Податкова звітність: як не помилитися з новими правилами
24.03.2017 3014 0 0
Під кінець 2016 року були скореговані норми Податкового кодексу у частині трансфертного ціноутворення (ТЦО) законом №1797. Експерти вважають, що дана маніпуляція спрямована на боротьбу з мінімізацією податків при експортно-імпортних операціях. Варто зазначити, що зміни діють з початку 2017 року.
Зміни стосуються лише податку на прибуток підприємств — єдиного податку, з яким тепер пов'язаний контроль трансфертного ціноутворення. Раніше під контроль ТЦУ підпадав і ПДВ. Під ТЦУ розуміють систему визначення ринкової ціни товарів, робіт (послуг) в операціях, які визнаються згідно ст. 39 ПКУ контрольованими.
Критерії звітності
Своєю заслугою податківці називають збільшення вартісних критеріїв, за якими операції відносять до контрольованим. Їх два:
загальний річний дохід платника, розрахований за правилами бухобліку (збільшений з 50 млн грн до 150 млн грн);
загальна річна сума операцій з одним контрагентом-нерезидентом (збільшена з 5 млн до 10 млн грн).
На практиці це звільняє в 2017 році частину операцій та платників від додаткового контролю з боку ГФС, так як допороговые суми не мають істотного значення на надходження і ризики ухилення від оподаткування.
Тим не менше за 2016 рік звіт про контрольовані операції все одно потрібно буде представляти за старими критеріями, тобто в тому випадку, якщо річний дохід перевищив 50 млн грн (без ПДВ), а річний обсяг операцій з одним контрагентом — 5 млн грн (без ПДВ).
Часто виникали питання щодо визначення річного доходу за правилами бухобліку. Треба взяти окремі рядки звіту про фінрезультати за рік. Не стоїть окремо відображати курсові різниці тощо. Досить підсумувати результати чотирьох рядків звіту.
Крім того, в 2017 році суттєво змістили терміни подання звітності: з 1 травня на 1 жовтня. Причому ці норми поширюються на звіти за 2016 рік. Отже, у підприємств буде більше часу, щоб підготувати документи. Особливо тим, чиї штаб-квартири розташовані за кордоном, і вони не встигали до 1 травня отримати потрібну інформацію від своїх материнських компаній.
Однак у зв'язку з цим загострилась інша проблема — невідповідність термінів подачі звітності по ТЦУ і податку на прибуток (крайній термін 1 березня 2017 р. для декларації за 2016-й). Адже цифри в обох звітах повинні відповідати один одному.
Для вирішення цієї проблеми платникам надано право подати уточнену декларацію з податку на прибуток у разі самостійного коригування своїх фінпоказників у звіті за ТЦУ. При цьому штраф у розмірі 3% від суми самостійно нарахованих зобов'язань платити не треба.
Ось тільки уточнення по податку на прибуток без сплати штрафу можна подати лише до 1 травня, так як із-за поспіху при внесенні змін цей недолік, так і не був виправлений у ПК. При наступній поправці ст. 39 кодексу податківці обіцяють встановити єдину дату — 1 жовтня.
Різниця у строках подання звітності пов'язана з ще одним нюансом — наданням додаткової документації за запитом податківців. Поки НК говорить, що з таким запитом ГФС може звернутися не раніше, ніж 1 травня (старий термін здачі звітів). Але самі звіти по ТЦУ тепер компанії можуть складати до 1 жовтня.
Тут немає нічого страшного, так як інша норма ст. 39 свідчить, що запросити документи інспектор може тільки на основі звіту за ТЦУ. Отже, до моменту його подачі ніхто документи запитувати не буде.
Детальніше: http://hyser.com.ua/
Коментарі до матеріалу