Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Які будуть в Україні ставки за кредитами і що станеться з курсом долара

Редакція

11.01.2017 106 0 0

Черговий виток девальвації національної валюти українцям принесли новорічні свята. За 10 днів курс долара зміцнився на 40 коп. Це означає, що в даний момент американський долар на купівлі коливається в межах 27,31 грн, а в продажу — близько 27,99 грн. Неспокійна поведінка гривні в період свят не може не стурбувати. Тому експерти підготували прогноз про те, що очікує фінсектор на початку 2017 року.

Курс: гривня ослабне до 28,5 грн/$

У цьому місяці гривня буде знецінюватися помірно. Ця ситуація спостерігалася на початку 2016-го, коли менш ніж за місяць долар в обмінниках підскочив до 27 грн, а потім відкотився до 25 і залишався таким до осені. В цьому році січнева ситуація може повторитися. Крім того, націоналізація найбільшого банку країни також підштовхнула долар вгору. Також підвищений попит населення на готівкову валюту буде зберігатися, що продовжує тиснути на курс. У бюджеті-2017 Кабмін заклав середній курс 27,2 грн з коливаннями до 27,8 грн до кінця року, але курс може бути трохи вище. Очікуємо, що в першому кварталі 2017-го курс гривні буде коливатися в межах 27,5—28,5 грн/$.

Нестандартних форс-мажорів, які могли б спровокувати серйозні стрибки курсу на початку року, очікувати не варто. Коливання гривні можливі в межах 10%, що сьогодні становить близько 2,7 грн. Такі коливання не вважаються критичними, якщо вони не відбуваються за короткий період. У минулому році стрибок був різким, що викликало стурбованість населення і хвилювання на ринку. Як буде в цьому році — прогнозувати складно. Але курс відкотиться, і навесні ситуація буде краще.

В цих умовах НБУ буде дотримуватися колишньої стратегії вільного курсоутворення. Цей шлях вже приніс позитивні плоди Україні, адже ми змогли приборкати галопуючу інфляцію з 43,3% у 2015-му до 13% під кінець 2016 року. Регулятор, як і раніше, буде виходити з інтервенціями на міжбанк, щоб згладжувати дисбаланси. Для цього достатньо валюти в резервах — близько $15 млрд.

Банкопад: великі будуть на плаву

Експерти впевнені, що в 2017-му продовжиться банкопад, але скільки фінустанов підуть з ринку саме в першому кварталі, складно прогнозувати. Банки будуть закриватися до тих пір, поки в Україні не розпочнеться помітне зростання економіки і не відновиться довгострокове кредитування, а на це потрібно мінімум 2-3 року. Тобто фінсектор повинен стабілізуватися і почати заробляти класичним шляхом — на іпотеці і бізнес-кредити. А поки Україна не оговталася від кризи, банки думають лише про виживання, тому що працюють залишаються тільки дві моделі — короткострокове роздрібне кредитування і обслуговування корпоративних клієнтів. Говорячи про перспективи банкопаду в країні, економіст зазначає: великі банки навряд чи будуть закриватися. А банкрутства реальні серед невеликих установ, які будуть закриватися, об'єднуватися або змінювати власників. Також можлива зміна власників кількох російських банків, але вони продовжать працювати.

А ось скільки фінустанов залишиться в Україні за підсумками банкопаду, важко прогнозувати. Був час, коли було більше 180, система працювала прибутково. Але багато банків займалися відмиванням грошей, а не класичними банківськими операціями. Тому зараз важливо досягти високої якості банківських послуг, широкого асортименту, надійності і регіонального покриття відділеннями та банкоматами». Якщо розглядати іноземний досвід, там працюють різні банківські системи: «В Німеччині 3/4 ринку займають 1500 регіональних ощадних кас. А в Польщі клієнтам вистачає 60 банків, Туреччини — 50, Румунії — 40, Болгарії — 30. Так можна оцінити, що в Україні з 98 діючих банків сьогодні може залишитися лише 70-80. В принципі, цього достатньо для країни».

Кредити: жорсткі вимоги і ставки

Перший квартал 2017-го не стане переломним для кредитування, відзначає економіст Іван Нікітченко, але цієї зими триватимуть тренди минулого року, коли спостерігалася стабілізація ринку і повільне зниження ставок. За даними НБУ, за підсумками 2016-го середні ставки по гривневих кредитах приватним особам знизилися з 33% річних до 31%, а бізнес-клієнтам — з 20% до 16%. Тобто до весни позики можуть подешевшати ще максимум на 1-2%. Основна проблема — не вартість кредитів, а складність їх отримання. Банки жорстко оцінюють заявки і готові кредитувати тільки на короткі терміни — програм зі строками більше 1-3 роки майже немає. Банки активно видають короткострокові споживчі кредити і кредитні карти населенню, з лімітом у кілька тисяч гривень. Якщо ж людина хоче отримати кредит на авто та житло, йому доведеться показати офіційний дохід вдвічі вище, ніж щомісячний платіж за кредитом у 20-30 тис. грн. Серйозні зміни на ринку можна чекати до кінця року: «Якщо наша економіка продовжить стабілізацію, до осені можна очікувати нові банківські пропозиції з більш дешевими ставками по кредитах.

Детальніше дивись за посиланням: http://hyser.com.ua/

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали