Експерти прокоментували проект змін до Податкового кодексу
17.08.2016 187 0 0
На сайті Міністерства фінансів був розміщений проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України». Представники бізнесу розповіли, що нам принесуть ці зміни.
Зміни в Податковий кодекс не вилилися в фіскальну революцію, як розраховували. Не сталося головного - зменшення податкового тиску на бізнес і введення відповідальності податківців.
Також не забезпечено введення мораторію на внесення змін до податкового законодавства протягом 3-5 років.
Законопроект не є завершенням податкової реформи, як пріоритету. Запропоновані зміни в більшій мірі стосуються тільки перерозподілу функцій між Державною фіскальною службою і Мінфіном.
На жаль, запропоновані Міністерством фінансів зміни Податкового кодексу не є за своєю сутністю реальною податковою реформою, оскільки безсистемні і суперечливі.
Зокрема, пропонується ввести в дію єдиний реєстр заяв на відшкодування ПДВ, надаються пільги зі сплати податку на прибуток до 2021 р, збільшений термін реєстрації податкових накладних, змінено статус податкових консультацій і пропонується до впровадження повноцінний електронний кабінет платника податків, замість податкової міліції вводиться фінансова поліція, яка буде мати практично ті ж повноваження, що й податкова міліція.
Більшість правок носить «косметичний» характер або виправлення допущених помилок. Наприклад, введення одного відкритого реєстру бюджетного відшкодування ПДВ замість нинішніх двох давно обговорювалося як необхідність, оскільки незрозумілою була різниця в черговості отримання такого відшкодування.
Для боротьби з так званими «скрутками» запропоновано ввести деталізацію за кодами УКТ ЗЕД на всі без винятку товари, а також послуги.
Зазначена норма дозволить фіскалам моніторити покупку платниками «непотрібних» товарів з метою перекрити зобов'язання по ПДВ. Потрібно сказати, що податкова служба і так досить швидко викриває такі підходи, тільки в проекті фактично пропонується поглибити аналітику.
Цікавою нормою для суб'єктів малого підприємництва є податкові канікули з податку на прибуток.
Цей експеримент вже був в тексті НК в редакції 2011 року (пільга закінчилася в 2015 році), і він не був визнаний успішним. Однак нове - добре забуте старе.
Йдеться про те, щоб з 1 січня 2017 року і до 31 грудня 2021 року для платників податку на прибуток з річним доходом в межах 3 млн грн застосовувалася пільгова ставка з податку на прибуток в розмірі 0%. Як і в 2011-му, співробітники такого підприємства весь рік повинні отримувати зарплату не нижче подвійний мінімальної.
Зазначеною пільгою скористалося не більше 5% загального числа суб'єктів малого підприємництва. Це пов'язано з тим, що пільга передбачена лише з податку на прибуток, але фірма повинна платити ПДВ на загальних підставах, і економія по прибутку «виливається» в додаткові платежі за зарплатними податками.
В результаті, запропоновані Мінфіном зміни дозволять врегулювати тільки точково окремі проблемні питання адміністрування конкретних податків, але не вирішать загальну проблему вдосконалення податкової системи України шляхом її лібералізації, а саме: скорочення кількості податків і зменшення їх ставок, що дало б можливість виходу економіки України з тіні , і, таким чином, збільшення надходжень до бюджету.
Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://hyser.com.ua/
Коментарі до матеріалу