Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Експертний огляд: сучасні інструменти інвестування

Редакція

19.10.2016 301 0 1

Інструмент перший: готівкова валюта

Це вкрай примітивно, але це працює. Долари та євро, складені в домашній сейф (+ сигналізація до служби охорони) або банківську сейфовую осередок - це не так вже й погано. Так, віддає 90-ми. Але працює для відносно невеликих сум і на не дуже довгих інтервалах часу. Пара тисяч доларів або євро - не та сума, з якої є сенс бігти в банк. Витрати особистого часу на відкриття-закриття вкладу будуть цілком співмірні за вартістю з доходом за нього. Ну і якщо не вірите банкам патологічно - залишається те ж саме, кеш в сейфі.

Чим добре:

- Висока ліквідність, можна перетворити в гривні моментально і з мінімальними витратами;

- Приймається в якості оплати за дуже дорогі покупки і не тільки за них (так, це незаконно, але триразова девальвація за неповних три роки - це ще більш незаконно);

- Забезпечує прибутковість приблизно 16% річних в гривні на середньостроковій перспективі.

Чим погано:

- Забезпечує нульовий дохід у валюті, а інфляція є навіть у долара та євро;

- Є ризик крадіжки, якщо зберігати вдома і без охорони;

- Є ризик спонтанних витрат (якщо лежать під боком гроші - є спокуса їх витрачати, на жаль, не у всіх сильна воля до заощаджень).

Про що треба пам'ятати:

- Збирати валюту бажано в тій же грошовій одиниці, в якій планується її і витрачати. Наприклад: на покупку квартири - в доларах США, на навчання дитини в Іспанії чи Німеччині - в євро;

- Тримати просто в готівки суму, що зібрана більш ніж за рік, - це, може бути, і безпечно, але навряд чи вже дуже ефективно з економічної точки зору. Все-таки гроші повинні працювати.

Подальша доля такої інвестиції:

- Покласти на банківський депозит;

- Витратити на намічені цілі за кордоном;

- Вкласти у вітчизняну нерухомість;

- Інвестувати за кордоном.

Інструмент другий: вклад у банку в гривні

Це виглядає дуже ризиковано на тлі триразовою за останні три роки девальвації і інфляції в 40 з гаком відсотків за підсумками 2015 року. Але банки дають в середньому більше 16% річних - тобто близько 4% за 3 місяці. Це лотерея - вдарить девальвація по заощадженнях протягом вкладу чи ні. У 2016 році вкладення в середині вересня гривні на 3 місяці принесло б до грудня чесні 6-7% у валюті: 4% приніс би сам вклад і зміцнення гривні на 4% мінус сплата пенсійного збору в 2% при купівлі валюти. А ось якщо вклали б на початку червня на 3 місяці, то були б гіркі сльози.

Чим добре:

- Висока прибутковість у гривні.

Чим погано:

- Ризик девальвації;

- Ризик банкрутства банку.

Про що треба пам'ятати:

- Не класти в один банк більше 180 тис грн, щоб сума вкладів і доходів по ним не перевищила суми покриття Фондом гарантування (200 тис грн);

- Не класти гривню в банк на довгі внески, поки курс не «устаканиться»;

- Є можливість трохи збільшити прибутковість - якщо погоджуватися на вклад без права дострокового зняття.

Подальша доля такої інвестиції:

- Конвертувати у валюту;

- Вкласти в нерухомість, що будується вітчизняну нерухомість (забудовник приймає оплату в гривні).

Інструмент третій: вклад у банку у валюті

Валютний банківський депозит захищає від девальвації - це факт. Питання в тому, в якій валюті класти гроші в банк і на який термін. Логічно класти на півроку мінімум, а то і на рік. Тому що прибутковість за вкладами у валюті - істотно нижче. Девальвація не страшна - тому метушитися немає сенсу. Але тоді питання - в якій валюті? В середньому, великі банки дають по річному внеску в доларах близько 5,6% річних, в євро - 4,6%. Якщо звернутися до конкретні банки, можна з подивом виявити, що в українських «дочках» іноземних банківських груп можна зіткнутися з пропозицією менше 1% річних - у доларах і євро. Що, часом, нижче, ніж пропонують материнські банки в благополучній і надійної Європі.

Що робити? Вибирати надійний банк і уважно читати договір вкладу, а також всі інші документи банку, на які цей договір посилається. Втім, це (уважно читати те, що підписуємо) стосується будь-яких наших контактів з фінансовими установами - по будь-якого приводу.
Чим добре:

- Захист від девальвації;

- Можна «покласти і забути».
Чим погано:

- Більш низька прибутковість;

- Ризик банкрутства банку.
Про що треба пам'ятати:

- Не класти в один банк більше 180 тис грн, в еквіваленті (тобто не більше 6 тис євро або 7 тис доларів) щоб сума вкладів і доходів по ним не перевищила суми покриття Фондом гарантування (200 тис грн);

- Бути особливо уважним при виборі банку - ми кладемо валюту мінімум на півроку, а то й на рік;

- Якщо вибрати вклад без права дострокового зняття, то ставка буде трохи вище - на 0,3-0,5%.
Подальша доля такої інвестиції:

- Перевкласти в банк;

- Вкласти в нерухомість;

- Витратити на намічені цілі або інвестувати - за кордоном.
Інструмент четвертий: покупка нерухомості

Ось спеціально не буду розрізняти в даному випадку покупку на вторинному ринку або придбання нерухомості, що будується. Тому що це гідно окремої публікації і вимагає окремого шматка часу на вникання в тонкощі. Нехай буде просто житлова нерухомість. Розуміємо, що квартиру, що будується можна купити дешевше, але це «дешевше» означає:

А) доведеться чекати завершення будівництва;

Б) витрачати гроші і час на приведення квартири в житловий стан.

У випадку зі споруджуваної квартирою для простоти будемо розуміти, що реально квартира обійдеться нам істотно дорожче, ніж ми сплатимо забудовнику.

Квартира - це довга інвестиція, мінімум на кілька років. Це можливість отримувати від неї в результаті здачі в оренду близько 4-5% річних у валюті на вкладений в неї капітал. 4-5% - за умови, що купимо зараз за ціною трохи нижче ринкової, що будемо платити податки (на нерухомість і на дохід від здачі в оренду) і будемо відкладати гроші на регулярне «освіження» інтер'єру, ремонт і покупку побутової техніки і т .п. Мало? Зате вже здана в експлуатацію квартира не збанкрутує.
Чим добре:

- Поточний дохід від 4% річних у валюті і вище;

- Перспектива зростання ціни.
Чим погано:

- Квартира і її вміст - зношуються;

- Ризик неплатоспроможності і свинства з боку орендарів.
Про що треба пам'ятати:

- При купівлі нерухомості важливо місце, місце і ще раз місце;

- Потрібно дивитися не тільки на ціну, але і на розмір орендної плати для аналогічного житла;

- Покупка споруджуваної квартири - це не тільки економія на ціні в порівнянні давно побудованої, але також ризики затягування будівництва, а то і банкрутства забудовника.
Подальша доля такої інвестиції:

- Використовувати для здачі в оренду;

- Використовувати в якості застави для отримання кредиту в майбутньому;

- Продаж за умови зростання цін на нерухомість.
Чому не пишемо про золото, акціях, інвестиційних фондах і накопичувальне страхування.

Про золото - тому що при чинному зараз обмеження разової суми покупки валюти (і дорогоцінних металів) в еквіваленті 12 тис грн ми не можемо купити 100-грамовий злиток за один раз (він коштує понад 100 тис грн). Та й 50-грамовий - теж немає можливості поки купити. А все, що менше - має високі націнки до біржової ціни золота, а тому є неприйнятним для інвестування.

Про акції - бо в Україні немає таких акціонерних товариств, у яких частка акцій у вільному обігу перевищувала б 40%. На жаль. А якщо поштою все акції належать парі-трійці «стратегічних інвесторів», то дрібному портфельному інвесторові там особливо нічого робити.

Про інвестиційні фонди і накопичувальне страхування - тому що в українських реаліях це абсолютно окремий світ, куди заходити можна тільки з дійсно вільними грошима (про це - точно наступного разу). Що таке вільні гроші? Це гроші, які нам приносить інвестиція в банківські вклади, нерухомість та інші пасивні джерела доходу.

Якщо я маю свій маленький бізнес або високу зарплату, то дохід від них - це не вільні гроші. Тому що вони є до того моменту, поки я не перестану ними (роботою і / або бізнесом) займатися.

Іншими словами, робота з вільними грошима - це інвестування доходів від попередніх інвестицій, це як у віртуальній грі перехід на наступний рівень. Чого я нам усім щиро бажаю.

Джерело: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали