Що краще для малого і середнього бізнесу: ФОП або ЮО?
13.03.2017 572 0 0
1) ЛІМІТ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ.
Фізична особа-підприємець (ФОП) за своїми зобов'язаннями в господарській діяльності відповідає всім своїм майном фізичної особи (навіть якщо воно було оформлено на ФОП, що є незаконним).
Тоді як, за загальним правилом, юридична особа (ЮО) (якщо це не повне товариство, товариство з додатковою відповідальністю або командитне товариство), відповідає за зобов'язаннями в межах свого майна.
Виняток:
ч. 5 ст. 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов'язкові для боржника вказівки або мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів ) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов'язаннями.
2) ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ. ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ.
Для ФОП встановлений більш обмежений перелік витрат, які зменшують оподатковуваний дохід, порівняно з ЮО, тобто в цій частині ЮО краще.
ПОДАТОК НА ДОХОДИ ФІЗИЧНОЇ ОСОБИ.
ФОП на загальній системі оподаткування не може зменшити оподатковуваний доход за рахунок витрат на амортизацію основних засобів подвійного призначення (земельні ділянки, об'єкти житлової нерухомості, легкові та вантажні автомобілі), які належать йому на праві власності, так як немає юридичної можливості визначити яка частина цих коштів була використана для господарської діяльності, а яка-для особистих цілей.
В цілому така ж думка і у ГФС України: якщо фізичні особи - підприємці не ведуть бухгалтерський облік і не можуть враховувати основні засоби на балансі, визначати їх первісну та залишкову вартість, а також частку їх використання в господарській діяльності, такі платники не можуть включати до складу витрат та податкового кредиту з ПДВ суми, сплачені у зв'язку з придбанням (спорудженням) і змістом основних засобів.
ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ.
Для ЮО такий недолік відсутній.
ЄДИНИЙ ПОДАТОК.
Для ФОП-єдинника (не платника ПДВ) витрати не мають значення для оподаткування його доходів, тому згаданий недолік у такого ФОП також відсутня.
4) ПДВ.
Для платника ПДВ краще бути юридичною особою в силу вищевказаного п. 1) і тому, що є можливість віднести суму, сплачену за придбаний товар (роботи, послуги, основні засоби) на ПК без умовного нарахування податкового зобов'язання з п. 198.5 ст. 198 ПКУ. У ФОП такої можливості немає через зазначеної вище в п. 3).
5) ОБЛІК.
Фізична особа-підприємець не зобов'язана вести бухгалтерський облік, юридична особа зобов'язана вести такий облік.
6) КАСОВІ ОПЕРАЦІЇ.
Для ФОП не має обов'язку вести касову книгу, для ЮО-є.
Але це тільки деякі з основних відмінностей.
У будь-якому разі для вибору між ФОП та ЮО потрібно виходити з конкретної ситуації і конкретних цілей.
Максим Кварацхелія
адвокат, член Національної асоціації адвокатів України
член Асоціації правників України
Коментарі до матеріалу