8 експериментів з безумовним базовим прибутком, за якими варто спостерігати
08.02.2017 406 0 0
Експерименти в Кенії, Нідерландах, США та інших країнах у 2017 році повинні показати, що станеться, якщо уряди та приватні організації будуть давати людям гроші просто так. Будуть люди працювати менше? Це допоможе перемогти бідність? Скільки людей взагалі втратить мотивацію до роботи?
На ці питання повинні відповісти на наступні експерименти.
1. Кенія
У жовтні 2016 року благодійна організація GiveDirectly запустила пілотну версію проекту, який може стати найбільшим експериментом з безумовним базовим доходом в історії.
З початку 2017 року мешканці 40 сіл отримуватимуть 22,5 долара в місяць протягом 12 років. Тим часом жителям 80 сіл будуть виділяти ту ж суму, але протягом двох років. Мешканці ще 80 сіл отримають один платіж в еквіваленті суми за два роки, а мешканці 100 сіл взагалі не отримають грошей.
Завдяки цьому вдасться зібрати найбільш точні на сьогодні дані про безумовний базовий доход.
2. Фінляндія
З початку року у Фінляндії почався дворічний експеримент.
Фінське управління соціального страхування Kela буде платити 2 тис. безробітних приблизно 600 доларів в місяць.
Експеримент має дві цілі: визначити, чи може безумовний базовий дохід забезпечити нову структуру соціального захисту і дізнатися, як гарантовані виплати вплинуть на продуктивність людей.
3. Окленд (Каліфорнія)
Найбільший акселератор стартапів Кремнієвої долини Y Combinator в середині 2016 року оголосив, що скоро почне здійснювати щомісячні виплати від 1000 до 2000 доларів 100 сім'ям з Окленда.
Для чистоти експерименту будуть підібрані сім'ї з різним соціально-економічним статусом. При цьому вони не будуть зобов'язані весь час перебувати в США.
Якщо експеримент виявиться успішним, його продовжать ще на 5 років.
4. Утрехт (Нідерланди)
Орієнтовно запланований на початок 2017 року експеримент з безумовним базовим доходом в Утрехті триватиме протягом двох років та охопить 250 жителів Нідерландів. Вони будуть отримувати щомісячну допомогу від уряду в розмірі 1100 доларів.
Учасників експерименту поділять на шість груп, кожна з яких буде отримувати різні суми в залежності від вимог до виконання різного роду робіт.
Приміром, учасники однієї групи в кінці місяця зможуть додатково отримати 161 долар, якщо вони будуть займатися волонтерською діяльністю. Учасникам іншої групи заплатять гроші на початку місяця, але змусять повернути, якщо вони не будуть присвячувати час волонтерства.
5. Онтаріо (Канада)
Навесні в Онтаріо розпочнеться експеримент з безумовним базовим доходом, в ході якого витратять близько 19 млн доларів. У Канаді в 70-х роках минулого століття вже проводили подібний експеримент в провінції Манітоба.
Департамент праці провінції Онтаріо створив онлайн-опитування, в якому пропонує жителям відповісти на деякі важливі питання щодо безумовного основного доходу.
Зокрема, опитування включає питання з приводу ймовірної суми виплат і загальні питання щодо зацікавленості в отриманні базового доходу.
6. Індія
Індійський уряд найближчим часом планує повторити експеримент 2010 року в штаті Мадхья-Прадеш, коли більше 6000 чоловік щомісяця отримували невеликий базовий дохід протягом 1,5 року.
У жовтні 2016 року відомий індійський економіст Арвінд Субраманьян говорив про те, що базовий дохід зіграє ключову роль в «Економічному огляді» – щорічному документі, який представляють в парламенті в січні.
7. Італія
Мер італійського "Ліворно" Філіппо Ногарин почав виплачувати 100 мешканцям 150-тисячного міста 537 доларів в місяць. У 2017 році він планує долучити до експерименту ще 100 жителів Ліворно.
Пілотний проект буде тривати всього шість місяців, проте Ногарин каже, що ця схема просто допоможе людям поліпшити своє життя. За його словами, експеримент не дасть відповіді на питання про користь і шкоду базового доходу.
Інші італійські міста, такі як Рагуса і Неаполь, також розглядають можливість приєднання до проекту мера Ліворно.
8. Уганда
Неприбуткова організація Eight в нинішньому році буде щотижня виділяти 8 євро (у відповідності зі своєю назвою) 50 домогосподарствам в одній з угандійських сіл. Експеримент триватиме два роки, а його результати ляжуть в основу документального фільму.
Джерело: http://hyser.com.ua/
Коментарі до матеріалу