Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

5 недоліків бюджету-2017

Редакція

26.09.2016 536 0 0

Расфокусірованность, непрогнозовані джерела доходів і відсутність витрат розвитку - головні недоліки проекту бюджету на 2017 рік за версією експертів Інституту суспільно-політичних досліджень

Проект бюджету вперше за довгий час був поданий і оприлюднений в законодавчо встановлені терміни. І в цілому проект не викликає особливих нарікань у експертів Інституту суспільно-економічних досліджень (ІОЕІ). Макроекономічні показники, на основі яких розрахований бюджет, називають "цілком реалістичними". Але є в документі і відверто слабкі місця.

1. Відсутність чітких пріоритетів. Представляючи бюджет, міністр фінансів Олександр Данилюк назвав 10 пріоритетів бюджетної політики: оборона і безпека, збільшення фінансування на міжнародну діяльність, соціальна підтримка населення, освіту, охорону здоров'я, розвиток дорожньої інфраструктури, створення Фонду енергоефективності, забезпечення підтримки АПК, підтримка культури, децентралізація.

2. Непередбачувані квазіфіскальні витрати. Бюджет передбачає можливість докапіталізації банків і фінансової підтримки Фонду гарантування вкладів. Але сума, яку на ці цілі готове витратити уряд ніде не фігурує. Передбачити її складно.

Якщо така необхідність виникне, то покриватися ці витрати будуть шляхом випуску ОВДП. Так як в України немає виходу на міжнародні ринки капіталу. Тобто, Мінфін залучатиме гроші українських банків, які замість того, щоб фінансувати економіку країни, вкладуться в боргові папери країни. Не кажучи вже про те, що це збільшить розмір держборгу.

3. Ненадійна приватизація. Показник, який переходить з бюджету в бюджету - сума доходів від приватизації. У 2017 році уряд знову очікує виручити 17,1 млрд грн від продажу держмайна, як і в планах на 2016 рік. Нагадаємо, станом на 1 вересня фактичні доходи від приватизації в 2016 році склали 0,059 млн грн.

Як показує практика попередніх років, показники по доходах від приватизації, які закладаються в бюджет, не виконуються. За рахунок чого буде покриватися дефіцит? Знову за рахунок ОВДП.

Крім того, якщо вже держава розраховує заробити на приватизації, то ці гроші повинні бути спрямовані на інвестиції, на конкретні проекти, які в майбутньому зможуть поповнювати бюджет доходами, а не в загальний казан бюджету "на проїдання".

4. Міфічна спецконфіскація. 10,5 млрд грн. уряд розраховує залучити в бюджет за рахунок спецконфіскаціі. Експерти називають це джерело доходу "непрогнозованим" і "ризикованим". Так як поки невідомо, чи вдасться стягнути це майно у втікачів чиновників. Не кажучи вже про те, що відповідний законопроект до цих пір не прийнятий - Рада навіть не змогла включити його до порядку денного.

За рахунок доходів від конфіскації планують фінансувати оборону і сільське господарство. Це дуже недалекоглядно - ставити такі життєво важливі галузі в залежність від настільки непрогнозованого джерела доходів.

5. Відсутність бюджету розвитку. Частка витрат на економічну діяльність становить всього 6,9%. Це дуже мало. Країни, що розвиваються вкладають в розвиток вдвічі-втричі більше. Відповідно, вони отримують конкурентні переваги.

Державних інвестиційних проектів в бюджеті на 2017 рік зазначено всього шість, а на їх реалізацію планують витратити до 1 млрд грн. При чому, жоден з цих проектів не є інфраструктурним, не створює активи, на яких потім можна буде заробити, вважають експерти.

Що стосується Фонду регіонального розвитку, який був створений для інвестування в інноваційні регіональні проекти, то в 2016 році він був профінансований лише частково. У 2017 році на ФРР планують виділити 9 млрд грн. Правда, 5 млрд з цієї суми - це гроші від спецконфіскаціі, розраховувати на які складно.

Чи не заплановано в бюджеті ніяких заходів по стимулюванню експорту. За великим рахунком, уряд просто розраховує на сприятливу макроекономічну кон'юнктуру.

В цілому, бюджет-2017 практично повністю копіює структуру бюджету 2016 року. Хотілося б говорити про бюджет, як про фінансовий план розвитку країни. На даний момент - це просто кошторис доходів і витрат країни. Але в уряду ще є шанс виправити становище.

Джерело: http://delo.ua/ukraine/5-nedostatkov-...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали