Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Форма № 1ДФ – нові ознаки: звітуємо за ІІІ квартал

20.10.2020 2433 0 0

Наказом Мінфіну від 26.05.20 р. № 241 були затверджені зміни до Довідника ознак доходів (додаток до Порядку, затвердженого наказом від 13.01.15 р. № 4, далі – Порядок № 4), які використовуються для заповнення форми № 1ДФ. Ці зміни зачепили чинні ознаки доходу «106», «125», «128», «150», «153» та ввели нові «195», «196», «197». Розглянемо, які нові ознаки доходів доведеться використовувати для заповнення форми № 1ДФ з ІІІ кварталу 2020 року.


Починаючи зі звіту за ІІІ квартал 2020 року, треба застосовувати нові ознаки для окремих доходів, які відображають у формі № 1ДФ. Одразу відзначимо, що форма звіту та порядок її заповнення залишилися незмінними.

Зміни в ознаках доходів

1. Надання в оренду нерухомості

Внесено такі зміни до Довідника ознак орендних доходів залежно від виду нерухомості, що орендується, – види доходів з ознаки «106» розподілено на ознаки:

  • «06» – надання земельної частки (паю) в лізинг, оренду або суборенду (пп. 164.2.5, 170.1.2 Податкового кодексу, далі – ПК);
  • «195» – надання земельної ділянки сільгосппризначення, майновий пай в лізинг, оренду суборенду, емфітевзис (пп. 164.2.5, 170.1.1 ПК);
  • «196» – надання майна (крім земельної частки (паю), земельної ділянки сільгосппризначення, майнового паю) в лізинг, оренду або суборенду. Отже, ті податкові агенти, що орендують нерухомість у фізосіб (не підприємців) тепер мають користуватися саме цією ознакою.

До відома! Для підтвердження підприємницького статусу для загальносистемників підтвердженням підприємницького статусу є копія витягу або виписки з ЄДР (ЗІР, категорія 104.12), а ось для єдинників – витяг з реєстру платників єдиного податку (ЗІР, категорія 107.05).

2. Поворотна фінансова допомога надана та отримана

Поворотна фінансова допомога (далі – ПФД) – це сума коштів, яка надійшла платнику податків у користування за договором, що не передбачає нарахування відсотків або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами та є обов’язковою до повернення.

На підставі пп. 165.1.31 ПК не включається до оподатковуваного доходу платника податку основна сума поворотної фіндопомоги, яку він:

  • надав іншим особам і її повертають йому;
  • отримав від інших осіб.

Увага! Попри те, що ПФД не обкладають ПДФО та військовим збором (далі – ВЗ), податковий агент відображає її суму в розділах І та ІІ форми № 1ДФ.

Відбувся поділ доходів у вигляді ПФД з присвоєнням окремих ознак доходів залежно від того, хто є надавачем коштів. Види доходів з ознаки «153» розділено на ознаки:

  • «153» – сума ПФД, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому;
  • «197» – сума ПФД, що отримується платником податку.

Порядок відображення залежатиме від того, хто є її надавачем:

  • якщо ПФД надає установа/організація фізособі, то у тому звітному кварталі, в якому була фактично надана фіндопомога, вона зазначає одноразово всю суму такої допомоги у графах 3а і 3 розд. I форми № 1ДФ. Починаючи з ІІІ кварталу 2020 року застосовуємо ознаку доходу «197»;
  • якщо ПФД надає фізособа установі/організації, то факт отримання коштів вона не зазначає у формі № 1ДФ.

Увага! Суму такої ПФД установа/організація – податковий агент покаже з ознакою доходу «153» у графах 3а і 3 форми № 1ДФ за той звітний період, у якому ПФД буде повернена фізособі (тобто коли фізособа отримає свої кошти назад).

Якщо фіндопомогу повертають фізособі частинами протягом певного періоду, то в формі № 1ДФ за відповідний звітний квартал зазначають фактично повернені в цьому кварталі суми.

3. Внески з довгострокового страхування життя

Зі змісту ознаки доходу «125» виключено внески за довгостроковим страхуванням життя. Відтепер з ознакою «125» відображають суми пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення відповідно до закону, страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), внесків на пенсійні вклади, внесків до фонду банківського управління, сплачені за платника податку чи на його користь роботодавцем-резидентом за свій рахунок за договорами недержавного пенсійного забезпечення платника податку (пп. «в» пп. 164.2.16 ПК).

А сума страхових внесків (серед іншого і за договорами довгострокового страхування життя, добровільного медичного страхування) фізособи, яка нарахована та сплачена його роботодавцем за свій рахунок на користь такої фізособи, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку відповідно до пп. 164.2.16 ПК. Такий дохід відображається податковим агентом у розд. І форми № 1ДФ з ознакою «124» (ЗІР, категорія 103.16).

4. Доходи у вигляді суми індексації стипендії з бюджету

З ознакою доходу «150» відображають суми індексації, стипендії, яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, незалежно від джерел її виплати. Тобто цю норму привели у відповідність до пп. 165.1.26 ПК, що регулює питання оподаткування стипендій.

Сума стипендії, яка перевищує у 2020 році 2 940 грн, підлягає обкладенню ПДФО та ВЗ і відображається у розд. І форми № 1ДФ також з ознакою доходу «150» (ЗІР, категорія 103.25).

До уваги! Неоподатковувана та оподатковувана частини стипендії зазначаються однією сумою в одному рядку.

5. Суми державної та соціальної матеріальної допомоги тощо

У звіті за ІІІ квартал 2020 року з ознакою «128» відображають суму державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соцстрахування та у формі фіндопомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту інвалідів.

Опис ознаки «128» тепер відповідає редакції пп. 165.1.1 ПК, що чинна з 25.12.19 р.

Роботодавців зміни в описі цієї ознаки не зачеплять. Тому, як і раніше, за цією ознакою відображаємо суму декретних (допомоги по вагітності та пологах).

Форма № 1ДФ строки та місце подання

Податкові агенти подають звіт за місцем свого розташування (пп. «б» п. 176.2 ПК), тобто юрособи – за своїм місцем знаходження.

Відокремлені підрозділи подають в залежності від тих прав, якими наділено філію чи відокремлений підрозділ щодо нарахування зарплати, утримання та перерахування ПДФО та ВЗ:

  • якщо наділені таким правом, то мають самостійно подавати форму № 1ДФ до органу ДПС за своїм місцезнаходженням;
  • якщо ні – звітує юрособа і подає форму № 1ДФ як окрему порцію до органу ДПС за своїм місцезнаходженням та надсилає копію до органу ДПС, де знаходиться відокремлений підрозділ. У такій порції мають бути відомості про фізосіб – працівників такого підрозділу.

Форму № 1ДФ податкові агенти подають щокварталу протягом 40 календарних днів (далі – к. д.), що настають за останнім днем звітного кварталу (п. 2.1 Порядку № 4). Якщо гранична дата подання звіту – вихідний або святковий день, останнім днем подання буде наступний після нього робочий день.

За ІІІ квартал 2020 року треба відзвітувати до 9 листопада 2020 року включно (понеділок).

Зміна суми штрафних санкцій

У зв’язку зі вступом у дію з 23.05.20 р. Закону від 16.01.20 р. № 466-IX штрафи за недостовірні відомості, неподання або несвоєчасне подання та помилки в формі № 1ДФ зросли удвічі. Штраф накладається один на всі виявлені порушення (п. 119.1 ПК):

  • за перший раз – 1 020 грн;
  • при повторному порушенні протягом року – 2 040 грн.

Зверніть увагу! Неправильна ознака доходу не є штрафонебезпечною помилкою, якщо не призводить до заниження суми зобов’язань з ПДФО та ВЗ.

Щодо штрафів з’явився новий п. 119.3 ПК. Відповідно до цього пункту штрафи, передбачені п. 119.1 та 119.2, не застосовуються у випадках, якщо помилки щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків у формі 1ДФ були виправлені податковими агентами самостійно, у тому числі протягом 30 к. д. із дня находження повідомлень про помилки, виявлені контролюючим органом.

Якщо під час перевірки податківцями буде виявлена неповна або несвоєчасна сплата ПДФО та ВЗ, то застосовується штраф 25 % суми недоплати (ст. 127 ПК) та пеня за кожний день прострочення (ст. 129 ПК).

Щоб уникнути штрафу, необхідно виправити помилку шляхом подачі форми № 1ДФ з позначкою «Уточнюючий» за вимогами п. 50.1 ПК та на основі цього здійснити обов’язковий або добровільний перерахунок ПДФО за п. 169.4 ПК (абзац п’ятий п. 119.1 ПК).

Увага! Хочете уникнути штрафу – застосуйте процедуру перерахунку ПДФО.

Якщо під час подання уточнюючого розрахунку за формою № 1ДФ додаються рядки стосовно виплачених доходів, які не підлягають оподаткуванню у джерела виплати, що не призводить до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та не відбувається зміна платника, тобто номер облікової картки платника – отримувача доходу вказано вірно, то штрафні (фінансові санкції) до такого податкового агента не застосовуються (ЗІР, категорія 103.26).

Якщо помилка сталася з вини працівника (тобто він подав недостовірні відомості щодо податкової соціальної пільги (ПСП)), то тоді відповідає сам працівник: він втрачає право на ПСП та сплачує штраф у сумі 100 % недоплати ПДФО (пп. 169.2.4 ПК).

Також застосовується адміністративний штраф за неподання або несвоєчасне подання форми № 1ДФ від 23 до 51 грн (ст. 1634 КУпАП), але воно може бути накладене не пізніше 2 місяців з дня скоєння, а якщо порушення тривале – не пізніше 2 місяців з дня його виявлення.

Умови застосування штрафних санкцій

Умовою застосування штрафних санкцій є дотримання строку позовної давності, який з 01.01.21 р. збільшиться з 1 095 днів (3 роки) і стане 2 555 днів, тобто 7 років. Такий строк позовної давності буде використовуватися щодо перевірок з питань утримання податковими агентами ПДФО та ВЗ при виплаті зарплати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат.

Зверніть увагу: 2 555 к. д. – це новий строк позовної давності щодо порушень з ПДФО та ВЗ. Відлік строку позовної давності розпочинається з першого дня, який настає за останнім днем установленого для подачі форми № 1ДФ, яка була подана з помилкою.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на території України, штрафні санкції щодо форми № 1ДФ не застосовуються.

Тобто за порушення у період карантину з COVID-19 штрафи не застосовуються (п. 521 підрозд. 10 Перехідних положень ПК). Крім того, платникам податків не нараховується пеня, а нарахована але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Такий пільговий період діє з 01.03.20 р. по останній день карантину, яким поки що є 31.12.20 р. (постанова КМУ від 13.10.20 р. № 956).

Порядок виправлення помилок

Помилки в формі № 1ДФ можуть виправлятися як при самостійному виявленні, так і після проведення податкової перевірки.

Виправлення помилки можливо двома варіантами у випадку:

  • якщо строк подання за період, в якому сталася помилка, ще не настав, – з позначкою «Звітний новий»;
  • якщо строк подання закінчився – з позначкою «Уточнюючий».

Увага! Звітну нову та уточнюючу форми № 1ДФ заповнюють за однаковим порядком.

Відповідно до п. 3.9 Порядку № 4 заповнення помилки в розд. I виправляють за допомогою ознак (0; 1) у графі 9:

  • «0» – щоб додати правильний рядок;
  • «1» – щоб виключити неправильний рядок.

Тобто, щоб вилучити один помилковий рядок із попередньо зазначеною інформацією, треба повторити всі графи такого рядка та у графі 9 зазначити «1» – рядок буде видалено з розрахунку, який уточнюють. Щоб додати новий або пропущений рядок, необхідно повністю заповнити всі графи, а у графі 9 зазначити «0» – рядок буде введено до форми.

Щоб замінити один помилковий рядок, необхідно повністю заповнити два рядки, один із яких вилучає попередньо зазначену інформацію, а другий додає правильну інформацію. Тобто вилучити помилкову інформацію (повторити графи помилкового рядка й у гр. 9 зазначити «1»); зазначити правильну інформацію (заповнити правильно всі графи рядка, а у гр. 9 зазначити «0»).

Помилки в розд. II «Військовий збір» виправляють за допомогою рядків «виключення». Для виключення необхідно вилучити помилковий рядок із раніше поданої форми № 1ДФ, яку уточнюють, до рядка «Військовий збір – виключення» треба повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку «Військовий збір» зазначити правильну інформацію.

Якщо помилка сталася лише в рядку з військовим збором, то дублювати правильну інформацію у розд. I форми № 1ДФ не потрібно. У такому разі заповнюється «шапка» табличної частини форми № 1ДФ. Розділ І залишається порожнім. Виправлення вносяться тільки в розд. ІІ.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали