Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Перенесення щорічної відпустки суміснику в разі тимчасової непрацездатності

28.10.2024 1 0 0


Практична ситуація

Працівник – зовнішній сумісник, захворів, перебуваючи у щорічній відпустці. Чи переносити цю відпустку на дні тимчасової непрацездатності, адже вони оплачуються за основним місцем роботи?

Нагадаємо, що перенесення (продовження) щорічних відпусток передбачено ст. 11 Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504).

Згідно з п. 1 ч. 2 цієї статті щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена в разі тимчасової непрацездатності працівника, засвідченої в установленому порядку.

Вираз «тимчасова непрацездатність, засвідчена в установленому порядку» означає, що листок непрацездатності (далі – ЛН) видано та оформлено згідно із законодавством.

Як передбачено ч. 1. ст. 22 Закону від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», страхова виплата у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).

Отже, якщо допомога з тимчасової непрацездатності виплачується за основним місцем роботи, за сумісництвом вона не виплачується.

Утім, умови щодо впливу виплати/невиплати допомоги з тимчасової непрацездатності на перенесення (продовження) щорічної відпустки вищезгадана ст. 11 Закону № 504 не містить.

Питання щодо продовження чи перенесення на інший період щорічної відпустки в разі тимчасової непрацездатності було розглянуто в листі Мінсоцполітики від 17.07.2017 № 1922/0/101-17/284. У ньому зроблено висновок, що тимчасова непрацездатність працівника, засвідчена ЛН, є підставою для перенесення або продовження відпустки незалежно від причини непрацездатності.

Тобто непрацездатність може бути зумовлена навіть алкогольним, токсичним сп’янінням чи дією наркотиків (і тоді ЛН обов’язково містить позначку про це). У такому разі ЛН не оплачується. Тому, на думку автора, зазначений висновок за аналогією можна застосувати до нашої ситуації.

Водночас, як зазначено у вищезгаданому листі, щорічна відпустка працівника не продовжується і не переноситься, якщо вона припала на період непрацездатності, не засвідчений належним чином (немає підписів, печатки тощо).

Отже, вважаємо: якщо працівникові-суміснику під час щорічної відпустки видано належно оформлений ЛН, така відпустка має бути перенесена (продовжена) на інший період. Для цього хвороба сумісника має бути підтверджена або копією паперового ЛН, завіреною роботодавцем за основним місцем роботи, або готовим до оплати електронним ЛН у кабінеті роботодавця.

Для перенесення чи продовження відпустки працівник має написати заяву з відповідним проханням. Зразок заяви та порядок перенесення відпусток див. у статті «Перенесення та продовження відпусток у мирний та воєнний час».

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Online бібліотека «Баланс»»

Публікації бухгалтерського online видання Бібліотека «Баланс»

7272 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали