Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як оформити протокол про виплату дивідендів

13.03.2020 3079 0 3


Із цієї статті ви дізнаєтеся: яких правил необхідно дотримуватися при оформленні протоколу про виплату дивідендів учасникам акціонерного товариства (далі – АТ) і товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ). У кінці консультації наведено зразок протоколу загальних зборів ТОВ.

Що можна зробити на практиці: бездоганно оформити протокол про виплату дивідендів, щоб у майбутньому не виникало конфліктних ситуацій і судових спорів з учасниками товариства.


Процедура виплати дивідендів починається із прийняття рішення про таку виплату.

Запитання – відповіді

1. Хто приймає рішення щодо виплати дивідендів?

Рішення про виплату дивідендів учасникам АТ і ТОВ приймається загальними зборами (ст. 30 Закону від 17.09.08 р. № 514-VI, далі – Закон № 514; ст. 20 Закону від 06.02.18 р. № 2275-VIII, далі – Закон № 2275).

2. Як скликаються загальні збори учасників?

Для АТ

Акціонерам, які мають право на отримання дивідендів, повідомляють про скликання загальних зборів не пізніше ніж за 30 днів до дати їх проведення (ст. 35 Закону № 514).

Особа, яка скликає загальні збори, розсилає кожному такому акціонерові повідомлення про проведення загальних зборів і проєкт порядку денного (ст. 30 Закону № 514). Це робиться способом, передбаченим наглядовою радою товариства.

Для ТОВ

Виконавчий орган (директор або колегіальний орган – дирекція) ТОВ зобов'язаний повідомити учасників ТОВ про скликання загальних зборів не менш ніж за 30 днів до дати його проведення, якщо інший строк не встановлено статутом ТОВ. Повідомлення надсилається поштовим відправленням з описом вкладення (ст. 32 Закону № 2275).

Зверніть увагу! У статуті ТОВ можна встановити інший спосіб і строк повідомлення учасників ТОВ.

На загальних зборах учасники ТОВ повинні спільно бути присутніми в одному місці (за місцезнаходженням ТОВ або за іншою адресою, якщо це передбачено статутом). Загальні збори також можуть проводитися в режимі відеоконференції.

3. У якому порядку загальні збори приймають рішення щодо виплати дивідендів?

Для АТ

Загальні збори АТ є правомочними (є кворум), якщо для участі в них пройшли реєстрацію акціонери, які сукупно є власниками більше 50 % голосуючих акцій (ст. 41 Закону № 514).

Рішення про виплату дивідендів приймається простою більшістю голосів акціонерів, що зареєструвалися для участі в загальних зборах. Але статутом АТ може бути встановлена й більша кількість голосів акціонерів, які необхідні для прийняття рішення про виплату дивідендів.

Для ТОВ

Рішення про виплату дивідендів приймається на загальних зборах більшістю голосів усіх учасників ТОВ, що мають право голосу (ст. 34 Закону № 2275).

Зверніть увагу! У статуті ТОВ може встановлюватися інша кількість голосів учасників ТОВ (але не менше більшості голосів), необхідна для прийняття рішень про виплату дивідендів. Відповідні положення можуть бути внесені до статуту, змінені або виключені з нього одностайним рішенням загальних зборів учасників, на якому були присутні всі учасники ТОВ (ч. 5 ст. 34 Закону № 2275).

4. Протягом якого строку повинен бути підписаний протокол загальних зборів?

На загальних зборах учасників ведеться протокол, у якому фіксується хід ведення зборів та прийняті рішення.

Для АТ

Протокол загальних зборів АТ складається протягом 10 днів із моменту закриття загальних зборів і підписується головою та секретарем загальних зборів. Підписаний протокол підшивається, скріплюється підписом голови виконавчого органу АТ (у випадку колегіального виконавчого органу) або одноосібного виконавчого органу (ст. 46 Закону № 514).

Для ТОВ

Протокол підписує голова загальних зборів учасників або інша вповноважена зборами особа. Кожний учасник ТОВ, який був присутній на зборах, може підписати протокол (ч. 4 ст. 33 Закону № 2275). Строк для підписання протоколу загальних зборів учасників ТОВ законодавчо не встановлений.

Важливий нюанс! На підставі протоколу керівник АТ, ТОВ видає наказ (розпорядження) про нарахування та виплату дивідендів, а бухгалтер відображає в обліку операції з нарахування, оподаткування та виплати дивідендів.

5. Як оформити рішення про виплату дивідендів, якщо в АТ або ТОВ тільки один учасник?

Для АТ

Якщо в АТ тільки один акціонер, то рішення з питань, що відносяться до компетенції загальних зборів, він приймає одноосібно. Таке рішення, оформлене в письмовій формі, має статус протоколу загальних зборів АТ (ст. 49 Закону № 514).

Для ТОВ

Якщо в ТОВ один учасник, то рішення з питань, що відносяться до компетенції загальних зборів ТОВ (у т. ч. і щодо виплати дивідендів), він приймає одноосібно та оформляє в письмовій формі.

6. За одностайним рішенням загальних зборів учасників ТОВ дивіденди будуть виплачуватися в натуральній формі. Як цю умову вказати в протоколі?

У такому випадку в протоколі загальних зборів учасників ТОВ потрібно зафіксувати, що нараховані дивіденди будуть виплачуватися майном, і вказати, яким саме (наприклад, це може бути автомобіль, зерно і т. д.).

Також у протоколі слід указати, у які строки та на підставі яких документів передається майно як дивіденди.

Зробіть усе правильно! При виплаті дивідендів у натуральній формі в обліку дивіденди найчастіше нараховують у грошовій сумі. З учасником, якому виплачуються дивіденди в натуральній формі, укладається договір купівлі-продажу товарів (майна). Факт переходу права власності оформляється актом приймання-передачі, накладною і т. п.

7. Чи мають право на виплату дивідендів засновники приватного підприємства?

Так, засновники приватного підприємства (далі – ПП) із зареєстрованим статутним капіталом теж мають право на отримання дивідендів. Порядок оформлення рішення про виплату дивідендів засновникам ПП законом не регламентується, тому його необхідно прописати в статуті ПП.

Шановні читачі! Протокол загальних зборів засновників (учасників) ТОВ можна завантажити нижче

ЗРАЗОК

Протокол № 15
загальних зборів засновників (учасників)
товариства з обмеженою відповідальністю «Карнавал»

м. Харків

16.03.20 р.

Присутні:

  • громадянин України Короленко Сергій Дмитрович – паспорт: АВ № 111111, виданий Управлінням МВС України в Черкаській області 24.07.02 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків 1212121212, частка у статутному капіталі ТОВ «Карнавал» – 50 %;
  • громадянин України Хорошилов Андрій Олексійович – паспорт: АК № 222222, виданий Управлінням МВС України у Харківській області 14.04.05 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків 2323232323, частка у статутному капіталі ТОВ «Карнавал» – 25 %.
  • громадянка України Самарченко Анна Павлівна – паспорт: АН № 333333, виданий Управлінням МВС України у Закарпатській області 01.04.07 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків 3232323232, частка у статутному капіталі ТОВ «Карнавал» – 25 %.

На загальних зборах учасників ТОВ «Карнавал» присутні всі учасники, що володіють у сукупності 100 % статутного капіталу відповідно до Статуту, а тому збори є правомочними та можуть бути проведені для вирішення питань порядку денного, що стосуються діяльності товариства.

Запрошені:

  • громадянка України Сіренко Ольга Семенівна – паспорт: АН № 343434, виданий Управлінням МВС України в Київській області 26.03.07 р., реєстраційний номер облікової картки платника податків 2325272020 – головний бухгалтер ТОВ «Карнавал».
  • Голова зборів – Короленко Сергій Дмитрович.
  • Секретар зборів – Самарченко Анна Павлівна.

Порядок денний:

1. Затвердження фінансових результатів господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Карнавал» (далі – Товариство) за 2019 рік.

2. Розподіл чистого прибутку Товариства за 2019 рік.

Слухали:

З питання 1. Сіренко О. С., яка доповіла про результати діяльності Товариства в 2019 році і запропонувала затвердити фінансові результати господарської діяльності, подані у фінансовій звітності Товариства за 2019 рік. Чистий прибуток Товариства за 2019 рік запропоновано затвердити в сумі 500 950 грн.

З питання 2. Короленка С. Д., який запропонував частково розподілити чистий прибуток за 2019 рік, спрямувавши його на виплату дивідендів у сумі 250 000 грн.

Дивіденди виплатити учасникам пропорційно до їх частки у статутному капіталі Товариства згідно із чинною редакцією статуту Товариства:

  • Короленку Сергію Дмитровичу (частка 50 %) – 125 000 грн за 2019 рік;
  • Хорошилову Андрію Олексійовичу (частка 25 %) – 62 500 грн за 2019 рік;
  • Самарченко Анні Павлівні (частка 25 %) – 62 500 грн за 2019 рік.

Голосували:

З питання 1: «за» – 100 % голосів присутніх, «проти» – немає, «утрималися» – немає.

З питання 2: «за» – 100 % голосів присутніх, «проти» – немає, «утрималися» – немає.

Ухвалили:

1. Затвердити фінансові результати господарської діяльності, подані у фінансовій звітності Товариства за 2019 рік. Чистий прибуток Товариства за 2019 рік затвердити в сумі 500 950 грн.

2. Частково розподілити чистий прибуток за 2019 рік, спрямувавши його на виплату дивідендів у сумі 250 000 грн. Дивіденди виплатити учасникам пропорційно до їх частки у статутному капіталі Товариства згідно із чинною редакцією статуту Товариства:

  • Короленку Сергію Дмитровичу (частка 50 %) – 125 000 грн за 2019 рік;
  • Хорошилову Андрію Олексійовичу (частка 25 %) – 62 500 грн за 2019 рік;
  • Самарченко Аннi Павлівнi (частка 25 %) – 62 500 грн за 2019 рік.

Виплату дивідендів провести у строк із 17 березня 2020 року по 17 квітня 2020 року грошовими коштами (із перерахуванням на рахунки учасників), за вирахуванням податків і зборів, утриманих згідно з нормами Податкового кодексу України.

Голова зборів         (підпис)    С. Д. Короленко

Секретар зборів     (підпис)    А. П. Самарченко

Зразок протоколу.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали