Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Нове в оподаткуванні спадщини та подарунків

13.03.2017

23 лютого Верховна Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до Податкового Кодексу щодо оподаткування спадщини, а також уточнення окремих положень" (законопроект №0940). Основні зміни стосуються оподаткування спадщини та подарунків, отриманих родичами другого ступеня спорідненості.

Податки на спадщину

Головна новела полягає в тому, що спадщина, отримана спадкоємцями другого ступеня споріднення, також буде обкладатися прибутковим податком за нульовою ставкою, як і спадок від родичів першого ступеня спорідненості.

До першого ступеня споріднення фізичної особи належать: батьки, подружжя, діти (в тому числі й усиновлені). Родичами другого ступеня споріднення вважаються: брати і сестри, бабусі і дідусі, онуки.

Також як і раніше не обкладаються прибутковим податком деякі види спадщини, отриманого інвалідами 1 групи, дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також дітьми-інвалідами, незалежно від ступеня споріднення з спадкодавцем. Заощадження, поміщені до 02.01.1992 року, в Ощадбанк СРСР, Ощадбанк України і Укрдержстрах протягом 1992-1994 років також не оподатковуються.

У всіх інших випадках при спадкуванні від резидента резиденту податок на спадщину складе 5% від вартості успадкованого майна. Спадщина, отримана від нерезидента України, або нерезидентом від резидента України, буде обкладатися прибутковим податком за ставкою 18%. При цьому, такий дохід зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до оформлення спадщини нотаріусом або посадовою особою місцевого органу самоврядування.

Оподаткування подарунків

За такими ж правилами будуть обкладатися прибутковим податком подарунки, отримані від фізичної особи. Тобто, подарунки від родичів першого та другого ступеня споріднення будуть обкладатися податком за нульовою ставкою, а від більш далеких родичів, друзів, знайомих – за ставкою 5%. З подарунків, отриманих від нерезидента України, або ж від резидента нерезидентом України доведеться заплатити в бюджет 18%.

А ось дарунки від юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців будуть обкладатися податком як додаткове благо, тобто також за ставкою 18%.

Оцінка майна

Змінами передбачено, що в разі спадкування будь-яких об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об'єктів в цілях оподаткування не визначається. Також не проводиться оцінка об'єктів, подарованих платнику податків, якщо вони оподатковуються за нульовою ставкою.

В інших випадках отримання доходів у вигляді об'єктів спадщини або подарунків об'єктом оподаткування є сумарна вартість таких об'єктів, визначена згідно з законом.

Якщо Закон буде підписаний Президентом, він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і буде застосовуватися до доходів, отриманих починаючи з 1 січня 2017 у вигляді спадщини або подарунку.

Автор: Катерина Гутгарц

Джерело: http://www.prostopravo.com.ua/nalogi/...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
09.05.2025
Документи, які набули чинності з 5 по 11 травня 2025 року
Указ Президента від 15.04.2025 № 236/2025 «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» Закон України від 08.10.2024 № 3992-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сферах промислової...
09.05.2025
Зміни в законодавстві з 5 по 9 травня 2025 року
Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації КМУ вніс зміни до постанови КМУ від 16.05.2024 № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період». До Порядку надання робо...
09.05.2025
НБУ відновлює окремі вимоги щодо оцінки банками кредитного ризику
Відновлення зазначених вимог є своєчасним з огляду на тривале економічне відновлення і потребу в підвищенні стійкості сектору для активнішого кредитування економіки надалі. Національний банк у межах реалізації цілей, визначених Стратегією НБУ та Стратегією з розвитку кредитування, продовжує поступов...
Кращі матеріали