Нове в оподаткуванні спадщини та подарунків
13.03.2017 1478 0 0
23 лютого Верховна Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до Податкового Кодексу щодо оподаткування спадщини, а також уточнення окремих положень" (законопроект №0940). Основні зміни стосуються оподаткування спадщини та подарунків, отриманих родичами другого ступеня спорідненості.
Податки на спадщину
Головна новела полягає в тому, що спадщина, отримана спадкоємцями другого ступеня споріднення, також буде обкладатися прибутковим податком за нульовою ставкою, як і спадок від родичів першого ступеня спорідненості.
До першого ступеня споріднення фізичної особи належать: батьки, подружжя, діти (в тому числі й усиновлені). Родичами другого ступеня споріднення вважаються: брати і сестри, бабусі і дідусі, онуки.
Також як і раніше не обкладаються прибутковим податком деякі види спадщини, отриманого інвалідами 1 групи, дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, а також дітьми-інвалідами, незалежно від ступеня споріднення з спадкодавцем. Заощадження, поміщені до 02.01.1992 року, в Ощадбанк СРСР, Ощадбанк України і Укрдержстрах протягом 1992-1994 років також не оподатковуються.
У всіх інших випадках при спадкуванні від резидента резиденту податок на спадщину складе 5% від вартості успадкованого майна. Спадщина, отримана від нерезидента України, або нерезидентом від резидента України, буде обкладатися прибутковим податком за ставкою 18%. При цьому, такий дохід зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до оформлення спадщини нотаріусом або посадовою особою місцевого органу самоврядування.
Оподаткування подарунків
За такими ж правилами будуть обкладатися прибутковим податком подарунки, отримані від фізичної особи. Тобто, подарунки від родичів першого та другого ступеня споріднення будуть обкладатися податком за нульовою ставкою, а від більш далеких родичів, друзів, знайомих – за ставкою 5%. З подарунків, отриманих від нерезидента України, або ж від резидента нерезидентом України доведеться заплатити в бюджет 18%.
А ось дарунки від юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців будуть обкладатися податком як додаткове благо, тобто також за ставкою 18%.
Оцінка майна
Змінами передбачено, що в разі спадкування будь-яких об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об'єктів в цілях оподаткування не визначається. Також не проводиться оцінка об'єктів, подарованих платнику податків, якщо вони оподатковуються за нульовою ставкою.
В інших випадках отримання доходів у вигляді об'єктів спадщини або подарунків об'єктом оподаткування є сумарна вартість таких об'єктів, визначена згідно з законом.
Якщо Закон буде підписаний Президентом, він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і буде застосовуватися до доходів, отриманих починаючи з 1 січня 2017 у вигляді спадщини або подарунку.
Автор: Катерина Гутгарц
Джерело: http://www.prostopravo.com.ua/nalogi/...
Коментарі до матеріалу