Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як працює горіховий бізнес в Україні

Редакція

02.08.2016 1596 0 0

Уже третій рік різні політичні угруповання в новій владі ведуть запеклу боротьбу за контроль експорту волоських горіхів, і ця захоплююча історія багато розповідає не тільки про проблеми розвитку держави і бізнесу, а й про поточну політичну обстановку і боротьбі за владу. Високорентабельний ринок залишається в тіні, податки - мізер.

11 травня прем'єр-міністр Володимир Гройсман оголосив, що протягом тижня Кабмін розробить нові правила експорту горіхів, і галузь буде легалізована. Однак свого слова Гройсман не дотримав, і поки правила роботи на ринку не змінилися. Чи зуміє Кабмін навести порядок до початку нового сезону збору врожаю, або все обмежиться зміною «смотрящих»?

Що таке горіховий бізнес?

Україна входить в п'ятірку провідних постачальників волоського горіха на світовому ринку. Але ось парадокс - горіхи люблять рости на сонці, а продають їх майже повністю в «тіні». «Тінь» від моменту продажу посередникам, до моменту вивезення з України, і до моменту продажу через офшор.

За даними Державної фіскальної служби, в жовтні 2015-квітні 2016 року урожай 2015 року 64 суб'єкта господарської діяльності експортували офіційно 30,1 тис. Тонн волоських горіхів на загальну суму 1 мільярд 744 мільйони гривень. При такому масштабі діяльності загальна сума податків, сплачених цими підприємствами до бюджету - 25,5 млн гривень, в тому числі ПДФО 18,2 млн гривень. Податків в казну надходить зовсім небагато. Причому платять їх нерівномірно - основне навантаження йде на 7-8 підприємств, а ряд великих експортерів працюють в «тіні» і платять копійки.

Світові ціни на волоський горіх досить стабільні і прогнозовані, все у відкритому доступі. І тому очевидно, що основна маса експорту є «схемної» - тобто до 10% частину експорту здійснюється за цінами, близькими до світових, зате основна маса експорту здійснюється за цінами в кілька разів нижчими за ринкові! Очевидно, що ціни штучно занижуються, для зниження ставки оподаткування.

 «Схемний» експорт вигідний при поставках на ринки країн з аналогічним українському рівнем корупції. А ось для роботи на європейському ринку більш вигідна легалізація. Легалізація експорту сельзхозпродукціі - це більш висока конкурентоспроможність.

Аналіз п'ятірки лідерів-експортерів горіха показав, що, як і торік - це фірми "одноденки", записані на номінальних власників. Всі обсяги горіхів, які відправляли п'ять фірм-лідерів, оформлені за мінімальними цінами. Основні поставки вони здійснювали в країни Близького Сходу.

Якщо так і далі буде, то цей ринок помре, і через кілька років горіхи будуть валятися під ногами, і ніхто їх не буде купувати. Хоча сьогодні Україна з експорту горіха займає четверте місце в світі. І Європа буде не зацікавлена ​​і інші країни теж, тому що американці завалюють ринок своєю продукцією за демпінговими цінами.

Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://informator.news/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали