Неприпустимість доказів, зібраних в ході обшуку. Судова практика
25.05.2017 507 0 0
Обшук - це таке слідча дія, яка на практиці порушує відразу кілька основоположних прав людини. Це і право на недоторканність житла, право на свободу та особисту недоторканність, таємницю листування, право на невтручання в особисте життя, право на власність. Порушення цих прав з боку держави має бути вкрай обгрунтованим. Але, на жаль, правоохоронні органи про це рідко замислюються.
Думаю, адвокатам завжди варто звертати увагу суду на порушення прав людини, допущені в ході проведення слідчих дій, заявляти клопотання про визнання доказів обвинувачення неприпустимими.
Так, згідно з ст.89 КПК України сторони кримінального провадження мають право під час судового розгляду клопотання про визнання доказів неприпустимими.
Згідно ст.86 КПК України доказ вважається допустимим, якщо воно отримано в порядку, встановленому КПК України.
Як зазначено в статті 87 КПК України, неприпустимими є докази, отримані в результаті істотного порушення прав і свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також будь-які інші докази, отримані завдяки інформації, отриманої в результаті істотного порушення прав і свобод людини.
Основні права і свободи людини визначені в розділі ІІ Конституції України, а також в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Також стаття 62 Конституції України встановлює: «Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом».
У рішенні від 20.08.2011 року №12-рп / 2011 Конституційний Суд України зазначив таке: «Аналіз положення частини третьої статті 62 Конституції України« обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом »дає підстави для висновку, що обвинувачення у вчиненні злочину не може бути обгрунтовано фактичними даними, отриманими незаконним шляхом, а саме:
- з порушенням конституційних прав і свобод людини і громадянина;
- з порушенням встановлених законом порядку, засобів, джерел отримання фактичних даних;
- не уповноваженою на те особою ».
У 2016-2017 роках суди України набагато частіше стали виносити виправдувальні вироки. При цьому судді нерідко визнають докази, надані стороною обвинувачення, неприпустимими.
Детальніше: http://www.lawoffice.net.ua/
Коментарі до матеріалу