Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Національний банк підкреслює, що необхідно відновити довіру між позичальниками та кредиторами

Редакція

26.02.2016 59 0 0

Національний банк закликає Верховну Раду України підтримати законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення довіри між позичальниками та кредиторами" реєстр. № 2286-а (далі – Законопроект № 2286-а).

На сьогодні в законодавстві Україні є прогалини, які недобросовісні боржники перетворюють у напівлегальні схеми для того, щоб не повертати борги кредиторам чи уникати відповідальності за неповернення боргів. Права кредиторів у процедурі банкрутства досить обмежені, робота інституту поруки не є ефективною, банки постійно ризикують втратити предмет іпотеки внаслідок самочинного будівництва.

Крім того, процедури стягнення боргу при спадкуванні також недостатньо врегульовані. Прогалини в законодавстві також дають змогу відчужувати майно боржників без згоди заставодержателя, а також припиняти іпотеку в судовому порядку, незважаючи на наявність непогашеної заборгованості боржника перед кредитором.

"Усі ці реалії не додають кредиторам впевненості в поверненні їх коштів, а також бажання кредитувати знову. Саме через високі ризики неповернення кредитів банки згорнули серйозні програми кредитування і працюють лише з перевіреними клієнтами, деякі – виконують лише окремі обслуговуючі операції на кшталт переказу коштів, – зазначив директор Юридичного департаменту Національного банку Олег Заморський. – Законопроект № 2286-а спрямований на законодавче врегулювання прогалин, які раніше використовувалися боржниками для уникнення виконання своїх зобов’язань".

За словами Олега Заморського, захищеність прав кредиторів зменшить ризики на всіх етапах кредитування: видача кредиту, обслуговування та його повернення.

"Ми також очікуємо зменшення кількості проблемних боргів у майбутньому завдяки цьому законопроекту. За умов захищеності прав кредиторів банки зможуть висувати більш лояльні вимоги до інших потенційних позичальників. Це безумовно сприятиме активному застосуванню кредитування як фінансового інструменту, зниженню вартості кредитних ресурсів та відповідно полегшенню доступу суб’єктів господарювання та фізичних осіб до користування банківськими продуктами", – зазначив Олег Заморський.

Зокрема, Законопроект № 2286-а:

• вдосконалить правове регулювання процедур банкрутства та посилить захист прав кредиторів у цих процедурах;

• мінімізує ризики застосування схем керованих банкрутств;

• мінімізує випадки адресного продажу майна банкрута (певним особам за заниженими цінами);

• створить належні умови для забезпечення відкритості і конкурентоспроможності механізмів продажу майна за найвищою ціною (зокрема, продати майновий комплекс за одну гривню буде неможливо);

• надасть додатковий захист майнових прав кредиторів за договором поруки та при спадкуванні;

• викорінить механізми використання самочинного будівництва для унеможливлення задоволення вимог кредиторів щодо іпотеки із самочинно збудованими або реконструйованими об’єктами нерухомого майна.

Національний банк наголошує, що без забезпечення ефективних механізмів повернення коштів у банківську систему України неможливе відновлення та зростання обсягів кредитування реального сектору економіки та здешевлення кредитних ресурсів. Саме тому прийняття Законопроекту № 2286-а є стратегічно важливим для економіки країни.

Нагадаємо, Законопроект № 2286-а було внесено на розгляд Верховної Ради України 03 липня 2015 року. Прийняття цього нормативно-правового акта дасть змогу виконати зобов’язання України за Меморандумом про економічну та фінансову політику з МВФ.

На розгляді Верховної Ради України перебуває 26 законопроектів, необхідних для продовження реформи фінансового сектору. Стратегічне значення мають питання захисту прав споживачів фінансових послуг, захисту прав кредиторів, фінансової реструктуризації боргів підприємств та фізичних осіб, консолідації функцій державного регулювання ринків фінансових послуг, а також протидії відмиванню (легалізації) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Джерело: http://www.bank.gov.ua/control/uk/pub...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали