На товарних ринках запровадять нові фінансові інструменти
19.01.2018 149 0 0
Як зазначається у прес-релізі НКЦПФР, створення умов для прозорого ціноутворення, впровадження фінансових інструментів хеджування ризиків на валютному та товарному ринках, введення чітких правил роботи та механізмів захисту прав інвесторів – це принципові вимоги для побудови розвиненого фінансового сектору, що запроваджуються законопроектом «Про ринки капіталу та регульовані ринки» (реєстраційний №7055), який знаходиться на розгляді у Верховній Раді.
Ринкові механізми, завдяки яким створювались найбільш міцні економіки світу, в повній мірі невдовзі запрацюють і в Україні.
Зазначений законопроект охоплює діяльність фінансових інститутів та найбільших товарних ринків. Він створює правове поле для функціонування в Україні деривативів як одного з головних інструментів хеджування ризиків та згладжування цінових коливань у різних сегментах економіки: агропромисловому, банківському, енергетичному тощо.
Прийняття нового закону суттєво розширить перелік фінансових інструментів, а виробникам, зокрема аграрної та енергетичної продукції, надасть можливість більш ефективно управляти своїми ризиками. Наприклад, виробник сільськогосподарської продукції отримає можливість захищати себе від падіння цін на майбутній врожай.
Запровадження процентних деривативів дозволить інвесторам зафіксувати дохідність за борговими зобов’язаннями, забезпечивши прийнятний для себе рівень ставок за депозитами, а позичальникам – захиститися від підвищення процентних ставок.
Використання деривативів у фінансовій системі здатне знизити залежність від цінових та валютних коливань. Зокрема, компанії, які закуповують товар за кордоном, отримають можливість використовувати деривативи на валюту як інструмент захисту від потенційних збитків у разі валютних коливань у майбутньому.
Світовий досвід обігу деривативів як фінансових інструментів має відносно недовгу історію, проте вони вже зарекомендували себе невід’ємним елементом фінансових ринків. Про це свідчать обсяги коштів, що інвестуються в ці інструменти.
За даними Банку міжнародних розрахунків (BIS), вартість відкритих позицій у вересні 2017 року лише за біржовими ф’ючерсами і опціонами перевищувала $86 трлн. Номінальна вартість позабіржових деривативів у сім разів перевищувала вартість біржових. За оцінками міжнародних та вітчизняних експертів, побудова в Україні повноцінного ринку деривативів лише на аграрну продукцію (зерно, кукурудза, соняшник) та енергоносії (газ, електроенергія) дозволить створити ринок обсягом близько $30 млрд. на рік.
Вартість контрактів на валютному та інших товарних ринках, за аналогією зі світовою структурою ринків фінансових інструментів, може скласти $10 млрд. на рік. При цьому кожен із сегментів має потенціал для подальшого зростання.
Поява нових інструментів має супроводжуватися запровадженням механізмів захисту учасників ринку, які укладають транзакції з такими інструментами.
Це стосується, зокрема, нових концепцій ліквідаційного неттінгу та остаточності розрахунків, які покликані знизити ризики, властиві платіжним та депозитарним системам, та забезпечити їхню стабільність та ефективну роботу.
Крім того, для мінімізації ризиків, пов’язаних із втратою коштів за відсутності достатніх знань з інвестування, законопроект передбачає впровадження концепції кваліфікованих інвесторів – осіб, які професійно займаються інвестиційною діяльністю й усвідомлюють всі її ризики.
Джерело: http://finpost.com.ua/news/6726
Коментарі до матеріалу