Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коли Держекоінспекція не має права перевіряти підприємство

Редакція

08.06.2017 4203 0 0

Якщо Держекоінспекція не повідомила підприємство про проведення планової
перевірки, то перевіряти підприємство Держекоінспекція не має права

 

Реквізити
рішення

 

Сторони спору

Позивач – Державна екологічна інспекція, відповідач – комунальне підприємство.

Обставини справи

Держекоінспекція призначила планову перевірку підприємства з питання дотримання природоохоронного законодавства, видавши відповідний наказ. На підставі наказу про призначення планової перевірки Держекоінспекція направила поштою повідомлення про призначення планової перевірки на адресу, яка не є місцезнаходженням підприємства, зазначеним у ЄДР. Перевіряючі, які з'явилися за фактичною адресою розташування підприємства, не були допущені до проведення перевірки. Підстава: підприємство не було сповіщене про призначення планової перевірки не менше ніж за 10 днів до дати її початку. Факт недопуску до проведення перевірки був зафіксований актом, підписаним посадовими особами Держекоінспекції та директором підприємства. Потім Держекоінспекція звернулася до адміністративного суду з позовом, у якому вимагала зобов'язати підприємство допустити перевіряючих Держекоінспекції до проведення планової перевірки з питання дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Позиція сторін

Позивач: Держекоінспекція не зобов'язана перевіряти, яке місцезнаходження підприємства зазначене в ЄДР. Повідомлення про проведення перевірки було направлене своєчасно за тією адресою, де підприємство знаходилося в період проведення попередньої перевірки. Недопуск посадових осіб Держекоінспекції до проведення планової перевірки є підставою для того, щоб отримати допуск до проведення перевірки в судовому порядку.

Відповідач: у Держекоінспекції не було підстав проводити планову перевірку, оскільки Держ-
екоінспекція не повідомила підприємство не менше ніж за 10 днів про проведення такої перевірки. Тому підприємство обґрунтовано не допустило перевіряючих. У Держекоінспекції відсутні законодавчі підстави вимагати допуску до проведення перевірки в судовому порядку.

На чиєму боці суд

Рішення прийнято на користь підприємства. Ухвалою ВАСУ скасовано постанову апеляційного адміністративного суду і залишено в силі постанову окружного адміністративного суду, якою Держекоінспекції відмовлено в позові про покладення на підприємство обов'язку допустити перевіряючих Держекоінспекції до проведення планової перевірки.

Аргументи суду

1. Органи держнагляду (контролю) проводять планові перевірки за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання (далі – СГ) про проведення такої перевірки не пізніше ніж за 10 днів до її початку. Повідомлення направляється рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку, вручається особисто під розписку керівникові або уповноваженій особі СГ. СГ має право не допускати орган державного нагляду (контро­лю) до проведення планової перевірки, якщо не отримував або отримав із запізненням повідомлення про її проведення (ч. 4 ст. 5 Закону від 05.04.07 р. № 877-V, далі – Закон № 877).

2. Відомості про місцезнаходження юридичної особи містяться в ЄДР (п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV). Згідно з наданим суду витягом з ЄДР місцезнаходженням підприємства на момент призначення перевірки і візиту перевіряючих є не та адреса, за якою Держекоінспекція направила повідомлення про проведення планової перевірки.

3. Держекоінспекція  не повідомила підприємство про проведення планової перевірки не пізніше ніж за 10 днів до її початку. Доводи Держекоінспекції про те, що при проведенні попередньої перевірки підприємство знаходилося за іншою адресою і перевіряти, де знаходиться підприємство, не було підстав, суд не взяв до уваги. У Держекоінспекції були відсутні підстави проводити планову перевірку підприємства, а значить, підприємство обґрунтовано не допустило перевіряючих до проведення цієї перевірки.

4. Згідно зі ст. 19 Конституції органи державної влади зобов'язані діяти тільки на підставі та
в рамках повноважень, передбачених Конституцією і законами України. Повноваження
Держекоінспекції встановлені Законом № 877 та Положенням, затвердженим Указом Президента від 13.04.11 р. № 454/2011. Ні Закон № 877, ні зазначене Положення не передбачає право Держекоінспекції звертатися до суду з позовом, щоб зобов'язати СГ допустити посадових осіб Держекоінспекції до проведення перевірки.

Висновок

Підприємство має право не допустити Держекоінспекцію до проведення планової перевірки, якщо всупереч вимогам Закону № 877 підприємство заздалегідь не повідомили про дату початку такої перевірки

 Ухвала ВАСУ
від 25.05.17 р.,
ЄДРСР, реєстр.
№ 66747704. Постанова Львівського окружного
адміністративного суду
від 24.03.16 р.,
ЄДРСР, реєстр.
№ 56783041

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали