Заповнення листків непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами
21.09.2017 513 0 0
Враховуючи чисельні звернення страхувальників та застрахованих осіб щодо правильності заповнення лікарями закладів охорони здоров’я листків непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами виконавча дирекція Фонду соціального страхування України повідомляє.
Згідно із статтею 17 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами.
Фінансування допомоги по вагітності та пологах здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105 допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів. Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Пунктом 9 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406 (далі – Інструкція № 532), регламентований порядок заповнення листка непрацездатності при наданні відпустки по вагітності та пологах, а саме у графі «Діагноз первинний» має бути зазначений термін вагітності на час звернення, у графі «Діагноз заключний» – орієнтовний термін пологів, у графі «Звільнення від роботи» одним рядком записується сумарна тривалість відпустки з відміткою дати відкриття листка непрацездатності, у графі «Стати до роботи» – дата закінчення відпустки.
Таким чином, дата, що зазначена у графі «Стати до роботи», як закінчення відпустки, не являється датою виходу на роботу, а визначає дату закінчення терміну 126 календарних днів, тому застрахована особа, яка перебувала у відпустці по вагітності та пологах, повинна стати до роботи лише наступного дня.
За результатами домовленостей між фахівцями з питань експертизи тимчасової непрацездатності органів охорони здоров’я держадміністрацій та закладів охорони здоров’я областей, лікарями у листку непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами по різному заповнюється графа «Стати до роботи» – зазначається останній день відпустки по вагітності та пологах або день, коли застрахована особа повинна стати до роботи. При цьому, в окремих регіонах, з метою запобігання непорозумінь між застрахованою особою та страхувальником під час оформлення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами і призначення допомоги за нею, лікарями у графі «Примітки» бланку листка непрацездатності зазначається дата, коли жінка повинна вийти на роботу.
Слід наголосити, що виконавча дирекція Фонду соціального страхування України звернулася листом від 18.08.2017 № 2.4-15-145 до Міністерства охорони здоров’я України з пропозицією внесення змін до пункту 9 Інструкції № 532 щодо більш чіткого визначення порядку заповнення листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами.
Враховуючи вищевикладене, зазначення в листку непрацездатності у графі «Стати до роботи» 126-го дня відпустки, що є датою закінчення відпустки (п. 9 Інструкції № 532), або 127-го дня, що відповідає наступному за 126-им, з якого необхідно приступити до роботи не є помилкою. Тому повертати для виправлення такі листки непрацездатності до закладів охорони здоров’я не потрібно.
Окрім того, законодавчо закріплена тривалість відпустки по вагітності та пологах (126 календарних днів) у листку непрацездатності записується сумарно одним рядком, тому комісія із соціального страхування приймає рішення про виплату матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Джерело: http://www.fse.gov.ua/fse/control/mai...
Коментарі до матеріалу