Який порядок взяття на облік платників єдиного соціального внеску?
26.01.2016 113 0 0
Нормативно базу у частині даного питання становлять Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Наказ Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників» від 24.11.2014 року №1162.
Так, взяття на облік платників єдиного соціального внеску здійснюється фіскальним органом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
При цьому, облік у фіскальному органі ведеться за:
- кодами з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України - для платників, які включаються до такого реєстру (юридичні особи та відокремлені підрозділи);
- реєстраційними номерами облікових карток платників податків або серією та номером паспорта - для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснення платежів за серією та номером паспорта;
- реєстраційними (обліковими) номерами платників податків, які присвоюються інвесторам (операторам) за угодою про розподіл продукції, дипломатичним представництвам і консульським установам іноземних держав.
Отже, розглянемо порядок взяття на обліких окремих категорій платників ЄСВ:
Суб’єкти на яких поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»
Взяття на облік таких платників ЄСВ здійснюється фіскальним органом на підставі відомостей реєстраційної картки, що надаються державним реєстратором. Взяття на облік має відбутися не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей фіскальним органом. В свою чергу, згідно з положеннями Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підпримців» державні реєстратори збов’язані надавати інформацію контролюючим органам не пізніше наступного робочого дня з дня здійснення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця.
Після отримання інформації від державного реєстратора, фіскальний орган направляє відомості до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, який присвоює платникові клас професійного ризику виробництва.Зауважимо на тому, що з 2016 році до відповідних нормативно-правових актів буде внесено зміни. Враховуючи те, що з 1 січня 2016 для платників ЄСВ передбачається встановлення єдиної ставки ЄСВ на рівні 22%, класи професійного ризику виробництва більше не присвоюватимуться платникам.
Щодо класу професійного ризику виробництва дивись окрему аналітику.
Дата взяття на облік таких суб’єктів також прямо встановлена Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування - цим моментом визнається дата внесення фіскальним органом запису щодо такого платника до реєстру страхувальників.
Деякі особливості встановлено щодо обліку відокремлених підрозділів юридичних осіб:
- у разі отримання повідомлення від державного реєстратора або відомостей з Єдиного державного реєстру простворення відокремленого підрозділу юридичної особи такий новостворений підрозділ обліковується з приміткою «Неплатник»;
- у разі прийняття юридичною особою рішення про виділення відокремленого підрозділу на окремий баланс та перехід до самостійного ведення ним розрахунків із застрахованими особами юридична особа повідомляє про це в десятиденний строк з дня прийняття такого рішення фіскальний орган за місцезнаходженням відокремленого підрозділу. У зазначеному випадку на підставі такого повідомлення юридичної особи відокремлений підрозділ обліковується як платник єдиного внеску;
- якщо юридичною особою прийнято рішення про реорганізацію відокремленого підрозділу - страхувальника в такий підрозділ, який не має обов’язків чи повноважень щодо ведення окремого балансу та самостійного ведення ним розрахунків із застрахованими особами, юридична особа повідомляє про це в десятиденний строк з дня прийняття такого рішення фіскальний орган за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У цьому випадку за умови відсутності заборгованості на підставі такого повідомлення юридичної особи відокремлений підрозділ обліковується з приміткою «Неплатник";
- наявність у відокремленого підрозділу окремого балансу, самостійного ведення розрахунків з оплати праці із застрахованими особами може бути встановлена фіскальним органом під час проведення перевірки платника єдиного внеску, при опрацюванні його звітності.
Суб’єкти на яких не поширюється дія Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»
Реєстрація таких осіб здійснюється:
- За заявою про взяття на облік
- Фіскальним органом
- За місцем знаходження або місцем проживання особи
У день отримання заяви та інших відомостей від осіб, фіскальний орган направляє такі відомості до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Фонд соціального страхування від нещасних випадків за інформацією, отриманою від фіскального органу, відносить до класу професійного ризику виробництва осіб, які подали заяву та не пізніше наступного робочого дня направляє фіскальному органу повідомлення про віднесення їх до класу професійного ризику виробництва.
Детально порядок взяття на облік платників єдиного внеску розкрито у Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Джерело: http://taxlink.ua/ua/analytics/item/2...
Коментарі до матеріалу