Затверджено умови конкурсного відбору вчителів для роботи за кордоном
Затверджено Положення про проведення конкурсу з відбору педагогічних працівників, які направляються на роботу до закладів загальної середньої освіти за кордоном.
Нагадаємо: ідеться про заклади загальної середньої освіти (далі - ЗЗСО) за кордоном, у яких предмети викладаються українською мовою, і вчителі направлятимуться туди згідно з офіційними запитами відповідних органів іноземних держав, у яких такі заклади функціонують.
Хоча конкурс проводитиме МОН, його організаційно-методичне забезпечення покладено на установу, яку міністерство визначить своїм наказом. Його учасниками є педпрацівники ЗЗСО.
Отже, в оголошенні, крім місця проведення конкурсу, фіксуються: умови та порядок його проведення, перелік навчальних предметів, за якими він проводитиметься, документи, які слід подати для участі в конкурсі, із зазначенням місця та строків їх подання, кваліфікаційні вимоги до конкурсантів. Вимогами до учасників є:
- вільне володіння державною мовою;
- відповідна педагогічна освіта та/або професійна кваліфікація педпрацівника;
- досвід педагогічної роботи не менше як 5 років викладання предмета, визначеного в наказі МОН для конкурсу.
Зауважимо, що серед документів, які подаються, має бути професійне резюме та відеорезюме із зазначенням мотивації для участі в конкурсі, а також конспекти трьох уроків із розкриттям сучасних підходів до вивчення відповідного навчального предмета. Можна за бажанням додати й інші документи (наукові публікації, характеристики, рекомендації тощо). Звісно ж, відомості, що містяться в документах, мають бути правдивими.
Конкурс проводитиме комісія у складі щонайменше 7 осіб. Випробування передбачається проводити окремо з кожного навчального предмета за критеріями, установленими розд. VІ коментованого Положення, а оцінювання учасників – за шкалою від 0 до 7 балів. І це ще не все. Той, хто набере найбільше балів, допускається до співбесіди, критеріями оцінювання якої є:
- комунікабельність;
- застосування засобів педагогічної діагностики соціальних, моральних якостей особистості учнів;
- урахування індивідуальних особливостей динаміки становлення пізнавальних процесів учнів під час проведення уроку.
Далі комісія оцінює результати співбесіди (виставляються бали від 0 до 7).
Важливим є те, що ті учасники конкурсу, які володіють англійською мовою на рівні В2 та/або офіційною (державною) мовою країни, куди направлятиметься педагог, отримують додаткові бали. Підсумковий рейтинг формується шляхом додавання балів за конкурс, співбесіду та знання відповідної мови (мов). Результати конкурсу оформлюються протоколом, який мають підписати всі члени комісії, затверджуються наказом та оприлюднюються на офіційному вебсайті МОН. Може статися, що переможець конкурсу відмовляється їхати за кордон або в нього виникли якісь перешкоди, – тоді направлення отримує наступний у підсумковому рейтингу учасник конкурсу.
Наказ МОН від 21.05.19 р. № 688 набув чинності з 12.07.19 р. («Офіційний вісник України» від 12.07.19 р. № 52).
Коментарі до матеріалу