Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Дивіденди від єдиноподатника

18.03.2020 2289 0 0

Загальні збори учасників ухвалили рішення про виплату дивідендів за три роки (2017 – 2019 рр.). Чи можна виплачувати дивіденди одразу за три роки? Які податкові наслідки для емітента (платника єдиного податку третьої групи) й учасника-юрособи (теж платника єдиного податку третьої групи) та фізосіб-резидентів?

Дивіденди можна виплачувати як з чистого прибутку поточного звітного періоду, так і з чистого прибутку минулих періодів (років), що залишився не розподіленим. Обмежень щодо цього немає. Тому загальні збори учасників можуть прийняти рішення про виплату дивідендів одразу за кілька років. При цьому у протоколі потрібно зафіксувати розподіл прибутку за кожним роком окремо.

Щодо оподаткування, то його слід здійснювати за правилами, які діють на момент нарахування дивідендів. Нагадаємо, що починаючи з 01.01.2018 р. для платників єдиного податку третьої та четвертої груп відмінено зобов’язання з нарахування та сплати авансового внеску в разі виплати дивідендів. Тобто, платники єдиного податку третьої та четвертої груп не нараховують та не сплачують до бюджету авансові внески з податку на прибуток у разі виплати з 01.01.2018 р. дивідендів, у т. ч. за результатами фінансово-господарської діяльності за періоди до 01.01.2018 р. Такий обов’язок покладено лише на платників податку на прибуток.

Зважаючи на викладене, в емітента корпоративних прав – платника єдиного податку жодних податкових наслідків не виникає.

Водночас на нього покладено функції податкового агента щодо утримання та сплати в бюджет податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військового збору із суми дивідендів, які належать фізособам. Тут важливо врахувати, що дивіденди оподатковують ПДФО і військовим збором під час їх нарахування, а не виплати (пп. 170.5.4 Податкового кодексу України (далі – ПКУ). Інакше кажучи, до дивідендів, нарахованих у 2020 році за 2017–2019 роки, мають застосовуватись чинні у 2020 році ставки, а саме: ПДФО в розмірі 9%, військовий збір – 1,5 % суми дивідендів.

Сплата ПДФО до бюджету відбувається одночасно з виплатою дивідендів. У результаті учасники-фізособи отримають не всю суму нарахованих дивідендів, а за мінусом ПДФО та військового збору.

Учасник-юрособа, який є платником єдиного податку, сам подбає про оподаткування свого доходу у вигляді дивідендів та сплату єдиного податку в бюджет. Єдиноподатник усю суму отриманих дивідендів включає до оподатковуваного доходу за відповідний квартал й оподатковує єдиним податком за ставкою 3 чи 5% (п.п. 292.1, 293.3 ПКУ).

devisu.ua

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали