Зниження облікової ставки
31.08.2015 290 0 0
НБУ
Національний банк після шести місяців знижує рекордно велику облікову ставку з 30% до 27%. Про це заявила глава регулятора Валерія Гонтарєва. Рішення про невеликому, але пом'якшенні, монетарної політики продиктовано успіхами в боротьбі з інфляцією і стабілізацією курсу, - сказала вона.
Але не варто спокушатися, за маленькими перемогами так і залишилися стояти великі невирішене проблеми: падіння ВВП країни за перше півріччя до позначки в 16% при інфляції в 40%, виході інвесторів і збільшення частки тіньової економіки. Дивіться самі.
Історія
Паніка на валютному ринку і зростаюча інфляція змусили Національний банк в 2014-му тричі підвищувати облікову ставку, в результаті збільшивши її з 6,5% до 14%. Трапилося це настільки швидко, що переплюнуло навіть динаміку і показники 2008-го року. При цьому бажаного результату - зв'язати гривню - НБУ не досяг.
Тим часом паніка на валютному ринку, падіння експорту та економіки гнали курс вгору. А за ним підтягувалася інфляція - контроль якої, в першу чергу, і припускає зміну облікової ставки.
І НБУ в лютому-2015 підвищує облікову ставку з 14% до 19%, а ще через місяць до 30%. Чим вводить в ступор бізнес і декларує виконання зобов'язань перед МВФ щодо переходу до таргетування інфляції.
Фокус вдався?
Механізм роботи облікової ставки наступний: дорогі гроші не хочуть брати (борг), а немає грошей - немає споживчого попиту. Через неможливість продавати товар, виробники не поспішають піднімати ціни.
Але в Україні по інфляції відпрацював трохи інший фактор: наслідки девальвації і падіння платоспроможності населення. Обвал курсу гривні знецінив заощадження громадян, зменшив зарплати до смішного, і в той же час страшного, рівня в Європі - 160-200 євро. Легіонів бідних українців прибуло, і прибуло багато. Маємо результат: люди менше купують, а значить, ціни не зростають.
Наслідки
Ринок, як правило, завжди вкрай негативно і болісно реагує на ігри регулятора зі ставкою. Та й якщо ставку збільшують, то, як правило, на 0,25% -0,5%. НБУ ж відразу підняв ставку на 11% до рекордних 30%.
Чи варто говорити, що своїми діями регулятор вставив бізнесу колоду в колесо. У країні з падаючою економікою, порожніми ЗВР, війною на своїй території з одним з найбільших торговельних партнерів - накрутити облікову ставку до 30% і тим самим вбити кредитування було воістину кроком камікадзе. Країні потрібні були дешеві гроші, щоб заробити гроші і сплатити податки, створити і продати за кордон готовий продукт, розвиватися і створювати нові робочі місця. У відповідь бізнес отримав збільшення фіскальної та корупційного навантаження, обмежений доступ до кредитних ресурсів, незрозумілі умови роботи, в тому числі і в плані заявленої податкової реформи.
І давайте подумаємо: який прибуток повинно мати підприємство, щоб дозволити собі взяти кредит під драконівський відсоток та ще в таких далеко не сприятливих умовах? Де можна "відбити" ці гроші, якщо просіло навіть вічно квітуче сільське господарство? Якщо згадати приказку про каламутній воді і рибної ловлі, стає зрозумілим - так працювати можуть спекулянти і ті, хто жодним чином не збирається повертати позичені гроші.
Що стосується населення, то простому українцеві не було і немає діла до того, за яким відсотку комерційні банки отримують рефінансу у Нацбанку. У простої людини свої проблеми.
Насправді це не так. Облікова ставка - це своєрідний орієнтир ціни на гроші. І чим дорожче комерційний банк за них заплатить, тим більше він візьме з кліента.Населеніе відчути на собі ці принади взаємини банків могли, наприклад, взявши кредит під плаваючу ставку або, навпаки, прострочивши виплати по позиці. Крім того, з чого і як накажете починати свій бізнес? З кредиту + 30%?
Так чи стануть гроші дешевше?
Якщо ми говоримо про гроші для банків - рефінансуванні НБУ, - то воно стане дешевше. Як зниження облікової ставки відобразиться на ставках для бізнесу і населення, сказати досить важко, з огляду на те, що при підвищенні облікової ставки банки по-своєму на неї відреагували: не встановили відповідну прибутковість по кредитах і депозитах. Показавши тим самим, що цей інструмент в Україні не працює так, як повинен.
Нинішнє зниження облікової ставки - більше позитивний сигнал НБУ про якийсь контролі інфляції та стабілізації курсу. Це аргумент у переговорах з кредиторами та інвесторами. Бізнесу від цього легше не стане.
Джерело:http://www.donbass-info.com/content/v...
Коментарі до матеріалу