Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Юридичні поради: якими правами користуються жінки в декретній відпустці

Редакція

20.04.2017 4127 0 0

Декретна відпустка — поняття, знайоме майже кожній жінці, яка хоча б раз була вагітною і народжувала. Яким він буває і чи можна його продовжити?

Насправді такого визначення не існує. Є відпустка по вагітності та пологах, а також відпустка по догляду за дитиною до трьох або до шести років. Перша складається з допологової відпустки тривалістю 70 календарних днів та післяпологової — від 56 до 70 днів, у залежності від кількості народжених дітей та стану здоров'я молодої мами.

Підставою для надання відпустки по вагітності та пологах є наданий підприємству лікарняний лист, виданий в жіночій консультації.

Право на допомогу по вагітності та пологах мають як працюючі, так і непрацюючі жінки. Різниця в тому, що першим її призначають за місцем роботи. Іншим, а саме безробітним, зареєстрованим у центрі зайнятості, студенткам, жінкам-підприємцям, які не уклали договір добровільного страхування, потрібно звертатися в органи соціального захисту населення.

На термін надання відпустки по вагітності та пологах не впливає тривалість роботи на підприємстві, а лише термін вагітності, який повинен становити 30 тижнів.

Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років. Його можна оформити у перший же день виходу на роботу після лікарняного. У такий декрет може піти не тільки мати, але й інший представник родини: батько, бабуся чи дідусь. Відпустку вони можуть отримати в установі, де працюють, без збереження зарплати, але з зарахуванням цього часу до трудового стажу. Крім цього, за ними зберігається посада: їх не можна звільнити або скоротити під час такої відпустки.

Також чоловік, який доглядає за дитиною, отримує допомогу від держави, яку потрібно оформити у відділі соціального забезпечення того району, де він мешкає.

При певних умовах жінка може продовжити відпустку по догляду за дитиною до шести років. Це можливо, якщо дитина потребує домашнього догляду. Підставою для призначення такої відпустки, крім заяви працівниці, є медична довідка, яка зазвичай надається кожні півроку.

Отже, наші основні поради:

- роботодавець не має права відмовити вагітній жінці в прийомі на роботу тільки з-за того, що вона чекає дитину;

- вагітні жінки, матері, які мають дітей до трьох років, або матері-одиначки не можуть бути звільнені з роботи за будь-яких обставин;

- якщо під час вагітності у жінки закінчується строковий трудовий договір, то роботодавець зобов'язаний працевлаштувати;

- незаконно звільнені вагітні жінки, матері, які виховують дитину у віці до трьох років, можуть вимагати відновлення на роботі та виплату моральної компенсації в суді, звертатися в Державну інспекцію України з питань праці, а також у прокуратуру;

- вагітних жінок і молодих мам заборонено залучати до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні, направляти у відрядження;

- роботодавець зобов'язаний задовольнити бажання вагітної жінки у переведенні її на легшу роботу, встановленні для неї гнучкого графіка або скороченого робочого часу;

- молода мама може продовжити відпустку по догляду за дитиною до шести років.

Джерело: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали