Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як реагувати сільгоспвиробникам на рекомендації щодо підвищення плати за оренду землі?

Держгеокадастр закликає компанії підвищити орендні ставки. Як реагувати на такі пропозиції на сайті “Агравері” розтлумачує юрист компанії ОМP Вікторія Кіпріянова.

Останнім часом почастішали випадки надходження листів-повідомлень від районних відділів Держгеокадастру. В свої листах Держгеокадастр звертається з проханням укласти додаткові угоди до договорів оренди земель сільськогосподарського призначення про збільшення розміру орендної плати до 8% від нормативної грошової оцінки на рік.


 

Здебільшого одержувачами подібних листів є господарства, які укладали договори оренди на безконкурсній основі (без проведення земельних аукціонів). В таких випадках розмір орендної плати (як правило – місцевими управліннями Держгеокадастру) визначався орендодавцем самостійно в межах вимог законодавства.

Ми проаналізували відповідні листи. Так, відповідно пункту 288.5 Податкового кодексу України, розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди. При цьому сума платежу за рік оренди не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки. Отже, якщо у договорі оренди розмір орендної плати вказано на рівні не менше 3 відсотків нормативної грошової оцінки, то відповідні листи та зазначені в них прохання про збільшення ставки орендної плати в жодному випадку не є обов’язковими для господарства чи його посадових осіб.

Таким чином усі вимоги відділів Держгеокадастру про внесення змін в діючий договір оренди є незаконними та не обов’язкові до виконання. Мотивувати свою відповідь господарство може досить просто, наприклад, посилаючись на статтю 30 Закону України «Про оренду землі». Згідно вказаною статті зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Держгеокадастр, в своєму листі, рекомендує звернутися до Головного управляння для укладення додаткових угод про збільшення орендної плати. Отже на відповідні листи можна взагалі не реагувати і це не буде порушенням закондавства.

Існують непоодинокі випадки, коли місцеві відділи Держгеокадастру в своїх листах до господарств погрожують господарствам, що у разі не укладення додаткової угоди вони будуть вимагати розірвання договору оренди або будуть створювати перешкоди під час поновлення договорів оренди на новий строк. В таких випадках, ми рекомендуємо оскаржувати дії відповідних посадових осіб, як перевищення службових повноважень.

Джерело: http://www.siogodennya.org.ua/?p=3529...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали