Хто купить українські держбанки і що з ними буде
26.01.2016 194 0 0
Державні Ощадбанк і Укрексімбанк, а також націоналізований Укргазбанк можуть бути продані міжнародним фінансовим організаціям (МФО) тільки після їх комерціалізації та вироблення стратегії подальшого розвитку фінустанов. Про це UBR.ua розповів старший радник із зовнішніх зв'язків Європейського банку реконструкції та розвитку Антон Усов.
"Як тільки вони почнуть комерційно успішно працювати, з'явиться інтерес з боку інвесторів. При цьому про продаж 100% цих банків не йдеться. ЄБРР може надавати перед-приватизаційну підтримку і входити в капітал цих банків, але завжди в ролі міноритарія", - підкреслив він.
Як раніше писав UBR.ua, голова Нацбанку Валерія Гонтарєва за підсумками зустрічі з президентом ЄБРР торбою Чакрабарті на Всесвітньому економічному форумі в Давосі повідомила про те, що Європейський банк підтримує пропозицію уряду України продати держбанки МФО. На сьогоднішній день, основним акціонером Ощадбанку, Укрексімбанку та Укргазбанку є Міністерство фінансів України.
Правильний крок
Вітчизняні експерти позитивно сприйняли новину про майбутню приватизацію держбанків. "На сьогоднішній день в Україні частка держбанків в активах платоспроможних банків зросла до 25%. При цьому вважається, що в країнах з ринковою економікою краще високу частку держбанків в системі не підтримувати", - зазначив UBR.ua головний фінансовий аналітик РА "Експерт Рейтинг" Віталій Шапран.
При цьому він зазначає, що для держбанків у всьому світі властива корупція, вони, як правило, дуже вразливі до зміни влади в країні, а якість їх активів чутливо до політичних негараздів.
На думку фінансистів, продаж повинна значно підвищити ефективність роботи вищезазначених фінустанов і знизити навантаження на держбюджет. Не секрет, що держава є неефективним власником, про що красномовно говорить фінансовий звіт цих банків. Приміром, за підсумками трьох кварталів 2015 всі вони показали збиток. Ощадбанк закінчив цей період зі "мінусом" в 5,4 млрд грн, а Укрексімбанк - 8300000000 грн. Менш збитковим виявився Укргазбанк з результатом "всього" мінус 180700000 грн.
"Входження міжнародних фінорганізацій в капітал банків поліпшить контроль над їх діяльністю шляхом впровадження світових стандартів корпоративного управління і контролю за діяльністю. Це, в свою чергу, може потенційно заощадити величезні бюджетні кошти, а також позбавить уряд від необхідності витрачатися на докапіталізацію фінустанов", - прокоментував UBR.ua перспективи глава аналітичного відділу ІК Concord Capital Олександр Паращій.
З ним погоджується і голова ради ГО ЕйСіАй України Павло Козак, відзначаючи, що з економічної точки зору подібний крок уряду, враховуючи ситуацію, що склалася в економіці України, є цілком закономірним і розумним. Участь іноземців в системі управління державними банками, за словами експерта, зможе підвищити конкурентоспроможність, як самих фінансових інститутів, так і банківської системи в цілому.
Крім того, наявність іноземного капіталу в системі може стати "зеленим сигналом" для припливу іноземних інвестицій в суміжні галузі економіки, оскільки посприяє як рівню довіри до країни, так і привабливості України в середовищі міжнародних організацій.
Перший у черзі
"За інформацією представників Мінфіну, в першу чергу, процес продажу торкнеться найбільші державні банки - Укрексімбанк та Ощадбанк. Дана програма буде розрахована на найближчі 4-5 років (найбільш активного процесу) зі зниженням частки участі держави в цих організаціях (не менше ніж на 25%) ", - сказав Павло Козак.
Експерт допускає, що держава планує зберегти істотну частку в цих фінустановах, щоб зберегти специфіку їх діяльності, так як вони забезпечують потреби ключових секторів економіки в Україні.
При цьому, за оцінкою Віталія Шапрана, найбільш підготовлений до продажу саме Укргазбанк, оскільки раніше він вже був приватним, у нього є незалежні директори і він максимально близький до того, щоб прийняти як акціонерів МФО.
"У Укрексімбанку також не видимих труднощів із продажем. А, що стосується Ощадбанку, то я не дуже вірю в те, що в нього можуть так швидко і просто зайти міжнародні фінорганізації - це дуже специфічний банк, що вимагає інвестицій", - розмірковує експерт.
У самому Ощадбанку відмовилися прокоментувати UBR.ua перспективи приватизації фінустанови.
Найбільш вірогідними МФО-покупцями частки в українських держбанках, крім ЄБРР, експерти також називають: IFC, KfW Development Bank, DOEN Foundation, TIAA-CREF, The Belgian Investment Company for Developing Countries, FMO (the Netherlands Development Finance Company) і PROPARCO (підрозділ Agence Française de Développement).
Світова практика
Подібна практика з продажу держбанків міжнародникам, особливо в умовах гострої економічної і фінансової кризи, давно застосовувалася багатьма державами у світі. Більш того, в 2002 р (згідно з даними методологічних робіт МВФ) було проведено дослідження серед 92 країн світу, метою якого було виявити те, наскільки значною є частка держбанків в цих країнах і наскільки держуправління фінустановами сприяє економічному зростанню, зростанню продуктивності та конкурентоспроможності фінансових інститутів у цих державах.
"Результати цих досліджень показали, що країни з більш високий рівнем державної банківської власності демонструють більш низькі доходи на душу населення, нерозвиненість фінансової системи і низьку захист прав власності. І хоча дане дослідження не робить прямої заяви причинності низького економічного розвитку країн з високою часткою державної банківської власності, однак і не виключає наявності цієї кореляції ", - зауважив Павло Козак.
І хоча основна хвиля приватизації та продажу держбанків у провідних європейських країнах пройшла на початку 90-х років XX сторіччя, проте цей процес не втратив своєї актуальності і сьогодні. Приміром, в 2015 р провідні МФО рекомендували урядам Словенії, Ірландії та ін. Скорочувати частку державної власності в банківському секторі
Джерело:
http://ubr.ua/finances/banking-sector...
Коментарі до матеріалу