Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Українці стали більше будувати і менше їсти (інфографіка)

Редакція

26.01.2017 131 0 0

Дані Держстату свідчать про те, що українська економіка повільно, але відновлюється. У 2016 році порівняно з 2015-му, падіння виробництва у всіх ключових галузях змінилося нехай і невеликим, але зростанням.

Втім, експерти називають це відновленням з-за низької бази порівняння. Наприклад, спад в промисловості в 2015 році порівняно з 2014-му був 13%, а її зростання в 2016-му порівняно з 2015-му — лише 2,4%, тобто до рівня 2014 р. нашої промисловості ще далеко. Але добре, що економіка намацала дно і поступово пішла вгору.

ЩО МАЄМО. Як видно з інфографіки, промвиробництво відновлюється з працею: видобуток вугілля і виплавка металу пішла вгору, а ось газу країна здобула стільки ж, скільки і в 2015 році. Радує сільське господарство, хоча і тут на тлі зростання врожаїв та експорту зерна, соняшникової олії, продовжується падіння поголів'я худоби, птиці, зниження надоїв, а виробництво яєць і зовсім впали на 10%. Роздрібна торгівля також дала приріст +4% (у грошах), але рік тому був її обвал на 20,4% при інфляції в 25%. Тобто українці як і раніше купують менше товарів, ніж у 2014-м.

А ось у будівництво житла народ вкладає явно більше, ніж раніше — після торішнього падіння в 14,9% маємо зростання 15,2%. І це не все — продовжує стабільно розвиватися легка промисловість: наприклад, виготовлено 88 млн кв. м тканини (+6,4%, а в 2015 р. також було зростання 5%), зшито 22,5 млн пар взуття (+0,1%, в 2015 р. було стільки ж).

ЕКСПЕРТИ. Економісти розглядають цифри Держстатистики через призму сильного падіння обсягу економіки в 2014-2015 роках. Сфери, в яких продовжується падіння, — це дуже поганий показник, що говорить про глибоку кризу в секторі. Наприклад, тваринництво до кризи не встигло вирости навіть до показників 1990 року, і триваюче зниження говорить про великі проблеми. Необхідна комплексна програма розвитку цієї галузі, фінансова підтримка, в першу чергу, малих і середніх господарств. Будівництво пішло в ріст через припливу в цю галузь грошей, які знаходилися на рахунках в банках-банкрутах: багато людей перестали довіряти банкам і почали вкладати в нерухомість. Крім того, забудовники взялися за реанімацію старих проектів.Торгівля в минулому році зростала лише у грошовому вираженні за рахунок інфляції, а в штуках і кілограмах падала, насамперед це стосується продуктів і товарів преміум-сегмента. Машинобудування виживало за рахунок старих замовлень по СНД, насамперед це поставки комплектуючих для електроенергетики та запчастин. А зростання будівництва сприяє насамперед населення, яке розпочало вкладати заощадження в квадратні метри, як надійний спосіб зберегти гроші. Позитивний момент, що падіння економіки припинилося, але поки немає передумов до того, що піде швидке відновлення. Для цього потрібні закордонні інвестиції. Але на них складно сподіватися, поки у нас в країні немає політичної стабільності і йде війна.

1 из 1

Прогноз на 2017 рік: сподіваємося на себе

І все ж експерти оптимістичні. У нинішньому році матимемо зростання економіки на 2-3%. Але це нестійке відновлення, як і в 2016 році, з сильною залежністю від зовнішніх факторів як економічних, так і політичних, таких як отримання або неотримання закордонних кредитів і підтримка з боку світового співтовариства. Найбільше зростатиме виробництво продуктів, які ми продовжимо експортувати як старі, так і на нові ринки, але це не ЄС, а Близький Схід і Південно-Східна Азія. Так як пожвавилося будівництво, це зажадає більше будматеріалів. Але погано доведеться невеликого бізнесу, який обслуговує великі структури в машинобудуванні, енергетиці, поставляючи їм комплектуючі та послуги. Причина — скорочення там виробництва. Також за самозайнятою вдарить підвищення мінзарплати та щомісячної сплати ЄСВ.

Джерело: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали