Українців змусять показати всі свої заощадження
11.03.2016 483 0 0
Депутати розробили законопроект "Про нульову декларацію".
Останнім часом українців намагаються змусити жити по-новому. З одного боку, зростають ціни і падають доходи, а з іншого - держава вимагає відзвітувати за кожну зароблену і витрачену копійку. Для цього хочуть порівнювати доходи і витрати громадян. І пропонують податкову амністію у вигляді так званої нульової декларації. Ми розбирали з експертами, як в разі прийняття буде працювати цей механізм.
Життя з чистого аркуша
Ще перед Новим роком депутати Юрій Луценко і Олександр Кірш внесли в парламент законопроект "Про нульовий декларації". А в лютому президент попросив нардепів підтримати податкову амністію для фізосіб.
Ідея така. Зараз ви записуєте в податкову декларацію все своє майно - як рухоме, так і нерухоме. При цьому якщо ви не сплатили з доходів податки, то такі "гріхи" вам пробачать.
- Фізична особа, яка подає нульову декларацію, не може бути притягнуто до юридичної відповідальності щодо об'єктів, по яким подана нульова декларація, з моменту подання такої декларації до центрального органу виконавчої влади, - йдеться в законопроекті.
Правда, нульова декларація не поширюється на хабарників-корупціонерів і тих, хто отримав доходи злочинним шляхом.
Після того як ви задекларуєте все, що належить вам, держава почне відстежувати всі ваші доходи і витрати. І якщо вийде так, що витратили ви більше, ніж заробили, і встигли накопичити згідно з декларацією, то з різниці доведеться платити податок, який буде в півтора-два рази вище податку на доходи фізосіб. Про конкретні відсотках поки не йдеться, але в минулі рази пропонували встановити ставку в 30%, при податок з доходів на рівні 15%.
Особливості "нулевки"
Найголовніше питання, яке виникає у читачів: чи всім потрібно буде заповнювати та подавати цю декларацію? Ні, в цьому випадку - справа добровільна.
Більш того, як йдеться в законопроекті, "в нульовий декларації не відображаються доходи, інше майно, майнові права, з яких вже сплачено податки, збори і обов'язкові платежі, встановлені в Україні". Тобто якщо ви все життя працювали "по-білому", то вам вона не потрібна.
В іншому випадку туди потрібно буде внести наступні дані:
- прізвище ім'я по батькові;
- дані паспорта або іншого документа, що посвідчує особу;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- перелік об'єктів, щодо яких подається нульова декларація (їх місцезнаходження, вартість об'єктів, визначена за результатами оцінки майна, майнових прав, проведеної відповідно до законодавства України або законодавства іноземної держави);
- найменування та реквізити документів, що засвідчують право власності на об'єкти декларування (при наявності).
Що робити з грошима "під матрацами"?
Як кажуть юристи, найбільшою проблемою документа, який поданий до парламенту, є відсутність механізму декларації готівкових коштів, яких, за оцінками експертів, "під матрацами" громадян безліч - за різними оцінками від 50 до 80 млрд доларів.
- Законопроект не вимагає від громадян розміщення готівкових коштів або банківських металів на депозитах для того, щоб задекларувати їх, - говорить юрист Михайло Юмашев. - При цьому перевірити, скільки у людини засобів, будь-якими іншими способами неможливо. У такій ситуації громадянин, який в подальшому не збирається платити податки, вказує в декларації, що у нього на руках мільйон доларів, і ніякі перевірки йому в подальшому не страшні.
Тому, вважає юрист, законопроект будуть допрацьовувати, вводячи механізми перевірки правдивості зазначених в декларації даних.
- Логічно було б, щоб людина показував ці гроші на своєму банківському рахунку, - говорить виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень "CASE Україна" Дмитро Боярчук. - Іншого способу я не бачу.
При цьому всі експерти говорять, що за нинішньої ситуації в банківській системі така затія приречена на провал. Зараз, після послаблення валютних обмежень, людина може зняти зі свого валютного рахунку суму, еквівалентну 50 тисячам гривень на робочий день.
- Уявіть собі ситуацію, людина має готівкою 100 тисяч доларів, - продовжує Михайло Юмашев. - Щоб задекларувати ці кошти, йому доведеться покласти ці гроші на рахунок, а знімати при нинішніх валютних обмеженнях він їх буде близько 55 робочих днів. Тобто більше трьох місяців йому потрібно буде щодня ходити в банк, стояти в черзі до каси, щоб зняти свої ж гроші після декларування. Я мовчу про те, що держава гарантує повернення лише 200 тисяч гривень у разі банкрутства банку, яке може статися за ці три місяці.
Експерти впевнені, без відновлення довіри до банківської системи провести таку реформу неможливо.
- Зараз люди побояться нести великі суми в банки, - вважає економіст Олександр Охріменко. - Для початку потрібно відновити банківську систему, довіру до неї і вже тоді вводити нульове декларування та легалізацію коштів через депозити.
Також експерт упевнений, що люди побояться декларувати готівкові кошти через те, що не впевнені, чи зможуть скористатися цими коштами і не зміняться завтра правила гри. Не виключено, що потім приймуть новий закон, яким зобов'яжуть з задекларованих коштів сплатити податки.
- Податкова амністія бізнесу, яка була оголошена в 2015 році, фактично провалилася, - упевнений Олександр Охріменко. - Ніхто не хоче бути чесним з державою, яка постійно змінює правила гри.
Експерти впевнені, що в законопроект в ході обговорення будуть ще вносити зміни, і яким він стане в кінцевому рахунку, буде зрозуміло ближче до другого-третього читань.
А ЯК У НИХ?
У Латвії встановили мінімальний поріг
У 2012 році податкова амністія пройшла в Латвії. Там громадянам, чиї грошові накопичення в готівковій формі перевищували суму в 10 000 латів (близько 16 тис. Доларів), потрібно було покласти на банківський рахунок (можна на кілька рахунків в одному або різних банках) ту частину грошової суми, яка перевищує 10 000 латів .
При цьому декларацію майнового стану подавати не потрібно, якщо людині належало тільки майно, зареєстроване в офіційних держреєстрах.
ДО РЕЧІ
Інші варіанти
Скажемо відразу, це не перша спроба ввести контроль над доходами і витратами громадян, провівши перед цим податкову амністію. У грудні 2014 року була провалена спроба ввести якийсь поріг активів, які не потрібно декларувати.
Тоді вибрали суму в 200 тисяч гривень. В уряді хотіли, щоб все суми понад 200 тис. Грн. готівкою люди вносили на рахунок в банк до дня декларування і зберігали там протягом року. У разі дострокового зняття цих коштів платник податку зобов'язаний був би сплатити державі 3% від їх вартості. І також пропонувалося сплатити 3%, якщо задекларована сума - понад 200 тис. Грн. НЕ буде покладена в банк.
При цьому в уряді хотіли ввести нижній поріг активів громадян, після якого податкова могла б перевірити доходи громадян. Якщо людина володіла б майном на суму в 40 мінімальних зарплат (на той момент 48 720 грн.), То до нього б прийшли з перевіркою.
Перед цим була ще одна спроба легалізації доходів. В кінці 2013 року регіонали пропонували легалізувати активи за 1% від їх оціночної вартості.
Джерело: http://domik.ua/novosti/ukraincev-zas...
Коментарі до матеріалу