Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Третє покоління електронних аукціонів як розгром державної монополії

Уряд – самий поганий менеджер. За останній рік можна було спостерігати, що навіть переклад держзакупівель у відкритий електронний формат дозволив економити бюджетні кошти за рахунок відсутності корупції і відкрив дорогу тим компаніям, які в минулі часи і не намагалися грати з державою.

Втім, нинішні електронні системи не позбавлені недоліків. По-перше, важко підключитися до торгової системі, щоб потім надавати доступ клієнтам – час реєстрації невиправдано довгий. По-друге, база даних і механізм торгу залишаються в руках у одного адміністратора (держави), однак якщо поганому менеджеру віддати монополію, збережеться високий ризик корупції і маніпуляцій. Рішення проблеми – на поверхні, стверджує Лаша Антадзе, експерт Фонду інновацій та розвитку (Грузія).

Деякий час тому Одеська обласна державна адміністрація вирішила організувати електронні аукціони з продажу і оренди комунальної власності, але перераховані вище недоліки існуючих електронних аукціонів, над якими, до речі, працювала наша грузинська команда, наштовхнули нас на думку, що ми можемо зробити щось краще.

Більшість електронних аукціонів, які на 100% – у руках держави, що являють собою моноблок, куди включені база даних, бидинг (система торгів) і користувальницький інтерфейс. Говорити про те, що тут все прозоро, не доводиться.

У Грузії електронний аукціон був створений в 2009 році. При цьому база даних, і майданчик для торгів по сей день є виключною державною власністю. Тому, навіть якщо зайдете на грузинський сайт держзакупівель зараз, ви виявите, що там вже шість років нічого не змінювалося. На жаль, досі залишилася ймовірність того, що держава вдається до маніпуляцій, адже у нього є для цього всі можливості, а в Україні вони вже є напевно.

Більшість подібних електронних аукціонів, які на 100% – у руках держави, що являють собою моноблок, куди включені база даних, бидинг (система торгів) і користувальницький інтерфейс. Говорити про те, що тут все прозоро, не доводиться. Але це було перше покоління електронних торгів.

Досвід другого покоління – системи ProZorro – показує, що залишаючись в руках уряду навіть частково, все одно зберігається загроза монополії. Мінекономіки, керує цією системою, вже пропонував зробити речі, які суперечать самій суті прозорих аукціонів. Наприклад, воно хотіло поряд з приватними майданчиками зробити свою, і вступити в конкуренцію з бізнесом. А що потім?

Потім – хто знає – буде створено держпідприємство, виділено приміщення, знадобиться багато серверів, бюрократів, виникне питання захисту даних. А в Україні чомусь як і раніше вважають, що сервери Amazon менш надійні, ніж сервери, фізично перебувають в Україні. І на все це будуть витрачені бюджетні гроші.

Загалом, хороша ідея поступово старіє. Який же вихід?

Рішення цієї проблеми – у нас під ногами, і воно називається блокчейн, тобто розподілена інформаційна система. Принцип роботи блокчейна проста: первинна база даних і відкритий електронний код розподіляються між усіма підключеними учасниками, кожен з яких має свою копію всіх операцій, здійснених від початку до останнього моменту. Для того щоб в цю базу внести зміни, інші учасники повинні підтвердити їх валідність. Таким чином повністю виключаються маніпуляції, побивається монополія і більше немає необхідності комусь одному (державі) містити сервери: вся інформація є у всіх, під захистом механізму взаємного контролю.

Блокчейн-аукціон, коли він буде впроваджений в Україні, стане першим у світі прототипом використання державою децентралізованої горизонтальної системи для приватизації та оренди державного майна.

А як це працює на практиці? Наприклад, ми вирішили провести аукціон з приватизації заводу. Користувачі знаходять приватну електронну торгову площадку, подають свої заявки, вносять комісію, роблять ставки, і хто запропонував більше, той і перемагає. А фоном працює децентралізована система, яка перевіряє, чи надав учасник достовірну інформацію про себе, внесені кошти на депозит і так далі. Всі транзакції видно всім, і вони синхронизуются у всіх. Потім нескладно перевірити всю історію, немов ми вивчаємо ДНК.

Блокчейн-аукціон, коли він буде впроваджений в Україні, стане першим у світі прототипом використання державою децентралізованої горизонтальної системи для приватизації та оренди державного майна. Ця система здатна докорінно змінити економічну модель і дозволяє вийти за рамки існуючих кордонів.

В Україні неймовірно великий IT-ресурс. З допомогою волонтерів з Distributed Lab, Ощадбанку, Приватбанку, Unitybars і Microsoft ми вже розробили систему на основі блокчейна, якій немає аналогів у світі. Нас підтримують Адміністрація президента, комітет Верховної ради з питань інформатизації та зв'язку, співпрацюємо з обласними, міськими та районними адміністраціями Сумської та Київської областей, горадминистрациями Львова, Дніпропетровська, Тернополя, а також з ФДМ, Земельним агентством і Міністерством агрополітики.

Джерело: http://forbes.net.ua/opinions/1411325...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали