Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Технологія запуску будь-якого бізнесу з нуля

Редакція

03.08.2017 6 0 0

Дуже корисно для початківців. Вся технологія запуску будь-якого бізнесу з нуля виглядає так:

1. Самі створіть продукт, самі продайте і породите потік клієнтів. Всі самі, самозайнятість. Чому? Тому що бізнес - це операції і дрібниці, і коли Ви початкові речі робите самі, то, по-перше, у всьому досконально розбираєтеся, налагоджувати процеси, заробляєте БАГАТО, у Вас велика МАРЖА.

2. Коли а) зрозуміло, що продукт має попит, б) клієнт попер, в) всі операції і цикл організований, зрозумілий і налагоджений і г) єдина проблема - це час, можна наймати людей.

3. Послідовність найму. СПОЧАТКУ наймайте на самі рутинні, тупі операції, яким можна легко навчити, це те, що називається "швидкі перемоги або низько висять фрукти. ... Це звільнить Вам купу часу.

4. Потім визначте складні процеси, які вимагають кваліфікації. Зазвичай найскладніший процес в бізнесі тільки один - КОМУНІКАЦІЇ - це коли виконавці повинні взаємодіяти, тобто коли щоб отримати ОДИН результат, потрібно КІЛЬКА людей, тому їм треба домовлятися, мати правила. Тому на цьому етапі ДО найму наступних людей опишіть регламенти та посадові інструкції (ДІ).

ДІ - це те, що має робити людина, як, яких результатів досягати, за яким метрик його оцінювати. А Регламент - це як РІЗНІ люди повинні взаємодіяти, щоб кожен, начебто, робив своє, але разом виходило спільну справу.

5. Коли інструкції і регламенти готові - наймайте знизу людей і заповнюйте знизу при цьому так, щоб вони підкорялися ВАМ.

6. Поступово Ви ОСОБИСТО перестаєте працювати і починаєте керувати. Це дуже просто - це планувати, ставити цілі, контролювати, мотивувати, витирати соплі, карати, вчити і т.п. САМОМУ ЗА НИХ НЕ РОБИТИ. Якщо погано справляються - самі не робіть, НАВЧІТЬ, якщо не можуть, міняйте, якщо не хочуть.

7. Дивіться на співробітників і виділяєте пару-трійку найбільш тямущих, спритних і з амбіціями, але головне - лідерів.

8. Зростайте їх, нехай конкурують.

9. призначають найкращого з них Головним (після Вас), а його конкурента - його заступником, і передаєте їм операційного управління.

Джерело: http://www.newsline.com.ua/ 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали