Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Школа працівника: як «вибити» борг із зарплати?

Редакція

15.12.2017 317 0 0

Роботодавець затримує вашу зарплату? Ви звільнилися, але так і не отримали повного розрахунку? Вам здається, що ви отримуєте менше, ніж повинні?

ЗА ЗАКОНОМ. Винагорода за виконану роботу - це святе. З цим згодні не тільки життєва мудрість, а й українське законодавство. Відповідно до Закону «Про оплату праці», зарплата повинна виплачуватися регулярно і своєчасно - в терміни, встановлені трудовим договором. Оплата відбувається в робочі дні, а якщо день зарплати припадає на вихідний, то гроші вам повинні дати напередодні. Відповідно, якщо роботодавець затримує вашу зарплату або відмовляється розрахуватися з вами при звільненні, - він порушує закон.

ЗАПИТАТИ НЕ БОЛЯЧЕ. Якщо гроші не прийшли вчасно, насамперед прямо запитайте про це у роботодавця. Питати треба в письмовому вигляді. Напишіть заяву в двох примірниках і подайте секретарю вашого підприємства. Оригінал залиште у секретаря, а копію (з відміткою про прийняття) заберіть собі.

Заяву можна також відправити рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Не викидайте квитанцію про відправлення листа - вона стане доказом і наявності заборгованості, і факту звернення до роботодавця.

Недорахувалися. До речі, працівник має право знати, скільки він заробляє. Тому, якщо ви сумніваєтеся в тому, що вам правильно нарахували зарплату, - сміливо просите у роботодавця інформацію про загальну суму вашого заробітку і розмір податків і відрахувань. Якщо ваші сумніви підтвердяться - вимагайте роз'яснень.

ДЕ ГРОШІ? Нерідко недоплати або затримки виплат роботодавець пояснює тим, що у підприємства просто немає грошей. Ви можете перевірити, чи дійсно це так. У цьому вам допоможе профспілка. На вимогу профспілки роботодавець зобов'язаний або дати письмовий дозвіл на отримання в банках інформації про кошти на рахунках підприємства, або сам отримати таку інформацію і надати профспілці. Якщо ж роботодавець відмовляється надавати дані - це привід звернутися до суду.

ПІД КОНТРОЛЬ. Ви звернулися із заявою до роботодавця, але так і не отримали зрозумілої відповіді? Тоді пишіть скаргу до місцевого управління Держслужби з питань праці. Отримавши таку скаргу, інспектори служби повинні провести позапланову перевірку на підприємстві. Якщо з'ясується, що роботодавець порушив строки виплати зарплати або заплатив гроші не в повному обсязі, - йому доведеться заплатити штраф.

ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ. Крім того, навмисна і необгрунтована невиплата зарплати більш ніж за місяць вважається кримінальним злочином. Якщо ви вважаєте, що затримка - результат злого умислу роботодавця, пишіть заяву в поліцію. Правоохоронці проведуть перевірку і притягнуть винних до відповідальності.

СУД ТАК ДЕЛО. Нарешті, ви можете звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості по зарплаті. Не забувайте, що відповідачем за таким позовом може бути тільки підприємство, але не його керівник або власник. Разом із заявою в суд потрібно подати такі документи:

- трудова книжка, довідка з місця роботи, наказ про прийом на роботу;

- довідка про суму заборгованості (її потрібно отримати в бухгалтерії).

Заява може бути двох видів:

- якщо в довідці вказана точна сума боргу - треба писати заяву про видачу судового наказу про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати;

- якщо сума не вказана і її потрібно додатково вираховувати - пишіть заяву про стягнення невиплаченої зарплати і середнього заробітку за час затримки розрахунку.

До речі, судитися за зарплату не надто болісно для гаманця - закон звільняє позивача у такій справі від сплати судового збору.

НЕ ЗАВАДИТЬ. Не полінуйтеся розповісти про борги та інші проблеми із зарплатою в соціальних мережах і професійних спільнотах. Не платити чесно зароблене - це явне зло, а зло повинно бути покаране!

Джерело: https://etcetera.media/shkola-rabotni...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали