Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Особливості обліку безоплатно отриманих імпортних товарів

Редакція

13.04.2017 990 0 0

Безоплатно отримані від нерезидента товари хоч і передбачають нульову їх вартість, однак в обліку вони відображаються за справедливою вартістю. Засвідчує це п. 12 П(С)БО 9 , згідно з яким первісною вартістю запасів, отриманих безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених п. 9 П(С)БО 9, а саме:суми ввізного мита; суми непрямих податків, які не відшкодовуються підприємству; транспортно-заготівельних витрат та інших витрат, які безпосередньо пов’язані з отриманням товарів. Що ще потрібно знати про облік безоплатно отриманих імпортних товарів?

Бухгалтерський облік

Під справедливою вартістю мають на увазі суму, за яку можна продати актив чи оплатити зобов’язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств»). Тобто на рівні купівельної вартості аналогічних товарів. Як правило, справедливу вартість для безоплатно отриманих імпортних товарів визначають на основі фактурної вартості, прописаної в інвойсі. Орієнтуватися на митну вартість, зазначену в митній декларації, у такому разі не варто. Адже митна декларація не є первинним документом для оприбуткування імпортного товару.

Водночас на дату отримання таких товарів виникає дохід. Адже, як зазначено в п. 5 П(С)БО 15 , на цю дату відбувається збільшення активів, що зумовлює зростання власного капіталу.

Отже, безоплатно отримані імпортні товари відображаються в обліку резидента за справедливою вартістю та одночасно на цю вартість визнається дохід.

Податкові наслідки

Операція з безоплатного отримання від нерезидента товарів не підпадає під дію пп. 140.5.4 ПКУ, а отже, не призводить до виникнення різниць між бухгалтерським фінрезультатом та об’єктом оподаткування податком на прибуток .

Незалежно від того, чи будуть у подальшому імпортні товари оплачені, чи ні, сума податку на додану вартість (далі − ПДВ) за цими товарами залежить від їх митної вартості. Таким чином, сума ПДВ, сплачена при розмитненні ввезених на митну територію України товарів у разі їх безоплатного отримання, включається до складу податкового кредиту платника ПДВ на підставі належним чином оформленої митної декларації.

Порядок відображення в обліку товару, безоплатно отриманого від нерезидента, розглянемо на Прикладі.

Приклад. Відображення в обліку товару, безоплатно отриманого від нерезидента

Митна вартість товару, безоплатно отриманого від нерезидента, становить 2 000 євро (курс Національного банку України на дату оформлення митної декларації — 29,00 грн за 1 EUR).

При митному оформленні сплачено:

    ввізне мито в розмірі 10% — 5 800,00 грн ((2 000 × 29,00) × 10%);

    ПДВ у розмірі 20% — 12 760,00 грн ((2 000 × 29,00) + 5 800,00) × 20%).

Вартість послуг з доставки товару — 3 000,00 грн (без ПДВ).

Справедлива вартість товару — 50 000,00 грн.

Докладніше: http://devisu.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали