Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Операції з якими нерезидентами можуть вважатися контрольованими операціями в рамках ТЦУ з 2017 року

Редакція

16.03.2017 387 0 0

Додалися нові критерії контрольованих операцій:

   зовнішньоекономічні операції з продажу чи придбання товарів (послуг) через комісіонерів-нерезидентів (раніше вказувалися тільки операції з продажу товарів);

   операції з нерезидентами, зареєстрованими чи є резидентами країни (території), зазначеної в переліку КМУ (раніше мова йшла тільки про зареєстрованих). Може бути ситуація, коли нерезидент зареєстрований в країні, якої немає в переліку, а при цьому він є резидентом офшору, зазначеного в переліку (раніше такі варіанти проходили, а тепер немає, тому від нерезидента потрібно домагатися повної і достовірної інформації не тільки про його реєстрації, але і про резидентстве). Ще одне нововведення, що стосується даного переліку: якщо нова країна включена в перелік, то операції з таким нерезидентом включаються в контрольовані тільки з 1 січня наступного року (до цього, включення нової країни в перелік треба було застосовувати відразу з дати її включення, в результаті частина операцій протягом звітного року з таким нерезидентом включалися в контрольовані, а частина немає). При цьому нічого не сказано як чинити, якщо яка-небудь країна виключається з переліку – вважаємо, у цьому випадку операції з таким нерезидентом стають неконтрольованими не з наступного року, а відразу з дати вступу в силу змін.

   операції з нерезидентами, які не платять податок на прибуток, у тому числі з доходів, отриманих за межами держави їх реєстрації, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані, з переліку організаційно-правових форм таких нерезидентів у розрізі країн (буде ще один перелік від КМУ). Якщо нерезидентом, організаційно — правова форма якого включена до цього переліку, у звітному році сплачувався податок на прибуток (корпоративний податок), операції з ним визнаються неконтрольованими (на нашу думку, підтвердити сплату нерезидентом податку, потрібно буде відповідною довідкою). Яскравим прикладом такої організаційно-правової форми є британські limited liability partnership (LLP), які зареєстровані у Великобританії, але не платять там податки (як відомо, до цих змін платники довели в судах, що операції з такими компаніями не є контрольованими). Операції визнаються контрольованими лише з дати набрання чинності переліку організаційно-правових форм.

Але в Законі №1797 в Перехідних положеннях є пункт 41 із якого можна зробити такий висновок: перелік організаційно-правових форм застосовуємо з дати затвердження, і якщо є операції з таким нерезидентом у 2017, то їх обсяг за 2017 виняток визначаємо за весь рік, а не з дати затвердження переліку. Тобто, якщо їх обсяг перевищив за рік 10 млн., то всі операції з таким нерезидентом у 2017 є контрольовані, а не з дати затвердження переліку. Тому з LLP і окремими нерезидентами з Еміратів потрібно припиняти операції вже, і не чекати затвердження переліку (його можуть затвердити і в кінці року).

З пункту 41 Перехідних положень можна зробити більш лояльний висновок: операції з такими контрагентами вважаються контрольованими лише з дати набрання чинності переліку. Але обсяг всіх операцій у 2017р. з нерезидентом (10 млн. грн. ) брати за весь рік. Це буде як в 2013р.: в обсяг вважаємо всі операції за рік, а контрольованими з них будуть тільки ті, що здійснені з дати дії переліку. Але, це тільки припущення, яке бажано підкріпити офіційним роз'ясненням ГФС.

Аудитор Гонтаровський Сергій

Джерело: http://auditor.od.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали