НБУ пояснив методику підрахунку ВВП
21.02.2017 139 0 0
На минулому тижні Держстат повідомив, що в IV кварталі 2016 року реальний ВВП України зріс на 4,7%, що означає темпи зростання річного ВВП на 2,2%.
Ряд українських експертів відразу ж засумнівалися в реалістичності цих оцінок, адже, по-перше, у січні-вересні 2016 року частка тіньової економіки впала на 5 процентних пунктів - до 35% від офіційної економіки. А, по-друге, сальдо торгового балансу, за підрахунком НБУ, було приблизно на $6 млрд гірше, ніж сальдо, підраховане Держстатом. А від'ємне торговельне сальдо зменшує ВВП. Нібито це означало, що в 2016 році тривала рецесія.
Національний банк прокоментував ці "експертні" оцінки.
Обидві версії фіктивності показника ВВП не мають під собою підстав і спростовуються, виходячи з методології Держстату.
Зниження обсягів тіньової економіки не може спотворювати розрахунки ВВП, оскільки такі розрахунки обліковують як формальний, так і неформальний сектори економіки. Держстат виконує оцінку тіньової економіки за методологією "Методологічні положення обчислення обсягів економіки, яка безпосередньо не спостерігається",розміщеною на офіційній веб-сторінці Держстату.
Друге припущення в НБУ спростували так: Для розрахунку ВВП Держстат використовує саме показники платіжного балансу, розраховані НБУ, оскільки вони враховують сукупну зовнішню торгівлю і легальну, і тіньову. А показники зовнішньої торгівлі, які відображаються на сайті Держстату, враховують тільки статистичні дані, надані митницею. Розбіжність між даними статистичних відомств і центральних банків характерні і для інших країн світу. У свій час НБУ розміщував на своєму сайті презентацію чинників розбіжностей показників зовнішньої торгівлі за даними НБУ та Держстату.
Джерело: https://finclub.net/news/nbu-ob-yasni...
Коментарі до матеріалу