Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Спадщина: маловідомі способи розпорядження майном

Редакція

24.01.2018 1358 0 0

Чим відрізняються договір довічного утримання, відказ і спадковий договір? Як розпорядитися своєю нерухомістю і грошима?

Подарунок і заповіт - найпоширеніші способи розпорядження майном. Але не єдині. Також Ви можете укласти договір довічного утримання, відказ або спадковий договір.

Небагато українців знають, що крім успадкування за заповітом, майно може перейти до іншої особи після смерті власника на підставі спадкового договору. Він має таку ж юридичну силу, як і заповіт, але згідно з цим документом, людина отримує у спадок майно лише в разі виконання певної умови.

Спадкодавець може також укласти договір довічного утримання. Він дуже схожий на спадковий договір: вони обидва регулюють перехід права власності на майно, за що особа, до якого це право переходить, зобов'язується виконати зазначена умова. Але між цими договорами є істотна відмінність - момент переходу права власності. При підписанні договору довічного утримання право власності переходить в момент укладення угоди, а в спадковому - тільки після смерті власника. Тобто перший договір гарантує дарувальнику певний захист від несумлінності спадкоємців, адже передбачає довічне повне матеріальне утримання людини.

Якщо спадкодавець уклав договір довічного утримання, але обіцяного належного догляду не отримує, він може звернутися до місцевого суду з позовом про розірвання такої угоди. Але юристи попереджають: на практиці розірвати таку угоду літній людині дуже непросто! Адже якщо формально спадкоємець платить за квартиру, перераховує гроші на картку дарувальнику, зберігає чеки про покупку ліків і т.п., то суд буде на боці нового власника. Спадкодавцеві можуть допомогти лише зафіксовані випадки знущань, виклику поліції, швидкої допомоги і т.д.

Ще один варіант - скласти відказ (заповіт з умовою). За формою він дуже нагадує заповіт, але передбачає надання права користування майном (наприклад, проживання в квартирі; можна прописати, в який саме кімнаті і т.п.). Цей документ не обов'язково, але бажано нотаріально завірити.

Якщо Ви володієте банківськими рахунками і хочете їх заповідати певній особі, то можете зробити заповідальне розпорядження за вкладом. Його потрібно підписувати в тій фінансовій установі, в якому зберігаються гроші. До цього способу розпорядження коштами слід вдатися, наприклад, в тому випадку, якщо спадкодавець володіє лише рахунками в банку і не має у власності нерухомості. Таке розпорядження оформляється або на карті особистого рахунку в графі "Заповідальне розпорядження по вкладу", або на окремому аркуші паперу. При цьому вкладник повинен вказати, кому і яка частина вкладу переходить. Якщо є заповідальне розпорядження, а після нього було складено заповіт, то останнім матиме пріоритет.

І в кінці наші основні поради:

    потурбуйтеся про Ваше майно заздалегідь;

    Ви маєте повне право розпоряджатися своїм майном, як забажаєте - дарувати або заповісти;

    пам'ятайте: Ви можете заповідати або подарувати майно будь-якій людині, не тільки родичу;

    заповідач може в будь-який момент змінити або анулювати складений ним заповіт, і написати новий;

    майно не можна два рази дарувати: уклавши договір дарування, Ви назавжди втрачаєте право власності на нього;

    договір довічного утримання дуже складно розірвати;

    якщо Ви склали спадковий договір, то майно перейде у власність іншої особи тільки після Вашої смерті в разі виконання ним Вашого умови;

    володієте банківськими вкладами - зробіть заповідальне розпорядження банку.

Джерело: http://sud.ua/ru/news/obshchestvo/113...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали