Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Квартира в лізинг: українцям запропонували житлову революцію

Редакція

01.09.2017 640 0 0

Держава готується запропонувати українцям новий варіант покупки житла - у фінансовий лізинг.

Таку послугу громадянам буде пропонувати Державна іпотечна установа (ДІУ). Відповідну постанову прийняв Кабмін на нещодавньому засіданні. Зараз уряду передали на розгляд проект по реалізації цієї програми.

Що ж саме запропонують мріють про власне житло українцям і на яких умовах.

Як перевірять і що зажадають

Виходячи з попереднього проекту програми з надання житла в лізинг (остаточний варіант досі не опублікований), брати участь у програмі зможуть тільки ті, хто перебуває в черзі на поліпшення житлових умов (квартирної черги).

Судячи з усього, кажуть юристи, умови лізингу багато в чому будуть повторювати умови класичного іпотечного кредитування від ДІУ.

З огляду на попередні проекти ДІУ, можна зробити висновки, що така програма буде стосуватися виключно первинного ринку нерухомості.

Поки що деталей перевірки лізингоодержувача немає. Якщо вони будуть ідентичні умовам іпотечного кредитування (з урахуванням того, що при лізингу ДІУ буде виконувати функцію банку), то Держіпотека буде:

Ідентифікувати позичальника і вивчати його благонадійність;

Вивчати кредитну історію позичальника;

Встановлювати дохід позичальника і розраховувати його достатність для оплати лізингових платежів;

Головні вимоги до позичальника, враховуючи попередні програми щодо доступного житла, можуть бути такими:

Стабільний і постійний дохід;

Співвідношення щомісячних витрат позичальника і членів його сім'ї на сплату лізингових платежів до загального щомісячного доходу повинні бути не більше 45%.

Позичальник зобов'язаний буде застрахувати предмет лізингу.

Позитивним моментом стане можливість не залучати поручителів, оскільки договір фінансового лізингу, за своєю природою, не передбачає поручительства - при порушенні порядку і термінів сплати лізингових платежів «позичальника» просто виселять з квартири, розірвавши договір лізингу.

Можна залишитися без квартири

Порядок передачі нерухомості в лізинг буде виглядати приблизно так: позичальник самостійно вибере квартиру, ДІУ придбає її у власність і передасть в лізинг позичальникові.

Таким чином, кажуть юристи, відпадають схеми з будівництвом житла втридорога виключно для ДІУ. Але при цьому Держіпотека не позбавляється права інвестувати в об'єкти незавершеного будівництва або бути замовником будівництва.

Але потенційному «покупцеві» варто врахувати дуже важливий аспект: за договором фінансового лізингу право власності на предмет лізингу може і не переходити до лізингоодержувача - власником залишається ДІУ.

По суті, людина буде платити щомісячні платежі, як за оренду, і не претендувати на право власності. А ДІУ отримає статус «великого орендодавця» (аналогічно англійської ленд-лорду).

А може бути задіяна схема, при якій в щомісячні платежі будуть включатися погашення частини вартості квартири.

Для прикладу, в такому випадку лізингоодержувач сплачуватиме 1000 грн умовного звичайного платежу і 200 грн в погашення вартості квартири (як відсотки і погашення тіла кредиту). Повноцінним власником позичальник стане лише тоді, коли такими внесками виплатить повну вартість квартири.

Таким чином, фінансовий лізинг вигідний, в першу чергу, ДІУ і державі. Оскільки предмет лізингу (квартира) не переходить у власність до позичальника, його не доведеться потім роками виселяти з квартири. Не потрібно буде відбиватися від позовів про визнання договору іпотеки недійсним, оскаржити незаконні перепродажу предмета іпотеки, продавати квартиру з прилюдних торгів тощо

Немає грошей на оплату лізингових платежів - збирай речі і поступися місцем тим, у кого такі гроші є. Можливо, ДІУ навіть поверне частину платежів, сплачених у рахунок погашення вартості предмета лізингу.

Революція або афера

Такий механізм також може бути корисний і забудовникам, які переживають нині не найкращий період. Слабка купівельна спроможність українців не може забезпечити достатнього попиту на квадратні метри. Хоч ціни на них в доларовому еквіваленті істотно знизилися.

Для споживачів також є позитивний економічний ефект, якщо привести українську модель лізингу на ринку нерухомості у відповідність з аналогічною моделлю західних країн. Наприклад, в Португалії можна взяти квартиру в лізинг хоч на 50-70 років, і платити за квартиру ви можете навіть дешевше, ніж обійшлася б орендована. Ще один плюс в тому, що людині належить вносити фіксовані платежі без прив'язки до ситуації на ринку.

Таким чином, кажуть юристи, при наявності волі керівництва Держіпотеки і відповідного державного фінансування (або надання для ДІУ держгарантій), процес отримання квартир в лізинг буде нескладним і прозорим. Адже практика надання державою або її органами в лізинг своїм громадянам того чи іншого майна не українське ноу-хау. Такі моделі успішно працюють в Європі і вважаються вельми прогресивними.

А ось часткове погашення Держіпотекою банкам відсотків за іпотечними договорами, на думку юристів, є безглуздою тратою грошей. Якщо не схемним рішенням по відмиванню коштів на користь підконтрольних чиновникам банків.

Якщо ДІУ зможе залучити дешеві гроші від незалежних фінансових установ, і дійсно буде купувати на ринку квартири для позичальників - то нас чекає революція на ринку житлового кредитування.

Джерело: http://www.investfunds.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали