Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Куди піти, куди податися: податкова пам'ятка для барахтаючогося підприємця

Редакція

20.03.2017 170 0 0

Зміни в оподаткуванні 2017 року змусили сотні підприємців в Україні ще з грудня минулого року оперативно закривати свій бізнес. У першу чергу це торкнулося «сплячих» ФОП, які тимчасово не працювали.

Однак були і ті, кому з поточним рівнем доходів після підвищення мінімальної зарплати до 3200 гривень та необхідності сплачувати єдиний соціальний внесок 704 гривні навіть у випадку відсутності заробітків, стало просто невигідно вести діяльність.

Для тих, хто все-таки планує продовжувати роботу або тільки почати свою справу, підготовано невелику пам'ятку щодо обмежень для фізосіб-підприємців та правил оподаткування з графіком платежів.

Знайти себе

Деякі підприємці з-за нових правил шукають можливість змінити систему оподаткування на більш «щадну». Однак для кожної групи фізосіб-підприємців є свої обмеження, які стосуються граничного обсягу виручки, кількості працівників та сфери діяльності.

Для платників єдиного податку першої групи річний дохід не повинен перевищувати 300 тисяч гривень. У такому разі передбачається, що підприємець працює самостійно, не використовуючи найману працю.

Для другої групи-обсяг доходу обмежується сумою в 1,5 млн гривень, при цьому власник бізнесу може наймати до 10 працівників.

Третю групу «спрощенців» українське законодавство обмежує доходом на рівні 5 млн гривень, залишаючи можливість наймати скільки завгодно співробітників.

При загальній системі оподаткування ніяких бар'єрів за обсягом виручки та кількості працівників немає. Бізнес, який працює на загальній системі, може працювати у всіх сферах економіки, крім перелічених у статті 4 закону «Про підприємництво»

Їх всього 5, ось вони:

   Бізнес, пов'язаний з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів регулюється окремим законом «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори»

   Бізнес, пов'язаний з охороною особливо важливих держоб'єктів або проведенням криміналістичних, судово-медичних, судово-психіатричних експертиз та розробкою, випробуванням, виробництвом та експлуатацією ракет-носіїв (ці види робіт може виконувати тільки держпідприємства)

   Ломбардний бізнес (його можна зареєструвати тільки у вигляді повного товариства)

   Бізнес по виробництву бензину або біокомпонентів на його основі (ним можуть займатися тільки компанії, яких одобрело Міненерго і затвердив Кабміном)

   Бізнес по виробництву біоетанолу – етилового спирту, який отримують з біомаси (потрібна спеціальна ліцензія)

У єдинників обмежень трохи більше. По-перше, ніхто з них не може виробляти і продавати підакцизні товари (хоча є винятки — роздрібний продаж пально-мастильних матеріалів у тарі до 20 літрів, пива та столових вин), працювати з «ювеліркою», добувати й продавати корисні копалини, продавати антикваріат і предмети мистецтва, вести аудит і організовувати гастролі, а також працювати у сфері азартних ігор.

У 1 і 2 груп обмежень більше, ніж дозволів. Перша група може займатися винятково роздрібною торгівлею на ринках та надавати побутові послуги. У список побутових послуг входить 40 пунктів, ось вони всі:

Побутові послуги населенню

1) виготовлення взуття за індивідуальним замовленням;

2) послуги з ремонту взуття;

3) виготовлення швейних виробів під замовлення;

4) виготовлення виробів із шкіри на замовлення;

5) виготовлення виробів з хутра під замовлення;

6) виготовлення спіднього одягу під замовлення;

7) виготовлення текстильних виробів та текстильної галантереї на замовлення;

8) виготовлення головних уборів під замовлення;

9) додаткові послуги до виготовлення виробів під замовлення;

10) послуги з ремонту одягу та побутових текстильних виробів;

11) виготовлення та в'язання трикотажних виробів під замовлення;

12) послуги з ремонту трикотажних виробів;

13) виготовлення килимів та килимових виробів під замовлення;

14) послуги з ремонту та реставрації килимів та килимових виробів;

15) виготовлення шкіряних галантерейних та дорожніх виробів під замовлення;

16) послуги з ремонту шкіряних галантерейних та дорожніх виробів;

17) виготовлення меблів під замовлення;

18) послуги з ремонту, реставрації та поновлення меблів;

19) виготовлення теслярських та столярних виробів під замовлення;

20) технічне обслуговування та ремонт автомобілів, мотоциклів, моторолерів і мопедів під замовлення;

21) послуги з ремонту радіотелевізійної та іншої аудіо - і відеоапаратури;

22) послуги з ремонту електропобутової техніки та інших побутових приладів;

23) послуги з ремонту годинників;

24) послуги з ремонту велосипедів;

25) послуги з технічного обслуговування і ремонту музичних інструментів;

26) виготовлення металовиробів під замовлення

27) послуги з ремонту інших предметів особистого користування, домашнього вжитку та металовиробів;

28) виготовлення ювелірних виробів під замовлення;

29) послуги з ремонту ювелірних виробів;

30) прокат речей особистого користування та побутових товарів;

31) послуги з виконання фоторобіт;

32) послуги з оброблення плівок;

33) послуги з прання, оброблення білизни та інших текстильних виробів;

34) послуги з чищення та фарбування текстильних, трикотажних і хутрових виробів;

35) вичинка хутрових шкур під замовлення;

36) послуги перукарень;

37) ритуальні послуги;

38) послуги, пов'язані з сільським та лісовим господарством;

39) послуги домашньої прислуги;

40) послуги, пов'язані з очищенням та прибиранням приміщень під замовлення

*під замовлення – мається на увазі індивідуальне замовлення

Друга група може працювати в ресторанному бізнесі, виробляти і продавати товари, надавати послуги, причому як населенню, так і іншим представникам бізнесу на єдиному податку.

Ставки єдиного податку у 2017 році

З чистого доходу підприємці платять податок на доходи за ставкою 18% і військовий збір за ставкою 1,5%. Чистий дохід визначається як різниця між виручкою і витратами, які знадобилися для отримання доходу.

З 1 січня в країні діють нові ставки єдиного податку. При цьому для першої та другої груп їх затверджують місцеві ради залежно від сфери бізнесу.

Ставки першої групи обмежуються 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб (тобто з 1 січня 2017 року — 1600 гривень, з 1 травня — 1684 гривні, з 1 грудня — 1762 гривні). Гранична ставка другої групи — 20% мінімальної зарплати (з 1 січня — 3200 гривень і протягом року змінюватися не буде).

Тобто, максимальна планка з єдиного податку першої групи піднялася до 160 грн, а для другої – до 640 грн.

Під гребінку ЄСВ

У поточному році загальносистемників зобов'язали поряд з єдинниками платити єдиний мінімальний соцвнесок навіть коли вони не отримують дохід. Не можуть платити лише пенсіонери за віком або особи з інвалідністю.

Нагадаємо, що залишилася колишньою максимальна величина доходу, на яку нараховується єдиний соціальний внесок — 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Нагадаємо, що ставка єдиного соціального внеску становить 22%. Суму для єдинників розраховують, перемножуючи мінімалку на ставку ЄСВ (мінімальний соціальний внесок), тобто 3200 гривень множимо на 22%. Виходить 704 гривні.

При цьому, у законі передбачено, що для першої групи сума ЄСВ має бути не менше 0,5 мінімального страхового внеску із зарахуванням страхового стажу, тобто мінімальна сума складе 352 гривні (стаж будуть враховувати за половину місяця). Для другої і третьої групи такої можливості не передбачено. Незалежно від того, підприємець отримував дохід протягом звітного місяця чи ні, потрібно заплатити 704 гривні ЄСВ.

Марина Симонова

Джерело: http://www.uamarket.info/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали