Яке майбутнє чекає українських аграріїв
21.11.2016 122 0 0
Розвиток АПК є одним із головних пріоритетів діяльності Уряду. Крім того, 1% від ВВП буде реинвестирован в аграрний сектор - бюджет передбачає 5,5 млрд грн на підтримку тваринництва, садівництва, ягідництва та інших напрямків.
Якщо подивитися аналітику світових товарних ринків за останні кілька років, то ми побачимо, що на аграрному ринку дуже слабкі зернові, за своїм котируванням (крім вівса — попит є, пропозиція зменшилася) і корми. Трохи краще відчувають себе боби, ріпак та олію дорожчає (з сезонними коливаннями). Цукор — перестав набирати котирування. Песимістично торгується м'ясо. Ринок молочної продукції дещо підріс, але ще досить слабкий і не вселяє впевненості в подальшій стабілізації.
Крім того, кілька років поспіль ціни на сільгоспкультури знижуються, а витрати на виробництво різко зростають. У зв'язку з цим виникає необхідність дотацій. А тут два варіанти: або кредит, або державна підтримка.
Отримувати кредит за кордоном можуть собі дозволити тільки великі агрохолдинги. У той же час більшість українських аграріїв (які належать до малого і середнього бізнесу) можуть розраховувати тільки на кредитування на внутрішньому ринку країни, де процентні ставки все ще захмарні — до 30% річних.
Сільськогосподарський виробник має найдовший період обороту коштів, який триває цілий рік від посіву до збору врожаю. Особливістю аграрної галузі є те, що незважаючи на основні ризики, кінцеві результати діяльності (крім вкладених коштів, праці, технологій) безпосередньо залежать від погодних умов.
Цей факт враховується у всіх країнах світу, де є державна підтримка галузі. Якщо порівняти з європейським досвідом, то у нас ця підтримка в десять-двадцять разів менше, відзначає юрист. Український аграрний сектор економіки такого блага ніколи не отримував і не отримує.
Крім того, в Уряді говорять про те, що скасування державної підтримки аграрної галузі — це вимога Міжнародного валютного фонду (МВФ) в якості умови отримання кредитів. Виходить так, що спочатку займають кошти, а потім роблять все, щоб не було чим ці кредити повертати.
Малий і середній сільгоспвиробник у Верховній Раді не представлені — їх інтереси захищати нікому. Коли ринок землі «відкриють», припускає юрист, в Україну прийдуть міжнародні аграрні корпорації, які мають великі пільги в оподаткуванні та державну підтримку в країні їх реєстрації. Це, в свою чергу, призведе до активної закриття малих і середніх сільськогосподарських підприємств. Оскільки дуже важко конкурувати з виробником, чия продукція може продаватися по більш низьких цінах досить довгий період часу. Але треба попередити: ціни на продукти харчування та іншу сільгосппродукцію залишатимуться низькими, поки максимальна кількість українських підприємств (ферм) не піде з українського ринку.
Джерело: http://hyser.com.ua/economics/kakoe-b...
Коментарі до матеріалу