Як «вибити» зарплату з колишнього роботодавця
08.09.2017 2803 0 0
Офіційне працевлаштування та своєчасна сплата всіх податків не є гарантією для працівника, що йому не заборгували заробітну плату.
Без обіцяних коштів працівники залишаються на місяці, а деякі - роками не можуть отримати свої гроші.
Приклад: співробітники підприємства Авіалінії Харкова. Його закрили в 2015 році. І лише в кінці серпня 2017 в Києві Державна виконавча служба (ДВС) стягнула з підприємства заборгованість, пов'язану з трудовими відносинами. Вона становила 934 тис. Грн.
І це не виняток. У Києві за перше півріччя 2017 роботодавці заборгували працівникам понад 40 млн грн. Серед них є працівники комунальних підприємств. Наприклад, тільки недавно ГІС стягнула заборгованість, яку працівники чекали з 2015 року - на суму понад півмільйона гривень.
Труднощі з поверненням грошей державними виконавцями полягають у тому, що керівники організацій приховують своє майно та майно підприємств. Тому його не можуть вилучити, щоб від реалізації виручити необхідні суми. Нерухомість, автомобілі та інше майно роботодавців-боржників розшукують. А коли знаходять - від ефективності їх реалізації залежить доля багатьох людей, родин, що залишилися без засобів до існування.
Пошук потенційних покупців майна боржників також може тривати роками. Нещодавно силами державного виконавця Дарницького відділу ДВС вдалося продати спецтехніку, описану ще в 2014 році. Тоді майно боржника оцінили в 84 тис. Грн. Зрештою, виручили вдвічі більше в порівнянні з сумою, яку планували отримати три роки тому - 175 тис. Грн. Можна вважати, що це винагороду за терпіння і компенсація різниці в курсі валют, що склалася за ці роки.
Незважаючи на труднощі в реалізації, громадянам не варто опускати руки. Потрібно вимагати у роботодавців через суд повернення заробленого. Трапляється, що після того, як працівники повідомляють роботодавцю-боржнику про намір звернутися до суду, їм повертають частинами, а то і відразу всі гроші.
Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищає ст.43 Конституції України. Закон України Про оплату праці свідчить, що заробітна плата повинна виплачуватися не рідше двох разів на місяць і не більше ніж через 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата повинна виплачуватися напередодні. За час щорічної відпустки відповідно до ст.21 закону Про відпустки заробітна плата виплачується не пізніше, ніж за 3 дні до початку відпустки.
При звільненні працівника, з ним повинні провести повний розрахунок не пізніше наступного дня після пред'явлення вимоги про розрахунок звільненим працівником. Якщо виплати затримують - згідно зі ст. 117 КЗпП роботодавець повинен виплатити за кожен день затримки виплат середній заробіток працівника, як "вимушений прогул".
Кілька порад, як повернути зароблене через суд:
1. Зверніться з письмовою заявою до роботодавця і попросіть обґрунтувати причини затримки у виплаті коштів. Повідомте, що це питання може вирішуватися в кримінальному, а не цивільному судочинстві. У таких справах досудове слідство проводять слідчі прокурори.
2. Якщо роботодавець відмовляється виплатити заробітну плату або інші виплати, зверніться в прокуратуру із заявою про невиплату заробітної плати та притягнення винних осіб до відповідальності, а також до суду - з позовом про стягнення заборгованості по заробітній платі та відшкодування заподіяної невиплатою шкоди. Відповідачем за такими позовами має бути підприємство, установа або організація, а не керівник, який може бути притягнутий до відповідальності.
3. У позовній заяві вкажіть прохання до суду допустити негайне виконання рішення суду про присудження та виплаті працівнику заробітної плати, але не більше ніж за один місяць. Якщо заробітна плата вам нарахована, але не виплачена, то ви можете звернутися до суду в порядку наказного провадження з метою отримання судового наказу про виплату заборгованості (статті 95-106 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК)).
4. Після прийняття заяви стягувача про видачу судового наказу суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог. Видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень (ст. 102 ЦПК).
5. Судовий наказ виконується в порядку виконання судового рішення. У заяві про видачу судового наказу повинно бути зазначено: найменування суду, до якого подається заява; ім'я заявника та боржника, а також ім'я представника заявника, якщо заява подається представником, їх місце проживання; вимоги і обставини, на яких вони ґрунтуються; вартість майна у разі його витребування; перелік документів, які додаються до заяви.
6. Після рішення суду на вашу користь поверненням боргів займаються судові виконавці. Слід нагадати, згідно ст.41 Кодексу про адміністративні правопорушення, таке порушення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (м.м.).
Також, згідно зі ст. 175 Кримінального кодексу, за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше ніж за один місяць, передбачається покарання у вигляді штрафу від 500 до 1 тис. Н.м., або виправних робіт на строк до двох років. А може і позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Якщо зарплату не виплатили через нецільове використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, передбачається покарання у вигляді штрафу 1-1,5 тис. Н.м. А в окремих випадках, і з обмеженням свободи на термін до трьох років, або позбавленням волі на строк до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Оформити звернення до суду і отримати консультацію юриста можна, відвідавши Центри безкоштовної правової допомоги.
Джерело: https://kurs.com.ua/
Коментарі до матеріалу