Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як повернути майно, вилучене під час обшуку як контрафактне?

Редакція

15.11.2016 569 0 0

Страшним сном наяву для багатьох підприємців є вилучення під час обшуку належного їм товару під приводом підозри щодо його контрафактності. Повернути вилучене законним шляхом у такому випадку дуже складно. Однак, як свідчить практика, реально.

Спростувати контрафактність

Згідно зі ст.1 Митного кодексу «контрафактні товари — товари, що містять об’єкти права інтелектуальної власності, ввезення яких на митну територію України або вивезення з цієї території призводить до порушення прав власника, що захищаються відповідно до чинного законодавства України та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку».

Тому, перш ніж оскаржувати дії слідчих органів, необхідно забезпечити наявність доказів, які підтверджували б правомірність набуття підприємцем права власності на вилучене майно. Такими доказами можуть бути свідоцтва про право власності, договори купівлі-продажу, поставки, дарування тощо, а також специфікації, видаткові накладні та ін. Договори повинні бути укладені в письмовій формі й ідентифікувати товар.

Наявність таких документів дасть підстави стверджувати, що вилучене під час обшуку майно є правомірно набутою особистою приватною власністю підприємця. Отже, не є контрафактним.

Довести, що майно є тимчасово вилученим

Відповідно до ч.7 ст.236 Кримінального процесуального кодексу «при обшуку слідчий, прокурор має право… оглядати і вилучати речі та документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі і документи, які не входять до переліку, щодо якого прямо надано дозвіл на відшукання в ухвалі про дозвіл на проведення обшуку, та не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном».

Тому будь-яке майно, вилучене під час обшуку, яке прямо не зазначене в ухвалі суду про проведення обшуку і не відноситься до предметів, вилучених законом з обігу, має статус тимчасово вилученого.

Згідно з ч.2 ст.167 КПК «Тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони:

1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди;

2) надані особі з метою схилити її до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та(або) матеріального забезпечення кримінального правопорушення чи як винагорода за його вчинення;

3) є предметом кримінального правопорушення, пов’язаного з їх незаконним обігом;

4) набуті в результаті вчинення кримінального правопорушення, доходи від них, або на які було спрямоване кримінальне правопорушенн».

Водночас сам по собі факт надання дозволу на проведення обшуку з метою виявлення та вилучення певних речей і документів ще не вказує на те, що останні відповідають критеріям, наведеним у ч.2 ст.167 КПК.

Адже відповідно до ч.5 ст.171 КПК у разі тимчасового вилучення майна під час обшуку, огляду, здійснених на підставі ухвали слідчого судді, передбаченої ст.235 цього кодексу, клопотання про арешт такого майна повинно бути подано слідчим, прокурором протягом 48 год. після вилучення. Інакше майно має бути негайно повернуто особі, в якої його забрали.

Тобто у випадку вилучення під час обшуку майна, яке орган досудового розслідування вважатиме здобутим злочинним шляхом, цей орган не пізніше наступного робочого дня зобов’язаний звернутися до слідчого судді з клопотанням на підставі ч.5 ст.171 КПК про його арешт, довівши наявність обставин, визначених ч.2 ст.167 кодексу. Якщо цього не було зроблено (а в більшості випадків слідчі цього не роблять), то майно має бути негайно повернуто особі, в якої його вилучили.

При цьому обов’язковою обставиною, яка вказує на відповідність вилученого майна критеріям, визначеним у ч.2 ст.167 КПК, є наявність достатніх доказів, що підтверджують скоєння злочину.

Якщо з моменту обшуку пройшов значний проміжок часу й особі, в якої вилучили майно, повідомлення про підозру не було оголошене, належних, допустимих та достатніх доказів, які могли б свідчити про відповідність вилученого майна критеріям, визначеним у ч.2 ст.167 КПК, не надано, це майно має статус тимчасово вилученого.

Тому за умов доведення законності набуття права власності на вилучене майно, ненадання слідчими органами доказів, які свідчили б про контрафактність такого майна, та відсутності рішення про його арешт на підставі ч.5 ст.171 КПК забране майно підлягає поверненню власнику.

Докладніше дивись за посиланням: http://zib.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали