Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як українські банки роблять гроші

Редакція

05.10.2016 180 0 0

Свої результати в Україні дав «банкопад» і серед решти на плаву фінансових установ вплинув на перерозподіл ролей в банківському бізнесі.

За останні два роки з українського ринку виведено більше 80 банків, на які, за деякими оцінками, припадало понад 20% всіх комісійних доходів. Відповідно, ці доходи - кілька мільярдів гривень - перерозподілили між собою працюють установи, переважно з групи найбільших. Зниження процентних ставок по кредитуванню робить даний сегмент ще більш привабливим, і конкуренція в ньому розгортається неабияка.

Українські банки продовжують скорочувати збитки, але і доходи їх також скорочуються. Так, виходячи з офіційної статистики, за 1 півріччя 2016 року збиток діючих банків у порівнянні з відповідним періодом минулого року зменшився втричі, склавши 9,2 млрд гривень. Доходи банків за січень-червень в порівнянні з відповідним періодом 2015 го були менше на 13% і склали 88,0 млрд гривень. Скорочення доходів насамперед було зумовлено збитками від торгових операцій, які за перше півріччя склали 1,8 млрд гривень (за 1 півріччя 2015 року - прибуток 9,4 млрд гривень) і зменшенням інших операційних доходів на 1,4 млрд гривень.

У той же час комісійні доходи за перше півріччя 2016 року зросли на 0,9 млрд гривень.

У структурі комісійних доходів банків більше 70% займають комісійні доходи від РКО, по 10% - від кредитування і від продажу-купівлі безготівкової валюти.

Очевидно, що за останні роки комісійні доходи мають тенденцію до зростання, так як банки в умовах несприятливої ​​економічної ситуації сконцентрували всі свої зусилля на отриманні безризикових доходів, до яких і відносяться комісійні.

Після введення Нацбанком обмежень щодо граничної суми готівкових розрахунків (до 150 000 гривень) кількість транзакцій через банки збільшилася, що також сприяло збільшенню комісійних доходів. Крім того, зростає популярність безготівкових розрахунків з використанням карт в магазинах, кафе, сервісних центрах, забезпечуючи банкам додатковий комісійний дохід.

Етап, коли клієнта всіляко «заганяли» в кредитну ставку, а решта послуг надавали «як би» безкоштовно, завершився: за останні два роки банки відмовилися від практики безкоштовних операцій з оплати комунальних послуг. І не в останню чергу тому, що це призводить до появи у відділеннях величезної кількості клієнтів, що створюють черги і тим самим наважується від банку тих клієнтів, які готові здійснювати прибуткові операції.

Що стосується роботи з клієнтами-юридичними особами, то сьогодні спостерігається тарифний демпінг. Особливо це стосується комісійних за операціями купівлі-продажу безготівкової валюти. До речі, на тлі значної девальвації фінустанови значно збільшили обсяги даного виду комісійних доходів, оскільки вони залежать від еквівалента обсягу покупки-продажу валюти, курс якої зріс більш ніж в три рази.

До 2014 року окремі, як правило, невеликі, банки спеціалізувалися на «обнальних» операціях (зняття готівки з поточних рахунків клієнтів-юросіб) і отримували значні комісійні доходи з таких «операцій». Але сьогодні регулятор значно посилив вимоги щодо фінансового моніторингу в частині роботи з готівкою і дуже жорстко контролює цей напрямок. Кілька банків було закрито саме з огляду на проведення різних «схемних» операцій, пов'язаних з використанням готівкових коштів.

Джерело: http://hyser.com.ua/economics/kak-ukr...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали