Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як планують змінити ринок електроенергії

Редакція

28.09.2016 172 0 0

Минулого тижня Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект про ринок електроенергії. Новий документ дозволить створити конкурентний ринок і призведе до того, що тарифи на світло в Україні знизяться. Експерти впевнені, що законопроект запрацює тільки через кілька років.

Як зараз працює ринок електроенергії

Чинну в Україні модель тільки умовно можна назвати «ринком», відзначають експерти. Є виробники електрики - теплоелектроцентралі (ТЕЦ), теплові, атомні і гідроелектростанції відновлювані джерела електроенергії («зелений виробник») і єдиний покупець - держпідприємство «Енергоринок". Саме воно продає світло промисловцям, бізнесу та побутовим споживачам.

При цьому електроенергія, що генерується атомними станціями, дешева, в той час як витрати на виробництво світла у ТЕЦ і «зелених» виробників - значно вище. Фактично, українці можуть купувати світло тільки у одного постачальника - обленерго. І при цьому можливості вибрати тариф немає - платити доводиться стільки, скільки вирішує Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

Гроші, які платять українці за світло, проходять цілий ланцюжок: обленерго - ДП «Енергоринок» - виробники електроенергії. По такому ж ланцюжку надходить і електрика: виробники - ДП «Енергоринок» - обленерго - споживачі. В результаті, як зазначають в Міненерго, серед виробників відсутня конкуренція - вони генерують рівно стільки світла, скільки запитує «Енергоринок". Крім того, всі українці платять за єдиним тарифом.

Згідно з постановою НКРЕКУ №220, світло в Україні дорожчає в п'ять етапів. До квітня минулого року сім'я, яка споживає 150 кВт * год електроенергії на місяць, купувала 100 кВт * год за ціною за кіловат 45,6 копійок, ще 50 кВт за ціною 78,9 копійки. У вересні минулого року тариф затвердили на рівні 78,9 копійок за місячного споживання понад 100 кВт і 45,6 копійок при споживанні до 100 кВт, в березні - до 99 і 57, а у вересні - до 71,4 і 129 копійок відповідно.

На цьому подорожчання не зупиниться - вже в березні 2017 року при споживанні понад 100 кВт * год за кожен кіловат доведеться платити 168 копійок, а при споживанні до 100 кВт * год - 90 копійок Однак, після того, як в Україні запрацює ринок електроенергії, тарифи в Україні можуть знизитися.

Переваги відчують споживачі, тому що стануть головним суб'єктами ринку. Споживач матиме право вибору - ось основне в законі. ... Споживач більше не братиме ціну, яку йому диктують. Хочеться, щоб було для споживача 6-7 постачальників, з яких він буде вибирати і таким чином створювати конкуренцію.

Що, як і коли зміниться

Замість існуючої моделі буде реалізована модель прямих ринкових взаємин між учасниками ринку. Буде сегмент на добу вперед, сегмент двосторонніх договорів, внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, ринок допоміжних послуг, роздрібний ринок.

При цьому ринки транспортування і постачання електроенергії буде розділено. Так, обленерго, у яких є власні мережі, будуть заробляти, доставляючи електрику в будинки споживачів, а трейдингові компанії будуть купувати електрику у різних виробників, планувати графік завантаження і продавати за різними тарифами. В результаті українці зможуть вибрати, за яким тарифом і у кого купувати електрику. До слова, Україна ще кілька років тому підписала Третій енергопакет з Європейським Союзом, який передбачає створення ринку електроенергії.

Вартість світла також буде залежати від того, на який період укладається договір з постачальником. Чим довше - тим дешевше. Коли українці зможуть вибирати, у кого купувати електрику, у постачальників з'явиться стимул конкурувати між собою і пропонувати споживачам більш вигідні умови - вартість світла може знизитися.

В цілому в нормально працюючих ринках ціни можуть як зростати, так і знижуватися. І, крім того, виникає реальна конкуренція за надання послуг споживачеві, крім звичайної поставки електроенергії споживачам часто пропонують комплексні послуги: одночасна поставка електроенергії, страхування, продаж енергозберігаючого обладнання, послуги енергоаудиту і т.д.

Якщо виробник будемо сам продавати електроенергію, українці зможуть купувати світло безпосередньо у АЕС, ТЕС, ГЕС. Однак, звичайна практика розвинених ринків полягає в тому, що населення купує у конкуруючих постачальників, яких на ринку багато і які будуть намагатися запропонувати споживачам найбільш вигідні умови.

Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали