Як оптимізувати податки, залишаючись в рамках закону
25.09.2017 220 0 1
Українських підприємців зіпсував податковий питання. Зараз бізнесмен навіть не питає, чи варто оптимізувати податки. Відповідь очевидна - так, варто. Чи існують безризикові схеми оптимізації? Перш ніж робити розрахунок варіантів, було б правильно визначитися з основною метою такої оптимізації
Що таке "білі методи"
Навчені досвідом бізнесмени сміються і лукаво підморгують мені при фразі "білі методи оптимізації податків". Я навіть знаю, про що вони думають в цей момент.
Звичайно, білі методи - це законні методи. Але не тільки. Зараз у всьому світі фіскальний моніторинг і контроль йде від аналізу формальної законності, і розглядає реальність ведення бізнесу в цілому.
Тому назвати "білою" лише формально законну схему не можна. Податковий контроль зараз, як наставляв Козьма Прутков, дивиться в корінь, тобто копає суть бізнес-моделі, а не дивиться лише її документальне оформлення.
У цьому можна переконатися, проаналізувавши судову практику в суперечках з податковими органами за останні роки. Все більше стає випадків, коли за актом перевірки проводиться перекваліфікація господарської операції і, відповідно, її податкових наслідків.
Тому біла схема - це не просто законна схема. Це схема, по якій не виникає додаткових ризиків. Це схема, яка пройде податкову перевірку без додаткових нарахувань з ПДВ, податку на прибуток, податку на доходи фізосіб і т. П. Схема, до якої не підкопаєшся.
Ризики vs витрати
Чи існують безризикові схеми?
Будь-яку схему ведення бізнесу можна представити у вигляді таблиці з колонок, де розраховані варіанти, більш економні з точки зору податків або менш економні. Ухвалення рішення про впровадження якоїсь схеми має спиратися не тільки на прогнозну економію, а й на ступінь ризиків або відповідальності.
За моїми спостереженнями, далеко не завжди в бізнесі на перше місце виходить економія. Все частіше власник бізнесу схиляється до безпечної моделі, яка може обходитися дорожче. І перш ніж робити розрахунок варіантів, було б правильно визначитися з основною метою схеми.
Наприклад, як вигідніше придбати обладнання або техніку, з ПДВ на вашу компанію або дешевше без ПДВ, але покупцем буде засновник-фізособа? Оформити угоду за договором поставки або за комісійним договором? Вибрати для фінансування інвестицій кредит або лізинг?
Правильної відповіді на ці питання не існує. В кожному окремому випадку для різного бізнесу вірний вибір залежить від багатьох індивідуальних особливостей.
Чи є у вас прогноз?
Для правильного прийняття рішення по створенню схеми ведення бізнесу власник повинен вивчити варіанти. І варіанти повинні враховувати, що фінансові показники бізнесу не статичні, а розраховані на зростання (мало хто планує падіння виручки або закриття бізнесу).
Часто фінансовий директор або головний бухгалтер компанії не присутні на нарадах про зростання продажів, і раптово збільшилися надходження стають неприємним сюрпризом, так як податкове планування стає вже форс-мажорних і часто неефективним. І претензії часто пред'являють до фінансового директора, так як він не встиг "вирулити" в грошових потоках і "нарахував багато податків", тоді як всі інші члени колективу дбають про збільшення прибутку.
Навіщо ще потрібен прогноз? Зі зміною ряду умов (обсяги продажів націнка, структура клієнтської бази) може виявитися, що ваша колишня схема вже «не налазить" на зростаючі обсяги виручки. Відсутність цього прогнозу може привести до ситуацій, коли компанія втрачає право перебувати на спрощеній системі і зобов'язана реєструватися платником ПДВ, або поставити касовий апарат, хоча це не було заплановано, і т. д. Щоб не приймати невигідні рішення в стресі, варіанти варто заготовити заздалегідь .
Як же все-таки оптимізувати податки, залишаючись в рамках закону?
У нас в арсеналі налічується понад півсотні проектів успішної оптимізації податків для різних видів бізнесу, з різним обсягом виручки, різною структурою покупців і різної маржинальністю в розрізі продажу товарів. По-великому рахунку, ми могли б навіть розробити навіть якусь "матрицю податкових схем", тому що певні завдання можуть бути вирішені за допомогою одного або декількох конкретних прийомів.
І хоча багато схем є загальновідомими, професійну пораду фахівця з податків завжди індивідуальний.
20 жовтня в Києві в НСК Олімпійському пройде Get Business Festival, де податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександра Томашевська розповість, як малому і середньому бізнесу оптимізувати податки, залишаючись в рамках закону.
Джерело: https://delo.ua/
Коментарі до матеріалу