Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як обійти суд - альтернативне вирішення спорів

Редакція

02.06.2016 353 0 0

Сьогодні всім вже відомий факт, що наші суди не справляються з тією кількістю справ, яке до них надходить. Провадження у справі може тривати роками, а судові рішення часто не виконуються.

Частково цю проблему можуть вирішити альтернативні способи вирішення спорів, до яких відносяться арбітраж, примирення, посередництво, переговори та медіація. Остання застосовується в світі давно й успішно, її ефективність визнана європейською спільнотою. Саме тому більшість документів Ради Європи та директива ЄС рекомендують впровадження медіації як основного методу альтернативного врегулювання спорів на досудовому етапі або під час судового розгляду.

На думку фахівців, медіація є однією з найпопулярніших форм врегулювання конфліктів у всьому світі. Вона отримала значний розвиток в країнах Європи, Австралії, США і досить активно розвивається в багатьох державах пострадянського простору. Зокрема, відповідні закони були прийняті в Російській Федерації, Республіці Казахстан, Республіці Молдова та ін.

На сьогоднішній день в парламенті зареєстровано два альтернативні законопроекти «Про медіацію» - № 3665 від 17 грудня 2015 року та № 3665-1 від 29 грудня 2015 року. Обидва вони не так давно були розглянуті на Комітеті Верховної Ради з питань правової політики і правосуддя, і після обговорення парламентарії більшістю голосів рекомендували прийняти за основу законопроект № 3665, але відзначили, що при доопрацюванні до другого читання в ньому необхідно врахувати і положення альтернативного проекту № 3665-1.

Міжнародні експерти в своїх виступах і оцінках привертають увагу до питання конституційних основ альтернативного врегулювання спорів, до того, як українське конституційне законодавство співвідноситься з міжнародними стандартами. Вони відзначають, що суперечки в світі вирішуються механізмами медіації та третейського судочинства. На їхню думку, обидва ці механізму не є частиною правосуддя і не можуть бути правосуддям, яке відноситься до сфери діяльності державних органів. Альтернативне вирішення спорів жодним чином не обмежує конституційні права громадян, але сприяє досягненню мети правосуддя.

У 2014 році Україна підписала Угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Згідно з його ст. 1, Україна і ЄС повинні посилювати співпрацю в сфері правосуддя, свободи та безпеки з метою забезпечення верховенства права та поваги до прав людини і основних свобод. Країни ЄС погодилися, що забезпечення верховенства права та кращого доступу до правосуддя повинно включати доступ як до судових, так і до позасудових методів врегулювання суперечок.

Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали