Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Допорогові закупівлі: перші кроки до перемоги

Редакція

31.08.2017 223 0 0

Порівняно з попередніми роками, участь у закупівлях стала простішою та ефективнішою.

Однак, 84% від усіх процедур, що проходять в системі - допорогові, які з одного боку пришвидшують закупівлі, а з іншого - містять найбільше можливостей для зловживань.

Нещодавно міжнародна організація Transparensy International опублікувала звіт, який висвітлює  ряд проблем, які допороги спричиняють, як для учасників, так і для замовників. Досить цікавий факт щодо допорогових закупівель виявився ще наприкінці 2016 - тоді різко зросла кількість допорогових закупівель, які по суті були “розбитими” великими закупівлями, лише рівномірно розподілені на суми по 199 тис грн.

Згідно опитування, серед найчастіших порушень зі сторони  замовників що б’ють по часові та фінансах учасників  в допорогових закупівлях є:

    неможливість оскарження неправомірних дій/рішень замовників,

    дискримінаційні вимоги в документації,

    безпідставна дискваліфікація учасників,

    затягування допорогової закупівлі після аукціону,

    обмежений час на підготовку пропозиції та інші.

Одним із таких прикладів при проведенні допорогових закупівель є створення бар’єрів для учасників шляхом вимагання наявності в них інформації та безлічі інших документів, які не мають безпосереднього стосунку до предмета закупівлі. Таку діяльність вже зафіксовано в підрозділах Київської міської державної адміністрації в рамках виконання Програми економічного та соціального розвитку міста Києва на 2017 рік.

Структурним підрозділам виділяли кошти на здійснення капітального ремонту житлових будинків і з цією метою відбувалися допорогові тендери з елементами зловживання та створення умов “під” учасників. У таких випадках контролюючий орган, нажаль не може забезпечити достатньою протекцією та прозорістю, що має збільшувати привабливість закупівель через майданчик.

При допорогах замовники зазнають не менших проблем, а все через недостатню кількість учасників та невідповідність запропонованого товару вказаним особливостям в наслідок чого доводиться проводити операцію повторно.

Регламентація допорогових закупівель в Законі України «Про публічні закупівлі» на думку Transparensy International та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України є основним способом вирішення більшості проблем. В цьому ж зацікавлена велика кількість представників бізнесу. Згідно з опитуванням, підприємці підтримують ідею змін правил ведення допорогів шляхом включення до Закону, а от виступають проти тільки 19%, решта - не визначилися.

В іншому,  досвід участі в тендерах та маштаби бізнесу не впливають суттєво на підтримку регламентації. Загалом опитування свідчить про недовіру бізнесу до наявного поточного механізму оскаржень та зневіру в дієвості контролюючих органів.

Такий стан справ змушує активно реагувати і бізнес, і активістів, і держслужбовців та вимагати встановлення більш чіткого регулювання допорогів. При внесенні змін до закону варто звернути окрему увагу на порядок здійснення закупівель, відповідальність сторін за його порушення та уникнення дискримінації представників малого бізнесу.

Прозорі схеми допорогових закупівель залишаються найважливішим аспектом подальших змін та головним рушієм відкритості, як для держави так і для стейкхолдерів.

Джерело: http://espreso.tv/news/2017/08/30/dop...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали