Що Україна може продати у 2017 році
13.01.2017 136 0 0
Якщо уряд дійсно хоче запустити економіку, давно пора переходити від декларацій до дій.
Україну складно назвати успішним комерсантом. За останні чверть століття влада витратила на покупку активів набагато більше, ніж заробили від їх продажу інвесторам. Що Україна може продати в 2017 році, чи стане 2017 рік черговим провалом для приватизації.
Історія неуспіху
Загальна сума активів, проданих Україною за чверть століття, — 64,5 млрд грн при сумарних річних планах 143,2 млрд грн. Це набагато менше недавніх витрат на націоналізацію Приватбанку (116,8 млрд грн). Таким чином, за перші 25 років держава витратила на «придбання» активів, ніж запрацювало від їх продажу. Але якщо перевести виручку від приватизації у тверду валюту, ситуація виглядає не так вже й страшно: за 25 років держава наторгувала цілих $10,9 млрд., А це вже набагато більше витрат на націоналізацію Приватбанку (близько $4,4 млрд).
Більшу частину цієї суми принесла продаж двох підприємств — "Криворіжсталі" ($4,6 млрд) і Укртелекому ($1,3 млрд). Дві третини всіх доходів від приватизації надійшло від продажу всього десятка об'єктів.
Інвесторів з так званого далекого зарубіжжя в історії нашої приватизації практично немає. Винятком стали лише Криворіжсталь у 2005 році та два скромних обленерго в 2001-м. Втім, продаж тільки цих об'єктів не викликає ніяких сумнівів у справедливості ціни.
Чи був несподіваним провал 2016-го?
Невиконання планів приватизації в Україні стало нормальним явищем. За 20-річну історію план виконали тільки чотири рази (у 2003, 2004, 2005 та 2011 роках). Але такого тотального невиконання, яке ми спостерігаємо останні два роки (менше 2%), не було ніколи. І якщо невдачу приватизації 2015-го можна пояснити відсутністю закону, що дозволяє проводити ефективні конкурси, то результат 2016 року не піддається ніякому логічному поясненню.
Які активи можна продати в 2017-му?
Держава втратила можливість продати Одеський припортовий завод. Перспективи нової приватизації більш ніж туманні. Продаж Центренерго поки не виглядає реалістичним: схоже, на нього немає політичної волі. Та й навряд чи буде багато охочих придбати компанію, що входить у фінансування терористичних організацій.
У новому році у нас є, можливо, останній шанс продати крупні об'єкти машинобудування — Турбоатом і Електроважмаш — поки їм ще надходять замовлення і їх продукція остаточно не застаріла. Можливо, держава наважиться виставити держпакети обленерго, а також активи Укрспирту, щоб уникнути ганебної статистики продажів останніх років.
Розглядати можливість приватизації таких потенційно привабливих об'єктів, як Укргазвидобування, Укрзалізниця, Укрпошта або Енергоатом, ніхто навіть не хоче.
Чи повториться в новому році історія 2016-го? Якщо уряд дійсно хоче запустити економіку, давно пора переходити від декларацій до дій. Часу на дискусії вже немає.
Джерело: http://hyser.com.ua/economics/chto-uk...
Коментарі до матеріалу