Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Лікарні по-новому: частина медпослуг залишиться безкоштовною

Редакція

18.04.2017 131 0 0

Поліклінікам дозволили стати підприємствами і створити свій прейскурант платних мед послуг

Українців стануть лікувати по-новому. Рада в цілому ухвалила закон, за яким нинішні держполіклініки і лікарні стануть комунальними або казенними (державними) некомерційними підприємствами, при цьому їх приватизація заборонена. Для клінік і лікарень це означає більше самостійності в поводженні з грошима, а для пацієнтів – створення чіткого прайс-листа медпослуг і лікування.

ЩО ПРИЙНЯЛИ. Всі держмедустанови отримали право (але не зобов'язані) змінити свій статус, перетворившись з державних на казенні (теж державні, але там не настільки жорстко регламентується порядок витрати держкоштів) або муніципальні. Це дозволить підвищити якість медпослуг для населення. І в тому, і в іншому статусі за медичними зберігається фінансування з держбюджету і місцевих бюджетів, але скасовується постатейне витрачання держкоштів. Припустимо, зараз держлікарні дозволено витратити з виділених бюджетних грошей 10 тис. грн (і ні копійкою більше!) на меблі, 15 тис. – на ліки, 40 тис. – на зарплату тощо. За новим законом, постатейність витрат для казенних і муніципальних лікарень і клінік скасовується. Всіма виділеними грошима розпоряджатиметься головлікар. З ним укладуть контракт на термін не більше 5 років з можливістю як дострокового розірвання, так і продовження, а його роботу проконтролює наглядова рада, що формується власником лікарні чи поліклініки (наприклад, Київрадою). Медустанова залишається неприбутковаю, тому всі бюджетні і зароблені гроші потрібно буде витратити на оновлення обладнання, зарплати персоналу і лікування пацієнтів.

Друге нововведення – заробляння грошей на медпослуги. З'явиться прейскурант, за яким пацієнт зможе, офіційно сплативши до каси, отримати медичну допомогу. Така практика в вигляді "благодійних внесків" є в держструктурах і зараз, але носить неофіційний статус. Очікується, що ціни на послуги виявляться нижчими, ніж в приватних клініках за рахунок відсутності прибутку, оскільки буде врахована лише собівартість лікування.

НЮАНСИ. Частина медпослуг залишиться безкоштовною (гарантований держпакет послуг), на інші введуть два прайси – лікування за держрахунок коштуватиме скрізь однаково, а за рахунок клініки – всюди по-різному.

Поки що Кабмін готує переліки медпослуг, які мають затвердити до кінця травня. Але точно відомо, що безкоштовними залишаться відвідування терапевта і педіатра, спостереження за вагітними, ряд типових аналізів: флюорографія, кардіограма, кров, сеча і ще більше десяти позицій, невідкладна допомога, тобто за виклик швидкої платити не треба. Також безкоштовною залишиться паліативна медицина, тобто лікування безнадійних і психічно хворих. Остаточно затвердити держпакет медпослуг обіцяють в МОЗ до вересня.

Головна проблема – багатьом лікарям доведеться перебудуватися, перетворившись з роздавальників бюджетних грошей на ефективних організаторів. За словами Ябчанки, це для них складно, і не факт, що багато хто відразу впорається. Тому необхідні тренінги, які повинен буде організувати МОЗ. А ось нардеп і екс-міністр охорони здоров'я Олег Мусій назвав декларативними багато положень закону, насамперед в частині фінансування і обґрунтування пропонованого переліку безкоштовних медпослуг. На його думку, якщо не ввести разом з платними послугами доступне держмедстрахування, то реформування безкоштовних клінік в платні призведе до того, що багатьом небагатим людям лікування виявиться не по кишені.

Джерело: http://ukr.segodnya.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали