Бізнес і населення перебираються в держбанки
21.02.2017 94 0 0
Населення для своїх вкладів в 2016 році традиційно обирало державні банки, а також банки, які пропонували високі відсотки.
За минулий рік депозитний портфель фізосіб у банківській системі зріс на 8% до 437 млрд грн. А кошти юридичних осіб у банках збільшилися на 16% до 370 млрд грн. Куди українці несли свої гроші?
Зростання депозитів в банківській системі — наслідок стабілізації економіки, яку, насамперед, відчув бізнес. У 2016-му році ВВП виріс на 2,2% після падіння на 7% і 10% в 2014-2015 рр.
Зростання депозитів юросіб частково викликане валютної переоцінкою, а частково — поліпшенням загальної ситуації в економіці і ключових галузях.
Фізичні особи несуть гроші в банки менш охоче, ніж підприємці.
Все ще висока інфляція, різке зростання комунальних тарифів та інші чинники обмежують зростання заощаджень.
Традиційно не всі клієнти збанкрутілих банків готові відразу ж повертати свої заощадження в систему. А ті, хто має гроші, найчастіше вкладаються в придбання машин або нерухомості. Наприклад, продажі авто в минулому році зросли на 41%.
Вплив на приплив депозитів також надавали періодичні коливання курсу.
Простежується чітка залежність росту курсу і падіння строкових депозитів у гривні і навпаки. З депозитами в іноземній валюті ситуація протилежна.
Поступове зниження темпів зростання цін, тим не менш, спонукає вкладників до банківських заощаджень. У 2015-му році при інфляції в 46% депозити в гривні принесли в середньому лише 20,5% річних. А в 2016-му прибутковість вкладу вже перекривала зростання цін — 21% проти 12,4%.
Реальна процентна ставка вийшла на позитивний рівень, що і стимулює приплив вкладів.
У пошуку гарантій
Кому довіряють свої заощадження українці? Населення для своїх вкладів в 2016 році традиційно обирало державні банки, а також банки, які пропонували високі відсотки. Згідно з даними НБУ, на грудень 2016 року 59,6% вкладів населення зберігалися в держбанках, 34,49% з них — у Приватбанку. 26,49% депозитів фізосіб розміщуються в іноземних банках (включаючи банки з російським капіталом), 14% загального портфеля припадає на приватні українські банки.
Абсолютним лідером за обсягом загального депозитного портфеля залишається Приватбанк. Сукупний обсяг всіх вкладів фінустанови досяг 181 млрд грн. Основна частина портфеля — вклади фізосіб на 151 млрд грн. Відразу після націоналізації банк відчув відтік коштів населення більш ніж на 6 млрд грн. Це не завадило Привату наростити портфель фізосіб за підсумками року на 9%. У 2017-му фінустанова планує збільшити депозитний портфель ще на 11 млрд грн за рахунок вкладів населення.
Джерело: http://hyser.com.ua/business_and_fina...
Коментарі до матеріалу