Банки обирають: невеликі аграрні бізнеси конкурують з великими
29.06.2016 62 0 0
Як розвивається аграрне кредитування та чому банки цікавляться МСБ?
Фінансування зараз дуже важливе для аграріїв і про нього постійно згадують, але на деякі питання зараз відповіді немає і невідомо, чи будуть вони найближчим часом.
Прийшов час фінансовому сектору поступово переходити до стратегії обережного зростання з адекватним нишевим коригуванням кредитної політики, оскільки підкріплений прозорої та ефективної бізнес-моделлю попит на середньострокове фінансування з боку агрокліентів сегментів SME і midmarket сьогодні залишається поза пропозицій.
Той банкопад, який ми спостерігаємо протягом останніх двох років - більше сімдесяти банків були виведені з ринку - закінчиться в цьому році і це серйозно поліпшить якість системи. Близько десяти банків реально кредитують саме в агросекторі, і ми в тому числі. Можемо сказати, що фінансове дно вже пройдено - спостерігаємо поліпшення з точки зору ВВП, з точки зору поведінки галузей. Є й інші ознаки підйому, ми побачили, що в першому кварталі економіка України почала потроху зростати. І це говорить про те, що фінансове становище позичальників, капіталізація банківської системи буде поліпшуватися. Через взаємодію двох систем - клієнтів, агробізнесу, і фінансової системи, яка включає в себе державу і міжнародні фінансові організації, може поліпшитись доступ до фінансування. Але дуже важливо, щоб була взаємна довіра і впевненість з двох сторін, що бізнес прозорий, а банк завтра не закриють. Це було дуже проблемним в останні роки.
Сьогодні можна впевнено сказати - поведінка клієнтів з агросектора змінилася. Є тому багато чинників - податкові проблеми, ціни на продукцію в світі - і в підсумку попит на фінансування в цьому році був нижчим, ніж раніше. Але досить виріс попит на векселі і інші альтернативні фінансові інструменти - те безресурсне фінансування, яке дешевше, ніж стандартне. А це в підсумку призводить до того, що багато бізнесів працюють більш ефективно.
Хоча багато клієнтів взагалі перейшли на безресурсний розвиток, це погано і для банківського, і для аграрного сектора, так як говорить про те, що стимули для нового розвитку ще не з'явилися. З іншого боку я спостерігаю в останні місяці зростання інвестиційного кредитування, а це говорить про те, що та подушка ліквідності, яка сформувалася у клієнта, дозволяє закривати поточні потреби і дає можливість дивитися на розвиток. Це і є та сфера, куди банківському сектору потрібно йти.
Ми значно скоротили терміни фінансування після кількох хвиль кризи і зараз потрібно поступово розглядати збільшення терміну інвестицій в проекти розвитку, в тому числі і в енергоефективні проекти.
На сьогодні агросектор займає близько 40% - понад вісім мільярдів гривень в рік, з яких 20% довгострокові кредити, і попит на ці кошти є. В цьому році, повторюся, є попит на векселі, ми запустили проект з Bayer і Syngenta, багато клієнтів прийшли звідти. Що стосується інвестиційних кредитів, то в цьому році ми видаємо їх в чотири рази частіше, ніж у минулому. Найчастіше це техніка - причому 50 на 50 кредити розподіляються між малим і середнім бізнесом і агрохолдингами. Ми свідомо пішли від фінансування дуже великих компаній. Це викликано і проблемами минулих років, і не дуже хорошими кредитними портфелями.
Стримує прозорість бізнесу, розуміння стратегії тих чи інших господарств, готовність вкладати власні кошти в розвитку. Але на багатьох зустрічах я ставив питання - хто готовий інвестувати свої кошти в свій бізнес і інвестувати прибуток минулих років у розвиток. І піднімають руки близько 70% присутніх. А якщо є віра в свій бізнес у них, то з'явиться і у банку. Тому з нашого боку є абсолютна впевненість, що цей сектор не на словах є майбутнім для економіки і тільки від нас залежить, наскільки модель буде ефективною.
Джерело: http://agravery.com/
Коментарі до матеріалу