Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

49 999: що потрібно знати про ліміт готівкових розрахунків

Редакція

16.01.2017 644 0 0

4 січня 2017 року Національний банк України знизив для фізичних осіб граничну суму для розрахунків готівкою. Замість 150 тис. гривень ліміт суми для розрахунків готівкою тепер становить 50 тис.

Що змінилося

До сих пір обмеження поширювалося лише на операції з придбання товарів, робіт і послуг і виглядало так: якщо покупець придбав товар або послугу вартістю вище 150 тисяч гривень, продавець зобов'язаний провести розрахунок з ідентифікацією такого покупця, тобто за безготівковим розрахунком через банківський рахунок або картою. Ключовий момент: 150 тисяч гривень — це сума договору, тобто сума операції, а не тільки сума розрахунків.

Тобто продаж одного товару або послуги вартістю 150 тисяч гривень з розбивкою на кілька платежів (автомобіль, турпутівка) все одно повинна була проводитися або по безналу, або картою, так як роль відіграє не тільки сума розрахунку як такого, а саме сума угоди. Простіше кажучи, продавець товару міг прийняти готівкові кошти в оплату без ідентифікації покупця на суму 149 999 грн.

Зараз, зі вступом в силу постанови НБУ № 407, норма зазнала змін. По-перше, знижено планку по сумі розрахунків за участю фізичних осіб, тепер цей переділ — 50 000 грн. По-друге, розширена сфера дії: тепер будь-які розрахунки між суб'єктами господарювання і громадянами в сумі 50 тисяч гривень і вище повинні проводитися за безготівковим розрахунком або через карту, з ідентифікацією контрагента. Під цю норму підпадають як продажу товарів і послуг кінцевому споживачеві, так і виплати заробітної плати, дивідендів, фінансової допомоги, внесення коштів у статутний капітал і т. п.

Обмеження не поширюється лише на розрахунки з бюджетом і позабюджетними фондами, благодійні внески і добровільні пожертвування, а також використання коштів на відрядження.

Кому вдасться "обійти" обмеження?

Деякі підприємці відразу заявили, що дотримуватися такі жорсткі вимоги не стануть. Мовляв, на кілька чеків або квитанцій розбивати станемо, ціну в чеках занижувати і так далі.

Кому вдасться "обійти" межа обмеження розрахунків готівкою? Підприємцям, які дійсно можуть розбити вартість товарів і послуг на кілька чеків: будматеріали, продукти і т. п. Природно, ніяк не зміниться робота підприємців, які працюють "по-чорному" і просто беруть гроші за проданий товар у громадян без видачі будь-яких документів. Але це окрема історія.

Гірше "з обходом" йтимуть справи у туристичних компаній, адже квиток або тур розбити на два договору складніше, ніж продаж апельсинів. Складнощі будуть також і у постачальників дорогої комп'ютерної та побутової техніки.

Не допоможе і спосіб прикидатися посередником в угодах купівлі-продажу, комісіонером або агентом, так як такий суб'єкт все одно залишається стороною, яка провела розрахунки.

Ті, хто в торгівлі або послуги використовують касовий апарат, повинні обов'язково відстежувати, щоб не проскочила продаж понад 50 тис. грн у одному чеку, оскільки перевіряючі вивчать електронну контрольну стрічку на предмет таких порушень ще до фактичного приходу на перевірку.

Важливо розуміти, що це обмеження дозволяє державі не тільки зменшити кількість готівки в обігу. Це дозволить також відстежити в перспективі покупців дорогих товарів і послуг, у яких немає офіційних доходів. Тому таке обмеження — це ще один крок до запровадження моніторингу доходів громадян України непрямими методами.

Порушуєте, громадянин

Що станеться, якщо порушувати вимоги законодавства? Постраждає не покупець товару, а продавець або суб'єкт господарювання, який провів такі розрахунки з фізособою. Відповідальність передбачена Кодексом про адміністративні правопорушення (ст. 163-15). Для фізосіб-підприємців та посадових осіб підприємства штраф становитиме від 1700 до 3400 грн, повторне аналогічне порушення протягом року підвищує санкцію до 8500 — 17 000 грн. Санкцію можна (і навіть потрібно) оскаржити, для цього слід ознайомитися з термінами давності для притягнення до відповідальності згідно КпАП.

Олександра

Томашевська

Податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу

Джерело: https://delo.ua/businessman/49-999-og...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали