Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Е-декларування в запитаннях та відповідях

13.03.2019 21004 1 1


Державний службовець отримав у 2018 році дивіденди. В якому розділі та в яких рядках декларації показувати вартість акцій та суму отриманих дивідендів?

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону від 14.10.14 р. № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі – Закон № 1700) суб’єкт декларування зобов’язаний задекларувати відомості про отримані (нараховані) доходи. До переліку видів доходів входять і дивіденди.

Статтею 14 Податкового кодексу визначено, що дивіденди – це платіж, який здійснюється юридичною особою, у т. ч. емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Суб’єкт декларування зобов’язаний задекларувати отримані протягом звітного періоду ним та членами сім’ї суми дивідендів. А саме в розділі 11 «Доходи, в т.ч. подарунки», у полі «Вид доходу» із запропонованого переліку видів доходу обирається «Дивіденди».

Інформація про цінні папери, до яких входять і акції, що належать декларанту або членам його сім’ї, відображається в розд. 7 «Цінні папери». У цьому розділі суб’єкт декларування відображає дані про кількість цінних паперів, їх номінальну вартість тощо. Якщо цінні папери суб’єкта декларування або члена його сім’ї передано в управління іншій особі, то додатково потрібно вказати відомості про таку особу.

Як відобразити в декларації субсидію на комуналку та допомогу для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку?

Соціальні виплати, субсидії вважаються доходом і відображаються в декларації лише за умови їх монетизації.

Якщо суб’єкт декларування або член його сім’ї отримав доходи у вигляді монетизованих соціальних виплат, то вони мають бути відображені в розд. 11 «Доходи, в тому числі подарунки», у полі «Інше». У разі вибору поля «Інше» система запросить: «Вкажіть яке саме». І тоді потрібно вказати вид такого отриманого доходу («монетизована субсидія», «соціальні виплати для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» тощо). Кожен вид доходу відображається окремо.

Чому в разі складання нової декларації за 2018 рік на підставі вже поданої під час збереження чернетки декларації залишається 2017-й звітний рік?

Це технічні питання. Здійсніть процедуру повторного збереження декларації. Якщо зміни не відбудуться, зверніться до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) за технічною допомогою за номером +38(044) 200-06-94, e-mail.

Якщо особа працює за контрактом і контракт закінчується 24.04.19 р., то до якого часу потрібно подати декларацію перед закінчення контракту?

Законом № 1700 передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування (щорічна, перед звільненням, після звільнення, кандидата на посаду) та одне повідомлення до НАЗК. .

У наведеній ситуації декларація типу «Перед звільненням» має бути подана не пізніше дня звільнення.

У ній відображається період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб'єктом декларування, та наводиться інформація станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день, що передує дню подання декларації.

Чи подають декларації головні бухгалтери університетів?

З моменту виникнення обов’язку подання електронних декларацій виявилось, що це є одним із найбільш проблемних питань е-декларування, на яке й дотепер немає остаточної відповіді.

НАЗК відносить до суб’єктів декларування не лише керівників та їх заступників юридичних осіб публічного права, а й, наприклад, головних бухгалтерів та керівників підрозділів, завідувачів відділів державних та комунальних установ, закладів та організацій.

З метою недопущення порушень вимог антикорупційного законодавства в частині забезпечення дотримання ст. 45 Закону № 1700 за роз’ясненнями з цього питання слід звернутися до НАЗК.

Якщо держслужбовець не одружений, проживає з батьками в приватизованій квартирі, то чи потрібно в декларації показувати доходи та майно батьків?

Заповнюючи е-декларацію, декларант у розд. 2.1 «Інформація про суб’єкта декларування» повинен вказати місце реєстрації та місце фактичного проживання. Якщо місце фактичного проживання збігається з зареєстрованим місцем, то це слід зазначити у відповідному віконці.

У розділі 3 «Об’єкти нерухомості» суб’єкт декларування має відобразити об’єкти нерухомості, вказані в розділі 2.1.

Крім того, у цьому розділі («Об’єкти нерухомості») декларант зобов’язаний вказати тип права та частку власності на об’єкти нерухомості, інформацію про власників та співвласників нерухомого майна.

У разі відображення в електронній декларації батьків як «членів сім’ї» (у розумінні ст. 1 Закону № 1700) потрібно наводити про них всю наявну інформацію та інформацію, яку можна отримати з відкритих джерел, зокрема про майно таких членів сім’ї, яке перебуває у власності, оренді та іншому праві користування, отримані (нараховані) доходи тощо.

Чи показувати в декларації суму страхування машини? Якщо так, то в якому розділі?

Зверніть увагу, що для декларування видатків установлено поріг. Зокрема, якщо окрема сума видатків перевищує 50 прожиткових мінімумів (далі – ПМ), установлених для працездатних осіб на 1 січня звітного року, то вона має бути відображена в розд. 14 «Видатки та правочини суб’єкта декларування».

Нагадаємо, що ПМ для працездатних осіб на 1 січня 2018 року становив 1 762 грн. Тобто 50 ПМ дорівнює 88 100 грн.

Отже, видатки, здійснені у звітному періоді, не підсумовуються в декларації, а зазначається інформація про кожен із них окремо, якщо його сума перевищує зазначену вище межу.

Якщо у суб’єкта декларування та членів його сім'ї виникли зобов’язання за страховими виплатами, які є дійсними станом на останній день звітного періоду, то про це потрібно зазначити в розд. 13 «Фінансові зобов’язання».

Декларант зареєстрований у будинку, де крім неї зареєстровані ще батьки та брати (будинок у власності батька). Чи повинна вона наводити інформацію про них та зазначати їх серед членів сім’ї?

Відповідь на це запитання залежить від того, чи декларант лише зареєстрований за цим об’єктом нерухомості, чи ще й проживає. Тож розглянемо два варіанти:

1. Суб’єкт декларування лише зареєстрований за цією адресою.

Якщо він лише зареєстрований у цьому будинку, то про це слід зазначити в розділах 2.1. та 3. У полі «Права на цей об’єкт» декларант має вибрати «Інше право користування» та в ручному режимі вказати «реєстрація», частка власності – «Не застосовується». Крім того, обов’язково треба зазначити власника (-ів) нерухомості.

2. Суб’єкт декларування зареєстрований та фактично проживає за цією адресою.

У такому разі в полі «Права на цей об’єкт» треба вибрати позицію «Інше право користування» та вказати «реєстрація, проживання», частка власності – «Не застосовується».

Таку інформацію слід зазначати для кожного члена сім’ї.

А от чи належать брати та батько до членів сім’ї, з’ясуємо у ст. 1 Закону № 1700. У ній визначено, хто вважається членом сім’ї суб’єкта декларування, а саме:

1) особа, яка перебуває у шлюбі із суб'єктом декларування (чоловік/дружина), незалежно від того, проживають спільно чи ні. Це означає, що членом сім’ї суб’єкта декларування є його чоловік/дружина, якщо шлюб між ними офіційно не розірвано (навіть якщо особи спільно не проживають, не пов’язані спільним побутом тощо);

2) у разі наявності сукупності таких ознак, як спільне проживання, пов'язаність спільним побутом та наявність взаємних прав та обов'язків (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких не мають характеру сімейних) із суб'єктом декларування, членами його сім'ї є також його: діти, у тому числі повнолітні; батьки, особи, які перебувають під опікою і піклуванням; будь-які інші особи, у тому числі особи, які спільно проживають із суб'єктом декларування, але не перебувають з ним у шлюбі.

Отже, щоб вирішити, відображати чи ні осіб як членів сім’ї, потрібно врахувати вищенаведені критерії.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Кращі матеріали