Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Витрати на вирощування сидеральних культур: як відобразити в обліку?

20.08.2015 1190 0 1

Сільгосппідприємство засіяло звільнені площі сидеральними культурами, потім заорало рослинну масу у ґрунт і навесні на цих площах планує посадити овочі. Як обліковувати витрати на сівбу і переорювання сидератів і куди їх списувати?

Спеціального порядку обліку вирощування сидеральних культур ні П(С)БО 30 «Біологічні активи», ні іншими методологічними роз'ясненнями міністерств і відомств на сьогодні не встановлено. Тому, щоб розібратися, куди відносити витрати на вирощування таких культур, спочатку треба пригадати, для чого їх взагалі використовують.

Отже, сидерати — це рослини, які вирощують з метою їх подальшого закладення у ґрунт для поліпшення його структури, збагачення азотом і пригнічення росту бур'янів. Це свого роду зелене добриво. Отже, витрати на сівбу сидератів слід обліковувати виходячи з їх основного призначення – збільшити урожай культури, яка висівається після сидеральної.

Якщо сидерат висівають під одну конкретну культуру, то витрати на сівбу відразу можна відображати на аналітичному рахунку, де надалі вестиметься облік операцій із вирощування цільової культури.

Інша річ, коли поле, де росте сидерат, збираються розділити та посіяти на ньому декілька видів сільгоспкультур (наприклад, соняшник і картоплю). Тоді всі витрати на вирощування сидеральної культури (вартість насіння, палива, заробітну плату тощо), у тому числі й вартість робіт із заорювання добрива у ґрунт, треба накопичувати на окремому аналітичному рахунку до субрахунка 231 «Рослинництво», наприклад 2313. Потім ці витрати розподіляють між аналітичними рахунками з обліку витрат на вирощування відповідних культур. Робити це слід пропорційно до фактичної площі, яку займає кожна культура.

Приклад

ФГ «Колос» посіяло люпин на полі площею 52 га. Витрати на сівбу і переорювання культури становили 14 000 грн. Навесні площа посівів у розрізі культур на цьому полі становила: соняшник – 43 га, овочі відкритого ґрунту (картопля) – 9 га. Пропорційно до цих площ витрати незавершеного виробництва розподіляться так:

 

  • на соняшник – 11 577 грн. (14 000 грн. : 52 га х 43 га);
  • на картоплю – 2 423 грн. (14 000 грн. : 52 га х 9 га).

 

Документом, який підтверджує здійснення таких операцій, є Відомість розподілу витрат, складена в довільній формі. Головне – зазначити в ній дату розподілу витрат, назву культур, під які висівали сидерати, площу посівів, списувану суму витрат.

У бухгалтерському обліку буде здійснено такі записи:

 

  • Дт 2313 – Кт 203, 208, 66 тощо – на суму витрат, понесених на сівбу та переорювання люпину;
  • Дт 2311/соняшник, 2312/картопля – Кт 2313 – на суму розподілених витрат.

 

Таким чином, витрати на сівбу і переорювання сидеральних культур у кінці року включаються до складу незавершеного виробництва та обліковуються на окремому аналітичному рахунку до субрахунка 231. Наступного року після визначення фактичних посівних площ під сільгоспкультурами витрати розподіляються за видами культур, пропорційно до площі, яку вони займають.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали